Drzewa ozdobne do ogrodu

Drzewa ozdobne do ogrodu

1 komentarzy

Różnorodność roślinności naszej planety jest imponująca. W tej mnogości bardzo ważne miejsce zajmują drzewa. Setki zróżnicowanych gatunków charakteryzują się odmiennymi cechami. Estetyczne zapatrywania na tę grupę sprawiły, że znalazły one bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Drzewa stanowią trwały element w ogrodzie, zwłaszcza po upływie kilkunastu lat, tak więc przy wyborze gatunku powinniśmy się poważnie zastanowić, jakie drzewo chcielibyśmy posiadać. Przy niewielkich działkach, czasami lepiej jest zrezygnować z posadzenia drzewa na rzecz wyższych krzewów. Te zdrewniałe rośliny stanowią tło dla innych roślin, chronią ogród przed silnym wiatrem, kurzem, nadmiernym hałasem, w letnie upalne dni zapewnią orzeźwiający cień, a wraz z innymi wyższymi roślinami będą stanowić ramy ogrodu.

Dobierając odpowiednie drzewo należy uwzględnić jego przyszłe stanowisko. Bardzo ważne jest zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju, dzięki czemu szybciej będziemy mogli cieszyć się dużą i zdrową rośliną. O wyborze danego gatunku decyduje przede wszystkim wielkość, kwiaty, kolor, faktura, kształt liści, kora i dekoracyjność owoców. Drzewa ozdobne doskonale sprawdzają się jako pionowe elementy ogrodu, stanowią punkty przyciągające uwagę. Uwzględniając przy aranżacji ogrodu drzewo posiadające bardzo charakterystyczną cechę  np. ciekawą strukturę i barwę kory, jak wiśnia piłkowana, będziemy mieć pewność, że stanie się punktem przyciągającym wzrok. Dzięki temu możemy odwrócić uwagę od innych mniej dekoracyjnych miejsc. W małych ogrodach drzewa kierują wzrok ku niebu- przestrzeni, natomiast w dużych, zajmujących spore powierzchnie, stają się zakątkami, gdzie można na chwilę stanąć i wsłuchać się w szum falujących na wietrze roślin. Dzięki odpowiedniemu doborowi drzewa mogą stanowić podstawę, a cała reszta kompozycji będzie podporządkowana ich wielkości oraz zmienności, zgodnej z poszczególnymi porami roku.

Szczęśliwcy posiadający ogrody o dużej powierzchni mają możliwość wykorzystania w nasadzeniach wielu drzew. Przy doborze powinni uwzględnić zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste, tak, aby w okresie zimowym ogród nie sprawiał wrażenia pustki. Zima to czas kiedy większość roślin drzewiastych gubi liście w przeciwieństwie do iglaków, które przysypane śniegiem, tworzą inspirujące zestawienia sprawiając, że ogród wciąż jest bardzo atrakcyjnym skrawkiem otaczającej nas rzeczywistości.    

Drzewa ozdobne, które najczęściej wybieramy do ogrodu zwykle charakteryzują się pięknym kwitnieniem. Gatunkiem, który spełnia powyższe kryterium jest głóg dwuszyjkowy w odmianie ‘Pauls’ Scarlet’. Osiąga kilka metrów wysokości, nie ma znaczących wymagań, a w maju zadziwia swym wyjątkowym kwitnieniem. Jego czerwono różowe kwiaty pokrywają całą koronę, budząc zachwyt oglądających. Karmazynowopurpurowe kwiaty to zaleta jabłoni ozdobnej ‘Royally’. Jest ona atrakcyjna przez cały rok, aczkolwiek najpiękniej prezentuje się podczas kwitnienia. W ogrodach o dużej powierzchni bardzo ciekawy akcent zagwarantuje kasztan czerwony, charakteryzujący się wyjątkowo dużymi, krwistoczerwonymi kwiatami zebranymi w charakterystyczne grona, skierowane ku górze. Pod jego konarami na pewno wypoczniemy podczas letnich upałów i nabierzemy sił do dalszej pracy. Wiosną pięknie kwitną również magnolie, bardzo eleganckie rośliny, wymagające sporej przestrzeni, gdyż najlepiej prezentują się na tle trawnika. Wymagają też lepszego podłoża oraz nie tolerują wietrznych stanowisk. W ogrodach wiejskich, słoneczny akcent bez wątpienia zapewni złotokap Waterera. Kwitnący złocistymi kwiatami zebranymi w długie, dochodzące do 50 cm, zwisające kwiatostany.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Janusz, Tytuł: Drzewa w ogrodzie.

    Bardzo ciekawy artykuł.Co to za gatunek drzewa na głównym zdjęciu??:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: