Róża wielkokwiatowa

Róża wielkokwiatowa

Skomentuj artykuł

Jak rozmnożyć różę wielkokwiatową

Różę wielkokwiatową możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, ale podstawową metodą rozmnażania róż wielkokwiatowych jest okulizacja, a więc szczepienie róży szlachetnej na podkładce np. z dzikiej róży.

Przy rozmnażaniu róży poprzez sadzonki zielne, uzyskamy rośliny z własnym systemem korzeniowym. Sadzonki pobieramy w okresie letnim. Wybieramy pędy kwitnące, usuwamy kwiaty, sadzonkę uzyskujemy z środkowej części pędu. Sadzonka powinna posiadać 2- 3 węzły. Dolne liście usuwamy, sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu, po czym umieszczamy ją w przepuszczalnym podłożu w pojemniku- doniczce. Pojemnik chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Sadzonki należy nakryć folią, szybą itp., aby zapewnić stałą wilgotność. Należy pamiętać o przewietrzaniu. Ukorzenianie sadzonki przy sprzyjających warunkach będzie trwać około 3- 4 tygodni. Ukorzenione sadzonki, okres zimy powinny spędzić w jasnym, chłodnym miejscu, ale zabezpieczonym przed mrozem.

Szczepienie róży polega na zaszczepieniu róży szlachetnej na podkładce  z dzikiej róży. W okresie letnim, na podkładce, tuż nad nasadą korzeni, umieszczamy pąk z tarczką (pozyskany ze zrazu pobranego z róży szlachetnej) oraz zabezpieczamy np. rafią. Wiosną należy ściąć pędy dzikiej tuż nad miejscem szczepienia, aby umożliwić szlachetnej części rośliny bujny rozwój. Problemem w przypadku róż szczepionych jest ukazywanie się silnych pędów z podkładki, które wyrastają poniżej miejsca szczepienia. Pędy należy wycinać, aby nie zdominowały rośliny i odebrały jej szlachetnego charakteru.

Zastosowanie róży wielkokwiatowej

Róże wielkokwiatowe są podstawą ogrodów różanych, a także mogą stanowić uzupełnienie rabat. Pięknie zaprezentują się w grupie na tle trawnika.

Przy tworzeniu kompozycji z różami należy pamiętać, że róże są podstawowym elementem rabaty. Charakteryzują się tak wysoką dekoracyjnością, że towarzystwem dla róż mogą być rośliny o delikatnej urodzie, bardziej stonowanej, która nie będzie konkurowała z różą o pierwszeństwo na rabacie.

Sprawdzone kompozycje z różami, to różane rabaty ograniczone niskim żywopłotem z bukszpanu bądź z pachnącej lawendy wąskolistnej.

Udanym towarzystwem dla róż są rośliny o srebrzystych liściach, a także o niebieskich i fioletowych kwiatach. Z powyższego wynika że dobrym towarzystwem dla róży wielkokwiatowej będzie czyściec wełnisty, przywrotnik ostroklapowy, krwawnik, lawenda, szałwia, lilie, czosnki, starzec, ostróżki, bodziszki, gipsówka, różne gatunki dzwonków, perowskia, bylica oraz kocimiętka.

Przemyślane zestawienia róż wielkokwiatowych z wspomnianymi roślinami, sprawią, że rabaty będą klimatyczne, inspirujące, jedyne w swoim rodzaju.

Róża kwiatowa to także jeden z najbardziej popularnych krzewów, którego kwiaty stanowią podstawę asortymentu kwiaciarni na płaszczyźnie kwiatów ciętych. Doskonale sprawdzają się w tej roli, długo utrzymują świeżość, a także w dużej części przepięknie pachną.

Uwagi końcowe

Róże  to niezwykłe rośliny, bardzo cenne i szczególnie traktowane przez człowieka. Uprawiane od tysięcy lat niezmiennie zachwycają. Na stałe wpisały się w kulturę i symbolikę. Bardzo często motyw róży wykorzystywany jest w literaturze, symbolice, architekturze itp. Róża to symbol cierpienia i miłości.  Wręczenie bukietu z róż jest najbardziej wymownym gestem, wyrażającym nasze uczucia, dlatego też róża to podstawowa roślina, dostępna w kwiaciarniach. Różane ogrody to romantyczność, sielskość, miejsce, gdzie zmysły nie zaznają spokoju.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: