Drzewa owocowe - przycinanie

Drzewa owocowe - przycinanie

1 komentarzy

Przycinanie drzew owocowych, jest jednym z podstawowych i najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki niemu możemy regulować wzrost drzew oraz jakość owoców jak również wielkość plonu. Drzewa bez regularnego cięcia stają się wybujałe, zbyt zagęszczone. Plonowanie jest o wiele mniejsze, a owoce drobniejsze. Drzewa stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki. Zabieg ten nie jest wcale trudny, choć wielu boi się przeprowadzać cięcia ze względu na obawę uszkodzenia drzewa, jak również błędnego myślenia, że silne cięcie pozbawi nas zbyt wielu owoców w roku następnym. Z takimi opiniami można się bardzo często spotkać. Zauważmy jednak, że zaniechanie w początkowym okresie cięcia doprowadzi do nie wykorzystania potencjału danego drzewa owocowego.
   

Możemy wyróżnić kilka systemów cięcia drzew owocowych: formujące, odnawiające, odmładzające, prześwietlające. Cięcie formujące ma na celu uformowanie korony odpowiednio do naszych potrzeb. W ciągu pięciu lat powtarzamy takie cięcie, ograniczając się głównie do usuwania pędów konkurencyjnych do przewodnika oraz tych krzyżujących się, negatywnie wpływających na cały układ formowanego drzewa. Koniecznie należy usuwać także tzw. wilki. Pod tym pojęciem należy rozumieć pionowe, jednoroczne lub dwuletnie, wydłużone pędy, pojawiające się szczególnie po silnym cięciu. W zasadzie są one bezużyteczne, gdyż praktycznie nie zawiązują owoców. W naszej uwadze będą również pędy rosnące zbyt nisko, które w okresie wegetacyjnym wręcz pokładają się. Przed cięciem formującym młodą sadzonkę trzeba wstępnie przyciąć w okresie wiosennym, niezależnie od terminu sadzenia. Usuwamy zbędne pędy, pozostałe skracamy.  Dzięki niemu młoda sadzonka łatwiej się przyjmie. Cięcie prześwietlające jak sama nazwa wskazuje ma na celu przerzedzić koronę tak, aby promienie słoneczne mogły docierać do całości korony. Dobrze prześwietlona korona wpływa m.in. na podniesienie odporności drzewa na choroby i szkodniki. Przy takim cięciu również zwracamy uwagę, aby na samym początku usuwać pędy porażone, chore, krzyżujące się, połamane itd. Cięcie odnawiające (zachowawcze) ma dobroczynny wpływ na drzewa owocowe, gdyż zwiększa plonowanie oraz jakość plonu. Polega ono na usuwaniu wieloletnich pędów owoconośnych, ograniczając się do tych których wiek nie przekracza kilku lat (około trzech). Przy cięciu odmładzającym, dokonywanym często na starych zaniedbanych drzewach mamy na celu odmłodzenie drzewa poprawiającego plonowanie, ale nie w następnym roku po dokonaniu cięcia. Cięcie odmładzające polega na usunięciu najstarszych pędów. Możemy skrócić konary nawet do kilku metrów.

 

  

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: dajana62, Tytuł: komentarz zadowolonej

    zwiężle i fachowo opisane porady bez cudowania zrozumiałe bez przynudzania szybko miło z zaciekawieniem się przeczyta dziękuję i takich więcej,.bo człowiek ma już naprawde dosyć zaśmiecania stron

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: