Cięcie starych drzew

Cięcie starych drzew

5 komentarzy

Bardzo często zdarza się, iż jesteśmy zmuszeni do wycięcia z drzewa kilku grubszych konarów, które przeszkadzają nam w funkcjonowaniu lub w jakiś inny sposób zaburzają harmonię naszego ogrodu. O ile przycięcie kilku drobnych gałązek, czy też coroczne przycięcie drzewek, nie powodują zbyt dużej ingerencji w cały organizm, o tyle wycięcie dużego konaru, może poważnie zaburzyć całą gospodarkę rośliny. Pamiętajmy, iż pozbywając się dużej ilości gałązek z liśćmi, znacznie zmniejszamy ilość substancji pokarmowych, które może wytworzyć sobie drzewo, przez co znacznie je osłabiamy. Dodatkowo robimy raną sporych rozmiarów, która może być miejscem zagnieżdżania się poważnych chorób. Właśnie dlatego cięcie starych drzew, które opisane będzie w tym poradniku traktujmy poważnie.

Przede wszystkim wybierzmy odpowiedni okres do wycięcia danych gałęzi. Nie możemy tego robić jesienią, ani zimą! W tym okresie drzewo nie jest pokryte liśćmi, co powoduje, iż nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości substancji odżywczych, by odpowiednio zabliźnić ranę i wybronić przed chorobami, które atakują miejsca po ubytkach. Najodpowiedniejszymi miesiącami na takie zabiegi jest maj oraz czerwiec.

 

 

Niezmiernie ważny jest również sam sposób dokonania cięcia. Wykonujemy je prostopadle do gałęzi, którą chcemy usunąć. W ten sposób rana będzie najmniejsza, a ilość uszkodzonych tkanek z pnia drzewa będzie ograniczona do minimum. Wystrzegajmy się cięcia równoległego do pnia, gdyż pozostawia ono sporych rozmiarów ranę oraz może uszkadzać biel drzewa, co bardzo niekorzystnie wpływa na gojenie się miejsca po ubytku. Duże gałęzie nacinamy najpierw od spodu, dopiero później dokańczamy od góry. Nigdy odwrotnie, gdyż może powodować to ułamanie się konaru pod własnym ciężarem, pozostawiając brzydko wyglądającą i groźną dla rośliny ranę. Używajmy ostrych narzędzi, aby miejsce cięcia było jak najmniej poszarpane.

Cięcie drzew

Cięcie starych drzew

W celu przyśpieszenia gojenia się rany, możemy wybrać się do sklepu ogrodniczego w poszukiwaniu odpowiedniego środka zabezpieczającego. Bardzo pomocna może być tutaj sztuczna kora, która w przypadku ran po dużych gałęziach sprawdza się znacznie lepiej, niż maści ogrodnicze.

Cięcie drzew

Cięcie starych drzew

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Adam, Tytuł: Funaben Plus

    Ja z kolei polecam Funabem Plus jako maść grzybobójczą. Jednocześnie chroni i leczy.

  2. Dodał: zniesmaczona, Tytuł: komentarz żdziwionej

    oooj ja jeśli o to chodzi nie używam w słownictwie tego zwrotu -zapewne.bo zapewne ktoś się tu wygłupia zapewne nie ja

  3. Dodał: dajana63, Tytuł: co za kwiatki

    te pomarańczowe to zapewne nasturcja a różowe to różanecznik

  4. Dodał: Marcin, Tytuł: odpowiedz antonina1

    Kwiaty, które tak pięknie kwitną pod drzewami na pierwszym zdjęciu to najprawdopodobniej niecierpki

  5. Dodał: antonina1, Tytuł: kwiaty....

    Ciekawe co to są za kwiaty, które tak pięknie rosną w cieniu drzewa.Zdjęcie w górnej części, drzewo w parku.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: