Choroby i szkodniki roślin balkonowych

Choroby i szkodniki roślin balkonowych

1 komentarzy

Rośliny balkonowe, które trzymamy w skrzynkach czasem padają ofiarą chorób lub szkodników. W takiej sytuacji pomoże jedynie uważna obserwacja oraz wczesna interwencja. Ryzyko chorób i inwazji szkodliwych żyjątek można, co prawda zminimalizować dbając o to, by rozsada była zdrowa a gleba bogata w składniki odżywcze. Ponadto z pewnością na rośliny dobrze wpływa regularna pielęgnacja w postaci nawożenia oraz podlewania. Niestety całkowicie nie da się wykluczyć możliwości, że w naszych skrzynkach zacznie się dziać z roślinami coś złego. Pewne czynniki są przecież od nas całkowicie niezależne. Szkodniki przenoszą się z sąsiednich balkonów lub podwórka a pewne choroby, takie jak grzybice, przenosi wiatr. Jakie wobec tego niebezpieczeństwa czyhają na nasze rośliny?

Groźne stworzenia atakują

Nasze rośliny mogą zostać zaatakowane przez szkodniki, które wysysają z nich soki, w ten sposób pozbawiając je sił i zniekształcając je. Zwykle nawet ciężko je dostrzec gołym okiem. Aby zobaczyć takie małe stworzonka, niezbędne jest szkło powiększające.


Z ogrodu mogą przybyć większe szkodniki, jak larwy i chrząszcze. Ich działalność poznamy po obgryzionych częściach roślin i wydrążonych w nich korytarzykach. Zwykle następuje inwazja całej masy tych stworzeń, więc dość trudno się ich pozbyć.

Jeśli na roślinie zauważymy charakterystyczną pajęczynkę i białawe plamki, z pewnością mamy do czynienia z przędziorkami. By się upewnić, że mamy do czynienia właśnie z tym szkodnikiem, warto użyć lupy. Jeżeli dojrzymy dorodnego pajęczaka, nie ma czasu do stracenia. Aby zapobiec obumarciu rośliny na skutek ataku przędziorków, należy zastosować specjalny nawóz, do kupienia w sklepach ogrodniczych. Z reguły robi się opryski zaatakowanych roślin, dbając o to, by dokładnie dostosować się do ulotki na opakowaniu.

Z kolei mszyce chętnie atakują młode rośliny. Podobnie jak przędziorki, występują skupiskami. Łatwo je zauważyć. Chyba prawie każdy zresztą wie, jak wyglądają te szkodniki. Powodują one zwijanie się liści, jednak na szczęście istnieją specjalne preparaty, które skutecznie zwalczają naszych małych wrogów. Jeśli nie mamy w pobliżu sklepu z specyfikami na szkodniki, można taki preparat zamówić przez Internet.

Choroby i szkodniki roślin balkonowych - mszyce

Choroby i szkodniki roślin balkonowych - mszyce

Chrząszcze niszczą roślinę, zjadając jej liści lub pędy, natomiast ich larwy gryzą korzenie. Ta współpraca sprawia, że roślina szybko obumiera. Dorosłe chrząszcze, które mają około 1,5 cm długości, własnoręcznie zbieramy i usuwamy. Na larwy najbardziej skuteczne są preparaty chemiczne.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Genowefa, Tytuł: Beniaminek

    Mam pytanie. Na moim beniaminku liście żółkną i opadają, a pod spodem przy nerwie głównym jest zawsze biała plamka, którą bardzo łatwo się zdejmuje. Po zdjęciu jej zaś jest ślad po takim jakby wgryzieniu. To coś nie wygląda jakby żyło, nie rusza się ani nic. Co to może być? Czy to wełnowiec? Na internecie patrzyłam na te szkodniki, ale wyglądają inaczej niż te na moim beniaminku.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także