Drzewa iglaste do ogrodu

Drzewa iglaste do ogrodu

Skomentuj artykuł

Największe skupiska drzew iglastych występują na półkuli północnej. Panujące tam warunki klimatyczne są surowe, tak więc nie wszystkie drzewa liściaste mogły przystosować się do egzystowania w takiej strefie klimatycznej, w przeciwieństwie do drzew iglastych. Występują one również na innych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych.

W Polsce są nierozerwalnie związane z otaczającym nas krajobrazem. Posiadamy gatunki rodzime np. sosnę pospolitą, zjawiskowo prezentującą się na tle zielonych polan.
 

Z innych drzew występujących powszechnie w naszym kraju należy wymienić m.in. świerk pospolity oraz modrzew polski.
   

Ogrody to miejsce, gdzie możemy wykorzystać piękno drzew iglastych. W sprzedaży mamy bardzo bogaty wybór, gdzie prym wiodą reprezentanci innych stref klimatycznych. Drzewa iglaste dobierajmy z wielkim wyczuciem. Nie przesadzajmy z ich ilością, gdyż ogród stanie się monotonny. Poza tym, jeżeli mamy ograniczoną powierzchnię, z czasem zacznie się problem z wolną przestrzenią, rośliny zaczną się „dusić”. Należy myśleć perspektywicznie, pobudzić wyobraźnię i wyobrazić sobie wybrane drzewa za 20 lat. Te wyobrażenia ukażą nam, że każdy okaz potrzebuje sporo przestrzeni.
   

 

 

Drzewa  iglaste nadadzą ogrodowi strukturę, będą nielicznymi, ale bardzo ważnymi elementami ogrodu, które należy harmonijnie połączyć z innymi roślinami. Widziałem wiele ogrodów, gdzie brak wyobraźni sprawił, że w ciągu wielu lat, stały się miejscem wzajemnego „zaduszania” się roślin, co bardzo nieestetycznie wygląda i zmusza do wycinki, czasem bardzo dorodnych okazów. Poza tym sadzone na obrzeżach wesprą większe krzewy
 w utworzeniu szczelnej ściany, która ochroni ogród przed silnym wiatrem, hałasem, kurzem, sprawi, że stworzymy azyl, gdzie w spokoju, będzie można wypocząć.
   

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiednich drzew zwróćmy uwagę na warunki klimatyczno glebowe docelowego stanowiska, przy okazji sprawdzając jaką przestrzeń dana roślina będzie potrzebować. Oczywiście musimy określić się co tak naprawdę chcemy. Chciałbym zaznaczyć, że poza funkcjonalnymi korzyściami wynikającymi z posiadania drzew w ogrodzie warto zwrócić uwagę na zróżnicowaną dekoracyjność poszczególnych gatunków. O ich dekoracyjności i atrakcyjności może decydować:

- pokrój;
- barwa i struktura kory;
- długość oraz barwa igieł;
- nasiona;
- kwiatostany;
- szybkość wzrostu;
- warunki niezbędne do optymalnego wzrostu i rozwoju.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: