Róża jerychońska niesamowita roślina

Róża jerychońska niesamowita roślina

19 komentarzy

Jedną z najciekawszych roślin uprawianych w naszych domach jest bez wątpienia widliczka zwana różą jerychońską. Cecha, które sprawia że roślina ta jest tak niezwykła to dość rzadka właściwość. Gdy roślinie braknie wody, kurczy się i zwija do środka, stopniowo zasychając.  Po dostarczeniu roślinie wody, błyskawicznie rozwija się a jej pędy zielenieją. Dzięki temu roślina ta często nazywa się zmartwychwstanką.

Roślina pochodzi z obszarów ameryki Północnej i Azji, gdzie w obszarach pustynnych są idealne warunki do rozwoju tej rośliny. W rejonach występowania opady deszczu są niezwykle rzadkie a okresy suszy trwają przez długie miesiące. W procesie ewolucji róża jerychońska dostosowała się do takich warunków i jako ciekawostka przyrodnicza rozpowszechniona została praktycznie na całym świecie.

 

 

W sklepach ogrodniczych można nabyć suche okazy widliczki. Okazy takie zazwyczaj mają kształt zwiniętej do środka małej kuli w kolorze szaro-brązowym. Forma taka chroni roślinę przed nadmiernym parowaniem, dzięki czemu może przetrwać długie okresy bez wody. Aby roślina ożyła należy położyć ją najlepiej na talerzyku i podlać przegotowaną wodą. Woda po zagotowaniu powinna zostać schłodzona do temperatury pokojowej. Podlewając ciepłą wodą przyśpieszamy rozwój rośliny. Pamiętajmy, aby zanurzone w wodzie były jedynie korzonki rośliny. Następnie niemal w oczach obserwować możemy stopniowe rozwijanie rośliny. Pędy stają się jasnozielone i stopniowo ciemnieją. Po 2 dniach okaz jest już całkowicie rozwinięty a jago rozeta osiąga średnicę do 25 centymetrów. Po tygodniu zaprzestajemy podlewania. Roślina stopniowo zasycha zwijając się w kłębek. Po ok. 2-3 tygodniach powinna mieć formę suchego okazu. Proces „ożywiania” i zasuszania możemy przeprowadzać wielokrotnie, za każdym razem obserwując cudowne zmartwychwstanie rośliny. Widliczka może pozostać bez wody przez długie miesiące. Ciekawostką jest fakt, iż cudowne ożywianie występuje tylko u martwych roślin. Roślina jest martwa i nie ma sensu sadzenie jej do podłoża.

Fozy rozwoju róży jerychońskiej

Róża jerychońska

czytaj dalej...

19 komentarzy

 1. Dodał: Jacek, Tytuł: do kluska

  kluska to debil

 2. Dodał: żaneta, Tytuł: gorrrrąca woda z czajnika

  Słyszałam, że pomaga polanie jej gorącą wodą z czajnika. Spróbowałam, rzeczywiście rozwija się szybciej, natomiast wciąż nie jest soczyście zielona.

 3. Dodał: Kluska, Tytuł: Jan

  Moją znalazłem na pustyni w Syrii, chyba z rok leżała w szufladzie i ok 2tygodnii temu wsadziłem ją do spodka z wodą, właściwie nic się przez tydzień nie działo, nadal była w kształcie mokrej kuli i dopiero kiedy odwiedził mnie nasz proboszcz i wyświęcił kropidłem mieszkanie, pare kropel święconej wody padło na moją różę i nagle stał się cud, róża nagle się zazieleniła i rozwinęła, jednocześnie wypuszczając piękne pąki, które po ok godzinie rozkwitły na piękny purpurowy kolor. Właśnie tak pięknie rozwiniętą roślinę zaniosłem do biura poselskego naszego umiłowanego Pana Prezesa, który każdą godzinę swojego życia poświęca swojemu Narodowi.

 4. Dodał: kaska, Tytuł: pieknisia

  jest wspaniala jak sie rozwinie

 5. Dodał: Tomasz, Tytuł: Róża Jerychońska

  Witam ! ...Roślina nie leczy żadnych chorób ani nie jest cudownym lekiem. Woda spod rośliny również nie ma żadnych właściwości leczniczych.... Jakieś badania ??? Czy tak sobie napisaliście ?

 6. Dodał: cybkaj, Tytuł: pięknie rośnie RJ

  kupiłem na talerzu nalałem przegotowanej wody i rozwija się oraz staje się zielona. Dopiero drugi dzień, mam ja w pracy jak zaschnie w weekend to w poniedziałek ja ożywię. Zobaczę jak długo przetrwa.

 7. Dodał: Mia., Tytuł: A mi się udało

  Nie doczytałam, że woda ma być przegotowana, namoczyłam korzonki w zwykłej, zimnej wodzie z kranu i po kilku godzinach liście mam ciemnozielone.

 8. Dodał: Agnieszka, Tytuł: róża jerychońska

  Aby róża nabrała zielonego koloru , nieraz potrzebne jest jej kilkakrotne zasuszanie i ożywianie .

 9. Dodał: Barbara, Tytuł: ROZA JERYCHONSKA

  Otrzymałam od corki, prezent z Egiptu, tak samo nie jest zielona, a tam bardzo chciałabym ożywić ją, córka odeszła nie mam Jej już,bardzo z tego powodu cierpię.Proszę 9o rade.

 10. Dodał: sfs kjks, Tytuł: róża Jerychońska

  żeby roślina pokazała prawdziwe swoje oblicze nie wystarczy jej zamoczyć w wodzie... potrzebny jest jeszcze jeden cud a mianowicie deszcz spadający na liście, dlatego też warto ją całą zamoczyć w wodzie. Spadający deszcz uwalnia nasiona które zaczną kiełkować.

 11. Dodał: elzbieta, Tytuł: ROZA JERYCHONSKA

  tak to prawda kupiłam trzy ,maja być kazda inna ,niestety z rozwijania nici rozwinęły się troszeczkę i są brązowe z zaparwieniem leciutko zielonym,powtarzałam już trzy krotnie proces rozwijania i nic.wywaliłam pieniądzr,pozdrawiam

 12. Dodał: ZOFIA, Tytuł: ROZA JERYCHONSKA

  MAM ZAMIAR NABYC,,,,DZIWI MNIE BRAK KOLORU ZIELONEGO,,CZYLI CO?JEST ZIELONA W SWOIM KLIMACIE? U NAS JEST SZARO BURA,,,,A TAK JA PIEKNIE REKLAMUJA,,,,NASTEPNE OSZUSTWO....

 13. Dodał: Barbara, Tytuł: Róża jerychonska

  Otrzymałam od córki , przywiozła jako prezent.Tak samo, rozwinęła sie ,ale nier jest zielona.

 14. Dodał: Agaa, Tytuł: róża jerychońska

  moja już 4 dni stoi w wodzie i tylko sie rozwinęła ale dalej jest sucha :(

 15. Dodał: cccc, Tytuł: dccccccccccc

  zamoczcie całą, moja odeazu po kilkunastu minutach byla lekko zielona

 16. Dodał: cccc, Tytuł: dccccccccccc

  zamoczcie całą, moja odeazu po kilkunastu minutach byla lekko zielona

 17. Dodał: anna, Tytuł: róża jerychońska

  takie samo pytanie - co z tym zrobić próbowałam kilka razy ją ożywiać i bez efektu nadal jest szaro brązowa

 18. Dodał: siwyyy, Tytuł: róża jerychońska

  rozwinęła się,ale nie jest zielona.Jest dalej szarobrązowa. czyli takie samo pytanie

 19. Dodał: Basia, Tytuł: Moja róża

  rozwinęła się,ale nie jest zielona.Jest dalej szarobrązowa.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże