Drzewa parkowe

Drzewa parkowe

Skomentuj artykuł

Drzewa towarzyszą człowiekowi od samego początku. Znalazły zastosowanie na wielu płaszczyznach, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Ich piękno zostało docenione już w najstarszych ogrodach Zachodu 2000 lat p.n.e. Ich dekoracyjne walory są doceniane po dzień dzisiejszy.
   

W dobie bardzo szybkiego postępu cywilizacyjnego, urbanizacji, coraz bardziej tęsknimy za bezpośrednim kontaktem z przyrodą. Wielu z nas nie może sobie wyobrazić miast, osiedli bez zadrzewionych miejsc, doskonałych na wypoczynek. Drzewa dają schronienie licznym gatunkom organizmów żywych, chronią nas przed skwarem letniego słońca, osłaniają przed silnym wiatrem, jak również dzięki procesowi fotosyntezy wytwarzają niezbędny nam do życia tlen. 
   

W miastach możemy odnaleźć piękne parki, skwery, zieleńce,  miejsca, które stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Dla społeczeństwa zieleń stała się bardzo ważna, o czym możemy się przekonać m.in. podczas akcji mających na celu obronę drzew, którym grozi wycięcie a słuszność takich decyzji często nie ma uzasadnienia.
   

Aranżacja miejskich terenów zielonych, często uprzemysłowionych, nie jest zadaniem łatwym. Dobór roślin powinien być poprzedzony dokładną analizą. Należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie rośliny dobrze znoszą zanieczyszczenia. W parkach na terenach wiejskich z dala od wielkich aglomeracji, powstałych jeszcze pod koniec XIX i na początku XX w czy w okresie późniejszym możemy podziwiać nie tylko tradycyjne drzewa jakie spotykamy na co dzień wędrując po naszych lasach i bezdrożach również piękne rzadko spotykane okazy, które w warunkach miejskich często by sobie nie poradziły, ze względu na wysokie zanieczyszczenie, zwłaszcza na terenach o wysokim wskaźniku uprzemysłowienia.
   

Gatunki drzew jakie możemy spotkać najczęściej w naszych parkach i innych terenach zielonych są charakterystyczne i nierozerwalnie związane z naszym krajobrazem. Na parkowy krajobraz składają się przede wszystkim drzewa liściaste, iglaste, krzewy, a nawet byliny. Drzewa wiodą na tej płaszczyźnie prym i to właśnie z nimi kojarzą się nam takie miejsca.

Drzewa parkowe

  

Wśród drzew liściastych jakie najczęściej można spotkać spacerując po wąskich alejkach należy wymienić klony. Rodzina klonowatych obejmuje około 150 gatunków, choć u nas możemy spotkać zalewnie niewielki procent tej liczby. Acer campestre jest jednym z jej najbardziej popularnych przedstawicieli. Bardzo wytrzymały, znakomicie prezentujący się w parkowych założeniach. Ciekawiej prezentuje się Acer negundo, a więc klon jesionolistny. Odnajdzie się w miejskich warunkach, nie groźne mu zanieczyszczenia, sprawdzi się również w ogrodzie zwłaszcza w pstrych odmianach. Klony palmowe są jednymi z najpiękniejszych klonów, choć w parkach miejskich nie są za często spotykane ze względu na swoje wymagania oraz słabą mrozoodporność.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Park

Koniecznie zobacz: