Chrabąszcze majowe

Chrabąszcze majowe

14 komentarzy

Kto z nas nigdy nie widział, szczególnie w okresie maja, dziesiątek chrabąszczy, buczących nad drzewami. Widok taki może być ciekawy, jednak warto pamiętać, że chrabąszcze to głównie pasożyty. Zarówno one, jak i ich larwy żyjące pod ziemią, potrafią razem zniszczyć niejedną, nawet zdrową roślinę. Powinniśmy dbać o to, by nie zagrażały naszemu ogrodowi i walczyć z nimi. Jednak, aby zniszczyć przeciwnika, trzeba go najpierw dokładnie poznać. Zajmijmy się więc dziś chrabąszczami.

Chrabąszcze majowe należą do rodziny żukowatych. Chrząszcz ten dorasta do maksymalnie czterech centymetrów długości. Z zewnątrz ma kolor brązowy (kolor jego pokryw skrzydłowych), lecz reszta ciała jest czarna z białymi plamkami. Nóżki pokryte są drobnymi haczykami, dzięki którym może chodzić po różnych powierzchniach.

Dorosła samica pod ziemią składa jaja, z których wylęgają się pędraki. Wylęg ma miejsce w połowie lata, a rozwój larwy trwa kilka lat. W ten sposób rozmnażają się chrabąszcze. Larwy są niebezpieczne dla roślin, pod którymi żerują, gdyż pożywiają się ich korzeniami.

 

 

Wyróżniamy wiele odmian chrabąszczy, które w naszych ogrodach są pasożytami. Najpopularniejszy jest chrabąszcz majowy. Bardzo podobny jest chrabąszcz kasztanowy, jedna osiąga nieco mniejsze rozmiary oraz nie ma kolca na odwłoku. Niszczycielskie dla naszych roślin są również guniak czerwczyk (w kolorze jasnego brązu, jeszcze mniejszy niż chrabąszcz kasztanowy, pokryty jest szczeciną), a także ogrodnica niszczylistka (mały chrząszcz, osiągający maksymalnie około 1,5cm).

 

Chrabąszcze majowe

Chrabąszcze majowe

Chrabąszcze są przede wszystkim szkodnikami, dlatego też warto zapoznać się ze zniszczeniami, jakich mogą dokonać. Dorosłe osobniki chrabąszcza majowego żywią się głównie liśćmi drzew liściastych, a także igłami modrzewia, podobnie jak chrabąszcz kasztanowy. Chrząszcze ogrodnicy niszczylistki  uwielbiają żerować na krzewach różanych. Zjadają praktycznie wszystkie ich elementy – liście, pąki, kwiaty. W ich diecie bardzo często spotykane są również liście drzew owocowych.

 

Chrabąszcze majowe

Chrabąszcze majowe - larwa

czytaj dalej...

14 komentarzy

 1. Dodał: satan666, Tytuł: kill him

  Zabić swołocz nieczystą

 2. Dodał: Ewa, Tytuł: Okropne..

  A moze tak na ludzi jakis preparat ludobójczy? Bo mi niszcza okolice, to szkodniki :/ ewolucja stworzyla takze chrabąszcze majowe nie po to, zeby sobie je czlowiek zabijal, zajmijcie sie zabijaniem siebie naawzajem, to pomoze bardziej i "waszym" roslinom i lasom, zwierzętom i calej planecie

 3. Dodał: Piotrek, Tytuł: Mielonka z chrabąszcza

  Mam ma na działce eskadrę szpaków i kosów, dwie eskadry nietoperzy, 6 jeży, padalce w klasie superior niezliczoną ilość żab w tym rzekotkę i jaszczurek. Do tego niestety 60 eskadr chrabąszcza żerującego w laurowiśni. Nie stosuję w ogóle chemii ale odkryłem jeszcze jedno zadanie dla odkurzacza do liści. Mielonkę wysypuję ptakom.

 4. Dodał: , Tytuł: CHRABĄSZCZE TO PIKUŚ

  MIESZKAŁEM WIELE LAT NA WSI, PRZYSZŁO CIEPŁE LATO I DZIADZIUŚ SP. DAWAŁ MI BUTELKĘ Z WODĄ I NA LODA , WSIADAŁEM NA ROWER I NA POLE Z ZIEMNIAKAMI, NO I UTOPIŁEM Z PÓŁ MILIONA STONKI. NIE CHCE MI SIĘ WIERZYĆ ŻEBY TO BYŁA SPRAWA AMERYKANÓW , ALE TAK NA WSIACH MÓWIĄ

 5. Dodał: Jędza, Tytuł: chrabąszcze

  Najlepszy do ich niszczenia byłby jeż, albo kret, ale już je zabiliście opryskami. Teraz się "martwicie" o rośliny (czytaj: chcecie zarobić kasę na innej truciźnie). Pecunia non olet???

 6. Dodał: Sebastian, Tytuł: Brak wiedzy

  Czy autor artykułu ma chociaż opanowane podstawy biologii? Chrabąszcze są pasożytami? Proszę w jakiejś encyklopedii biologicznej znaleźć definicję pasożyta. Proszę także znaleźć, do jakiej grupy ekologicznej zaliczymy chrabąszcze majowe. I na koniec poprawić artykuł, aby nie mącić ludziom w głowie swoją niewiedzą.

 7. Dodał: oooo, Tytuł: w ameryce największe......

  Boguś , ty już tym przesiąkłeś , chrabąszcz 6 cm to tylko w ameryce albo rosji

 8. Dodał: tuuus, Tytuł: tak boguś jesteś killerem

  zabiłeś pędraka i będziesz miał go na sumieniu. do końca życia będziesz miał widok jego zwłok przed oczami.Nie to co śmierć na ukrainie

 9. Dodał: monika, Tytuł: precz z nimi

  każdy chrabąszcz żeruje pod ziemią i gdy zasadziłam w ogrodzie piękne kwiaty ony więdły to była sprawka tych chrabąszczy i wogóle są nie miłe.

 10. Dodał: hanka , Tytuł: precz ze szkodnikami

  Cześć. Mam lekkiego bzika na pounkcie trawnika. Wszyscy mi go zazdroszczą. Ale, ale. Od kilku dni w trzech miejscach trawa mimo podlewania zaczęła umierać. I co się okazało. Larwy chrabąszcza podgryzają korzonki. Do tej pory używałam Pyrinex lub Dursban, ale teraz kasy brak. Czytałam, że super metodą jest zakopanie w tych miejscach surowej marchwi. Podobno w ciągu kilku dni towarzystwo podziemne ma się na niej zgromadzić. Zobaczymy

 11. Dodał: Mateusz, Tytuł: Po jaką...

  Dlaczego zabijacie te piękne chrabąszcze?!! Co one biedaczki wam zrobiły, że zasłużyły na taki los. Ciekawe co by było gdyby to ktoś was w tak okrutny i bestialski sposób zabił.

 12. Dodał: Victoria, ZSL, Tytuł: kasztanowy i kolec?

  zarówno kasztanowy jak i majowy mają "kolec" na końcu odwłoka - pygidium. Co do wielkości się zgadzam, majowy jest z reguły większy. Właśnie: z reguły... jeśli spotka się osobnika mniejszego w obrębie gatunku jest już gorzej. Myślałam, że znajde tutaj jakąś informacje przydatną do odróżnienia gatunków ale niestety... :(

 13. Dodał: Boguslaw, Tytuł: jestem morderca, czy dobry uczynek

  Po przeczytaniu opisu i obejzeniu zdiecia Az mi ulzylo, ze chrabaszcze to szkodniki. Up State New York gdzie mam swoje rancho w w zeszlym roku w czerwcu zabilem slicznego duzego gdzies na 6 cm majowego chrabaszcza . Naprawde byl sliczny. Patrzyl na mnie duzymi czarnymi oczami i mial takie ladne rogi jak renifer. Myslalem ze to Japonski chszaszcz co zabija drzewa. Zawsze o tym myslalem.

 14. Dodał: Ania, Tytuł: preparat na chrząszcze

  proszę o podanie rodzaju preparatu do oprysku na larwy i kokony tych chrabąszczy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: