Czerwce

Opis:

Czerwce to szkodniki wysysające soki roślin, przeważnie atakują łodygi i spodnie części młodego ulistnienia. Spotkać je można zarówno w szklarniach, oranżeriach, w uprawie domowej, jak również chętnie atakują rośliny ogrodowe, uprawiane w osłoniętych miejscach. W zależności od gatunku szkodnik osiąga wielkość do 5 mm. Dorosłe osobniki czerwców, z reguły nie poruszają się i posiadają białą, żółtą lub brązową łuskę. Samice składają jaja najczęściej pod własnymi ciałami, dzięki temu jaja są chronione twardym pancerzem osobnika dorosłego. Samica czerwców potrafi złożyć do 2000 jaj. Młode larwy zaraz po wylęgnięciu rozchodzą się po całej roślinie, żerując wydzielają lepką substancję która sprzyja rozwojowi czarnej pleśni. Najbardziej znane czerwce to misecznik śliwowiec i misecznik cytrusowiec.

Objawy:

Szkodnika rozpoznajemy po twardych najczęściej brązowych tarczkach, rozmieszczonych wzdłuż nerwów, na łodydze lub spodzie liści. Zaatakowana roślina więdnie, traci liście i stopniowo zamiera.

Zwalczanie:

W przypadku większych upraw (szklarnia, oranżeria) warto wprowadzić naturalnych wrogów szkodnika np. błonkówkę. Czerwce w warunkach domowych zwalczamy przemywając zainfekowane rośliny wodą w mydłem. W uprawie szklarniowej zalecane jest stosowanie chemicznych środków niszczących szkodniki. Pamiętajmy że stosując chemiczne środki należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, znajdujących się na opakowaniu preparatu.

Zapobieganie:

Nie istnieją skuteczne metody zapobiegania pojawienia się szkodników – czerwców. Najlepszym sposobem jest dokładne kontrolowanie roślin sprowadzonych do szklarni czy mieszkania.

Rośliny podatne:

Czerwce występują na wielu roślinach, zwłaszcza rośliny cytrusowe, kamelie, wawrzyny, bluszcz, paprocie. Szkodni często spotykany w szklarniach, na roślinach pokojowych i warzywach.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha