Choroby drzew owocowych

Choroby drzew owocowych

3 komentarzy

Zbierając w sadzie owoce chcemy, aby przynajmniej w tym roku były mniej robaczywe niż w zeszłym. Pragniemy, również, żeby nie spadały z drzew zanim urosną i dojrzeją. Zastanawiamy się, także jak to możliwe, że pomimo zastosowania dobrych oprysków, drzewa w sadzie w dalszym ciągu chorują.
Może po prostu, użyte  przez nas środki nie były wystarczająco dobre, lub były źle dawkowane.

Jabłonie

Drzewa atakują między innymi: Parch Jabłoni, Drobna Plamistość Liści Jabłoni, Mączniak Jabłoni, Zgorzel Kory, Rak Drzew Owocowych oraz Gorzka Zgnilizna, jak i Szklistość Miąższu Jabłek.

Parch Jabłoni

Przejawem choroby są szare zgrubiałe plamy na owocach, które są w formie „strupów”.  Liście drzew porażonych chorobą szybko opadają. Najpierw pojawiają się na nich plamy w kolorze oliwki, po czym miejsce plam zastępuje obumierająca tkanka, która powoduje uschnięcie liścia w danym miejscu. Wykrusza się on i spada z drzewa.

Sposoby zwalczania choroby.

Gdy pąki są jeszcze zielone można zastosować preparat miedziowy.  Poza tym trzeba usuwać chore liście, zgrabiać je i wyrzucać do kosza a nie na kompost. Stosujemy, także środki chemiczne, takie jak: Miedzian 50 WP, Captan 80 WG czy  Topsin M 70 WP. 

Drobna Plamistość Liści Jabłoni

Po kwitnieniu na listkach pojawiają się małe brunatne plamki.

Sposoby zwalczania choroby.

Przede wszystkim niszczymy liście, które na skutek choroby spadły z drzew, wyrzucamy je do kosza a nie do kompostu, żeby dalej nie rozprzestrzeniać choroby. Stosujemy, również środki chemiczne Kaptan zaw. 50 WP oraz Dithane 455 SC.

 

 

Mączniak Jabłoni

Nasze drzewo jest zaatakowane  przez niego, jeśli na niezdrewniałych pędach i liściach pojawi się biały nalot.

Sposoby zwalczania choroby.

Usuwamy chore pędy podczas zimowego cięcia i ten sam zabieg powtarzamy w czasie wegetacji drzew.  Natomiast jeżeli musimy zastosować środki chemiczne, to warto wybrać: Siarkol Extra 80 WP, Topsin M 70 WP oraz Bayleton 5 WP.

Zgorzel Kory

Powoduje on zamieranie kory drzewa. Najpierw pojawiają się brunatne plamy na pędach, potem obumiera tkanka, na której pojawiają się pęknięcia.

Sposoby zwalczania choroby.

Chore tkanki drzewa należy wyciąć aż do zdrowego drewna.  Gojenie ran przyspieszy nawożenie  oraz ściółkowanie drzew. Najlepiej zastosować chemiczny środek i opryskać nim drzewo, na przykład Topsin M 70 WP czy Benlate 50 WP. Rany można zabezpieczyć Funabenem 03 PA.

Rak Drzew Owocowych

Kora pędów jednorocznych staje się brązowa, wnika ona w drzewo i powstają rany na skutek jej ubytku.

Sposoby zwalczania choroby.

Chorą korę i gałęzie należy wyciąć aż do zdrowego drewna i spalić. Miejsca cięć smarujemy maścią ogrodniczą, która najlepiej chroni drzewo. Po zbiorze owoców drzewa warto opryskać preparatami miedzianowymi. Poza tym sadzimy drzewa na stanowiskach przewiewnych i uważamy, aby ich nie przenawozić. Ze środków chemicznych stosujemy Topsin M 70 WP.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Irena, Tytuł: choroby drzew owocowych

    typowe dla polskich stron internetowych - korzysc wlasciciela strony jest waznijsza od klienta. otoz nie da rady czytac przez te chol.... e reklamy ! jesli ja mam po kazdym przewinieciu strony klikac zeby usunac reklame wiecej tu nie przyjde. informacje ogrodnicze znajde gdzie indziej - tzn tam gdzie mnie napadaja z reklamami ... jakimikolwiek. artykul jest powierzchowny brak zdjec do chorob ktore sa przedstawione ( nie bede robila loterii ktora choroba moze pasowac do zdjecia - a prostym rozwiazaniem byloby zdjecie podpisac

  2. Dodał: Grazyna, Tytuł: Gnicie owoców Sliwy

    Moja sliwa pięknie owocowała,niestety prawie wszystkie owoce gniły na drzewach. co robić?

  3. Dodał: olek, Tytuł: sadownik .

    świetna strona:) dobrze i jasno opisane!pozdrawiam:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: