Róże pienne

Róże pienne

1 komentarzy

Wśród róż dużym zainteresowaniem cieszą się róże pienne. Mimo, że wymagają troskliwszej opieki, chętnych do uprawy tych roślin nie brakuje. Stały się ozdobą ogrodów, balkonów oraz tarasów. Aby cieszyły nasze oczy należy odpowiednio je pielęgnować i dokładnie zabezpieczyć na okres zimy.

Róże pienne kuszą oryginalnym, drzewkowatym pokrojem oraz kaskadą kwiatów.  Szczególnie dekoracyjne są drzewka różane o wyraźnie płaczącym  pokroju. Ponieważ róże pienne uzyskuje się poprzez okulizację, charakteryzują się dużą zmiennością , wynikającą z zastosowania konkretnej odmiany róży szlachetnej oraz wysokości zastosowanej podkładki. Na takich podkładkach szczepi się przede wszystkim róże wielkokwiatowe, pnące, okrywowe, rabatowe, a rzadziej miniaturowe.

Czy wiesz że …

Okulizacja zwana oczkowaniem to jeden ze sposobów szczepienia, polegający na przeszczepieniu oczka (pąka liściowego) na drugą roślinę. Zależnie od zastosowanej metody okulizacji, dostosowujemy termin w którym przeprowadzamy zabieg okulizacji. 

W szkółkach szczepi się wiele bardzo zróżnicowanych odmian róż, dlatego oferta dostępnych róż piennych jest niezwykle bogata.

Piękno róż piennych

Dekoracyjność róży piennej zależy od tego jaki gatunek, odmiana zostaną zaszczepione na podkładce. Jeżeli marzy nam się drzewko z kaskadą opadających kwiatów, wybieramy różę, na której zaszczepiona została róża pnąca. Zastosowana odmiana róży, powinna charakteryzować się obfitym kwitnieniem, które jest powtarzalne w okresie wegetacyjnym. Ładnie będą prezentować się także wydłużone pędy róż okrywowych. Chcąc mieć bardziej kulisty pokrój róży piennej wybierajmy róże wielkokwiatowe czy też rabatowe z których zostanie poprane „oczko” do zaszczepienia. Na niewielkich podkładkach zachwycają róże miniaturowe. Nie zapominajmy o dobrym sąsiedztwie dla róży piennej, od którego także zależy jak będzie odbierana  całościowa kompozycja.     

Okulizacja róż piennych

Zanim w sprzedaży pojawi się róża pienna należy podjąć szereg działań. Po pierwsze należy wyprodukować odpowiednie podkładki. Na podkładkę stosuje się różę dziką, która pozwala uzyskać proste podkładki. Gdy podkładka osiągnie odpowiednie rozmiary w okresie letnim przeprowadzana jest okulizacja, a więc oczkowanie. Na podkładce zaszczepia się zazwyczaj 2- 3 pąki liściowe nowej szczepionej odmiany róży. Wysokość szczepienia zmienna. Proces uzyskania róży piennej wynosi od trzech do pięciu lat, zależnie od zastosowanych rozwiązań.

Czy wiesz że …

Róże pienne zwane są także różami sztamowymi oraz różami kaskadowymi.

Róże pienne

Róże pienne

Zmienna wysokość

Róża pienna to doskonały różany akcent w ogrodzie oraz na balkonie i tarasie. Zależnie od potrzeb można wybrać konkretną odmianę i wysokość. Możemy nabyć róże szlachetne szczepione na pniu na wysokości od 40 do 110 cm (40,60, 90, 110 cm), a także bardzo wysokie na wysokości 140 cm, gdzie jako szlachetną część rośliny wykorzystuje się m.in. róże pnące. Za granicą można nabyć także drzewka na wysokości 180 cm. Na najniższych podkładkach szczepi się roże miniaturowe. Przeglądając ofertę zauważymy, że dominującą wysokością róż piennych jest 90- 110(120) cm. Takie formy nadają się zarówno do uprawy w pojemniku na balkonie i tarasie oraz w ogrodzie na rabacie.

Zróżnicowanie odmianowe

Do szczepienia na pniu nadaje się większość odmian róż szlachetnych, ale efekty końcowe nie zawsze mogą być zadowalające.

Na niskiej podkładce można nabyć m.in.

• „White Fairy” odmiana niewielka, zaliczana do róż miniaturowych. Sprawdzi się jako odmiana w formie drzewka piennego. Ma niewielkie, białe kwiaty zebrane w liczne kwiatostany.
• „The Fairy” odmiana niezwykle malownicza w barwie różowawej, zaliczana do róż okrywowych, doskonale nadaje się do produkcji róż piennych.

Na podkładce o wysokości około 90 cm ładnie prezentuje się m.in.

• „Alba Rose” odmiana róży okrywowej o białych kwiatach, których średnica osiąga do około 4 cm.
• „Goldelse” odmiana róży wielkokwiatowej o pięknych, dużych, bursztynowych i pachnących kwiatach.
• „Rosarium Uetersen” odmiana, charakteryzuje się różowymi pełnymi kwiatami oraz kulistym pokrojem.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: jadwiga, Tytuł: roze pienne

    Ile lat kwitną róże pienne?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże