Modrzew syberyjski (Larix sibirica) to jeden z kilku gatunków rodzaju modrzew, należących do rodziny sosnowatych. W uprawie jest znacznie rzadziej spotykany niż modrzew europejski czy japoński, gdyż jego wymagania klimatyczne są dość szczególne. Można go jednak próbować posadzić w chłodniejszych rejonach Polski, gdzie powinien czuć się stosunkowo dobrze.
Modrzew syberyjski podobnie jak większość gatunków modrzewi, jest bardzo wysokim drzewem, dorastającym do ok. 30 - 40 m (w naszym kraju bywa jednak na ogół niższe i dorasta do ok. 10-20 m. wys.) i tworzącym dość luźną koronę. Jego stożkowy pokrój sprawia, że wygląda bardzo efektownie, ale ze względu na swoje rozmiary, nie powinien być sadzony w małych ogrodach. Modrzew syberyjski w naturze rośnie na terenach górzystych, w surowym i zimnym klimacie Syberii, w związku z tym w niektórych rejonach Polski może mu być po prostu „za gorąco” i dlatego nie wszędzie się udaje. Na zbyt wysoką temperaturę reaguje spadkiem odporności na choroby oraz szkodniki i często bywa atakowany przez mszyce, w szczególności ochojnika świerkowo - modrzewiowego.
Charakterystyka ogólna
Modrzew syberyjski ma większe szyszki niż m. europejski (długości ok. 2,5-5 cm.), które ponadto mają niewielką ilość stosunkowo grubych łusek nasiennych i są pokryte rudym meszkiem. Jesienią nie opadają z drzewa wraz z igłami, ale pozostają na gałązkach przez całą zimę, a nawet znacznie dłużej (kilka lat). U tego modrzewia duże są jednak nie tylko szyszki, ale też jasnozielone, zebrane w pęczki igły (ok. 4 cm), które podobnie jak u innych modrzewi, opadają na zimę. Przedtem jednak zmieniają jesienią barwę na żółtą, co sprawia, że drzewo w tym okresie wygląda bardzo malowniczo.
Modrzew syberyjski
Cechy użytkowe drewna
Ponieważ modrzew syberyjski pochodzi z klimatu znacznie chłodniejszego niż nasz, jest drzewem bardzo wytrzymałym. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka tolerancja na niskie temperatury, gdyż w swojej ojczyźnie znosi mrozy nawet poniżej - 40°C. Jednocześnie w ciągu krótkiego okresu wegetacji może rosnąć w temperaturach powyżej 20°C. Tak znaczna rozpiętość termiczna sprawia, że modrzewie te rosną bardzo wolno, a ich drewno jest twarde, zbite i wytrzymałe. Podłogi, elewacje, podkłady kolejowe i meble z niego wykonane, dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, nie ulegają gniciu ani zagrzybieniu i nie wymagają tak częstej konserwacji jak inne gatunki drewna. Dlatego też modrzew syberyjski jest bardzo cenionym gatunkiem drewna, chętnie wykorzystywanym w budownictwie, kolejnictwie, górnictwie oraz ogrodnictwie.
Modrzew syberyjski
czytaj dalej...
0 komentarzy