Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych

Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych

4 komentarzy

Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych pojawiają się najczęściej niespodziewanie. Przez tygodnie lub nawet miesiące bywają niezauważone aż w końcu najczęściej jesienią przystępują do zmasowanego ataku. Efekty ich działalności widoczne są błyskawicznie, rośliny marnieją w oczach a jeśli w odpowiednim momencie nie interweniujemy zamierają.

W poniższym tekście postaramy się Państwu przybliżyć najczęściej występujące szkodniki roślin atakujące kwiaty doniczkowe. Najczęstszym a jednocześnie niezwykle groźnym szkodnikiem jest przędziorek. Przędziorki to bardzo małe pajączki długości do 1 milimetra w kolorze od zielonego przez żółty do pomarańczowego a nawet czerwonego. Efektem ich działalności jest powstanie biało srebrzystych plam na liściach oraz drobnej, delikatnej pajęczynki. Przędziorki wysysają z rośliny soki, efektem czego jest stopniowe zamieranie rośliny. Szkodniki uwielbiają wysokie temperatury przy suchym powietrzu. W takich warunkach rozmnażają się błyskawicznie. W celu zwalczenia roztoczy wymagany jest oprysk preparatami Karate, Provado Plus lub Omite 570 EW.

Kolejnym często występującym intruzem  na naszych roślinach jest mączlik. Najbardziej rozpowszechniony jest mączlik szklarniowy. Dorosła postać tego szkodnika ma formę małego białego motylka osiągającego do 2 milimetrów. Najgroźniejsze są larwy, które żerując na spodniej części liścia wysysają z niego soki. Efektem jest pojawienie się żółtych plam na liściu a następnie jego obumarcie. Zaatakowana roślina błyskawicznie słabnie i przestaje rosnąć. Do zwalczania wykorzystujemy preparaty Admiral 100 EC, Talstar 100 EC oraz Nomolt 150SC.

 

 

Czerwce to grupa szkodników do której zaliczamy tarczniki, miseczniki i wełnowce. Wszystkie owady żerują na spodniej części liścia lub na młodych pędach i żywią się sokiem rośliny. Tarczniki i miseczniki mają postać brązowych  lub żółtych owalnych tarczek, osiągających wielkość do 3 mm, przyczepionych do spodniej części liścia. Pod liściem pojawia się brązowa lub czarna ciecz, która może wywoływać choroby grzybowe np. szara pleśń. Wełnowce pokryte są drobnymi niteczkami przypominającymi wełnę. Szkodnik ten żeruje na młodych pędach oraz w kącikach roślin. Cechą charakterystyczną jest fakt, iż tylko samice potrafią latać a każda z nich jednocześnie może złożyć do 2000 jaj. Najkorzystniejsze warunki do rozwoju szkodników z grupy czerwców są suche mieszkania o niskiej wilgotności. Zainfekowane rośliny dokładnie oglądamy, fizycznie usuwając wszystkie odnalezione szkodniki. Następnie całą roślinę myjemy wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Przy sinych infekcjach zalecane jest zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin takich jak Fastac 100EC, Provado Plus lub Decis 2.5EC. Należy pamiętać że preparaty chemiczne najskuteczniej działają w okresie gdy szkodnik ma postać larwy.

Tarczniki

Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych - tarczniki

Innym bardzo niebezpiecznym szkodnikiem roślin i kwiatów doniczkowych jest mszyca. Mszyce osiągają długość do 4 milimetrów i zazwyczaj mają formę małych motyli. Larwy licznie występują na młodych pędach oraz na spodniej części liścia. Larwy mszycy są niezwykle żarłoczne i błyskawicznie wysysają soki z rośliny. Liście żółkną, deformują się, bardzo często pokrywają lepką wydzieliną. Zainfekowane rośliny przestają rosnąc i stopniowo zamierają. Szkodnik ten przenosi bardzo wiele chorób wirusowych a zaatakowane rośliny podatne są na infekcje grzybów. Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z mszycami są ich naturalni wrogowie np. biedronka. W przypadku silnych infekcji zalecane jest zastosowanie jednego z preparatów na mszyce. Najbardziej znane środki to Admiral 100EC i Nomolt 150SC.

Zapoznaj się z naszą ofertą skutecznych preparatów na szkodniki – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: Monika, Tytuł: czarne robaczki

  Ostatnio pojawily sie u mnie w kwiatkach czarne bardzo szybkie robaczki.Nie wiem co to jest.Rowniez w domu zdaza mi sie dostrzec latajace male muszki nie wiem czy ma to cos wspolnego.Jakiego srodka chemicznego użyć?

 2. Dodał: Beata, Tytuł: skoczniki - do Gosi

  Kup w ogrodniczym preparat do podlewania, powiedz sprzedawcy że potrzebujesz coś na skoczniki do rośliny doniczkowej, nazwa na B, niestety zapomniałam a kartka mi się rozpłynęła, podlej roślinę raz (niektóre gadziny to przetrwają) a za jakis czas po raz drugi (wymrą doszczętnie). Mój skrzydłokwiat miał ich całe miliardy ;) a teraz nie ma po nich ani śladu :)

 3. Dodał: gosia, Tytuł: skaczące robaki białe

  ja już robiłam wszystkim i nie mogę pozbyć się tych robaków pukałam zmieniłam ziemię pryskała preparatem na mszyce i nic nie pomaga

 4. Dodał: Paulina, Tytuł: pachira doniczkowa zagrożenia

  Witam. Odnosnie pachira doniczkowa ok 1metra. Pojawiły się w ziemi białe milimetrowe ledwo zauważalne robaczki. Boje się, ze kwiat zacznie chorować. Ostatnio opadło dużo liści - miały one plamy i usychały. Roślina stoi w średnio nasłonecznionym miejscu, ok dobrego metra od okna, jednakże w temp ok 22-24st ponieważ urodzilo nam się dziecko i jest dość cieplo. Możliwe ze jes ciutek suche powietrze, ale wietrzone sa pomieszczenia w ciągu dnia,wiec nie wiem, czy to ma wpływ? Proszę o pomoc

Dodaj swój komentarz

Zobacz także