Modrzew w ogrodzie

Modrzew w ogrodzie

1 komentarzy

Jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów, zaliczanych do drzew iglastych jest modrzew (Larix). Wyjątkowość gatunków zaliczanych do tego rodzaju nie wynika wyłącznie z faktu, iż gubią igły na zimę, ale przede wszystkim z ładnego pokroju, ciekawych liści, szyszek  oraz łatwości w uprawie. Ich dekoracyjność nie podlega żadnej wątpliwości, a liczne odmiany ogrodowe sprawiły, że są coraz częściej spotykane w naszych ogrodach.
   

Należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae)  modrzewie obejmują około dziesięciu gatunków, porastających półkulę północną, w strefie klimatu chłodnego.  Również w polskim krajobrazie możemy podziwiać piękno tych drzew, a przede wszystkim modrzewia europejskiego (Larix decidua), będącego naszym rodzimym gatunkiem. Jego naturalne siedliska znajdują się w górach, jednak ze względu na jego walory dekoracyjno użytkowe stał się powszechny w całym kraju.
   

Wszystkie gatunki modrzewia są do siebie zbliżone, tak więc często ogrodnicy- amatorzy nie są w stanie rozpoznać jaki gatunek modrzewia posiadają. Może kilka słów o budowie modrzewia. Te długowieczne drzewa ( zależnie od gatunku mogą przeżyć nawet kilkaset lat)  o nieregularnym ułożeniu konarów, mają bardzo ciekawe ulistnienie w postaci miękkich i bardzo delikatnych igieł, wyjątkowych ze względu na swoją sezonowość. Pięknie się przebarwiają w okresie jesiennym. W takiej szacie modrzewie są szczególnie zjawiskowe. Utrzymujące się na drzewie przez kilka lat szyszki stanowią kolejny bezdyskusyjny walor dekoracyjny modrzewia. Są drobne, ale za to bardzo malownicze. Modrzewie mogą osiągać nawet do 50 m wysokości, tak więc są bardzo majestatyczne i fantastycznie prezentują się jako soliter na polanie, choć także odnajdują się w grupie. Często można je spotkać w parkach, gdzie należą do jednych z piękniejszych nasadzeń.
   

W ogrodach na uwagę zasługują przede wszystkim karłowe odmiany modrzewia  europejskiego ( Larix decidua) oraz modrzewia japońskiego (Larix kaempferi).
   

Modrzew europejski jest wyższym gatunkiem o wyraźnie zielonych igłach osiągających do około 3 cm długości oraz o wydłużonych szyszkach dochodzących do około 4 cm. Modrzew należy do drzew jednopiennych o bardzo dekoracyjnych kwiatach żeńskich. Przypominają one niewielką szyszeczkę w pięknych barwach różu oraz czerwieni. O wiele mniejsze walory dekoracyjne posiadają kwiaty męskie w jasnej barwie, zwisające, przylegające, pod spodem gałęzi. Modrzewie kwitną wczesną wiosną (kwiecień). Modrzew japoński ( Larix kaempferi) w przeciwieństwie do modrzewia europejskiego jest bardziej rozłożysty o wyraźnie zielonkawo- niebieskich igłach. Możemy je rozróżnić także poprzez szyszki, które u modrzewia japońskiego przybierają formę rozłożystej różyczki z wywiniętymi na zewnątrz łuskami- bardzo dekoracyjne.
   

Poza tymi dwoma podstawowymi gatunkami warto wspomnieć także o modrzewiu polskim, stanowiącym podgatunek modrzewia europejskiego. Różnice pomiędzy nimi są minimalne. Przede wszystkim Larix decidua subsp. polonica posiada bardziej kuliste szyszki o łuskach nasiennych, bardziej zagiętych do wewnątrz. Modrzew eurojapoński (Larix x eurolepis)  powstały z połączenia modrzewia europejskiego z japońskim charakteryzuje się szybszym wzrostem aniżeli gatunki wyjściowe.
   

Modrzew ogrodowy

Modrzew - zdjęcie Arietta

Modrzewie należą do drzew iglastych nie mających wygórowanych wymagań odnośnie podłoża. Poradzą sobie na większości gleb,  żyznych, świeżych, dostatecznie wilgotnych, na stanowiskach bardzo słonecznych. One preferują stanowiska charakteryzujące się dużym nasłonecznieniem, tak więc warto zapewnić im takie warunki, aby cieszyć się ich bardzo szybkim wzrostem. Modrzewie należą do najszybciej rosnących drzew iglastych, posiadają głęboki system korzeniowy o sporym zasięgu oraz będą stanowić ciekawy akcent w ogrodzie.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: biank 2121, Tytuł: ale idjoci

    modrzew barwa:brązowo-zieono twardość:twarde zastosowanie:meblarstwo i budownicwo

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: