Choroby i szkodniki bukszpanu

Choroby i szkodniki bukszpanu

Skomentuj artykuł

Choroby i szkodniki bukszpanu

Bukszpan (Buxus) należy do bardzo popularnych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Może nie jest dekoracyjny z kwiatów, ale jego drobne, błyszczące i zimozielone liście, powolny wzrost, małe wymagania oraz bardzo wysoka tolerancja na formowanie i cięcie sprawiają, że bardzo często sięgamy po ten krzew przy aranżacji naszych ogrodów.

Wielu z nas może uważać, że uprawa bukszpanu jest mało problematyczna. To oczywiście prawda, ale należy uważać na choroby i szkodniki atakujące krzew, ponieważ potrafią zniweczyć wieloletni trud jaki należy wnieść w uprawę tego krzewu zwłaszcza w formie strzyżonej.

Choroby bukszpanu

Biała plamistość liści

Choroba grzybowa będąca konsekwencją obecności patogenu Mycosphaerella patouillardi . Na brzegach liści bukszpanu zaobserwujemy zmiany w postaci niewielkich białawych, owalnych i suchych plam, które z czasem mogą się łączyć  i doprowadzić do zasychania i opadania liści. Z wierzchniej stronie porażonego liścia zaobserwujemy także ziemne skupienia zarodników grzyba.

Fytoftoroza

Jedna z najgroźniejszych chorób będąca konsekwencją porażenia przez grzyby - Phytophthora cinnamomi i Phytophthora nicotianae. W przypadku porażenia chorobą zaobserwujemy więdnięcie, żółknięcie oraz zamieranie młodych pędów. Z czasem zamierają całe pędy, uszkodzeniu ulega system korzeniowy, który jest słaby, gnije i obumiera.

Zamieranie pędów bukszpanu

Za zamieranie pędów bukszpanu odpowiedzialny jest patogen o nazwie Volutella buxi. Choroba objawia się już wiosną, kiedy to roślina rozpoczyna wegetację. Liście z wierzchołkowej części krzewu stają się niewyraźne, jasnozielone, a z czasem żółkną i brązowieją. Na pędach pojawiają się brązowawe plamy, które w efekcie doprowadzają do zamierania pędów.

Zamieranie pędów i liści

Choroba dotykająca osłabione i uszkodzone rośliny. Odpowiedzialność za zamieranie pędów i liści ponosi patogen Macrophoma candollei, a więc grzyb. Na pędach pojawiają się brązowe plamy, które z czasem się powiększają, obejmując nawet cały obwód pędu. Cześć powyżej zasychając staje się brunatna i zamiera.

Mączniak prawdziwy

Choroba wywoływana przez Phyllactinia guttata, objawiająca się     poprzez białawy nalot na spodniej stronie liści. 


Szkodniki bukszpanu

Miodówka bukszpanowa

Psylla buxi to niewielki pluskwiak, żerujący na spodniej stronie liści. Żywi się sokiem roślinnym, tak więc doprowadza do deformacji liści, które zawijają się, przypominając kapuściane główki. Na liściach zaobserwujemy także charakterystyczną rosę miodową oraz wosk, które podczas żerowania wydziela szkodnik.

Przędziorek bukszpanowiec

Jeżeli na liściach zaobserwujemy zmiany w postaci niewielkich rozjaśnień z czasem przechodzących w żółtawe plamy to oznaka, że nasz krzew mógł zostać zaatakowany przez przędziorka. Z czasem dochodzi do całkowitego zasychania liści.

Pryszczarek bukszpanowy

Muchówka, która w fazie larwalnej żeruje i zimuje w pęcherzykowatych zgrubieniach na liści.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: