Drzewa ozdobne do ogrodu

Drzewa ozdobne do ogrodu

1 komentarzy

Warta uwagi jest również pospolita czeremcha o delikatnych kwiatach i intensywnym zapachu oraz robinia akacjowa, spotykana często w parkach, o ciekawym ulistnieniu i białych kwiatach zebranych w grona. Do drzew charakterystycznych ze względu na barwne i zróżnicowane ulistnienie należy buk pospolity w odmianie ‘Purpurea Tricolor’ . Jego atutem są różowo pstre liście. Doskonale sprawdzi się jako soliter, może być wykorzystany także na żywopłot. Dąb czerwony będzie stanowić kolorystycznie mocny akcent w ogrodzie, choć potrzebuje sporej przestrzeni. Do pięknych drzew biorąc pod uwagę powyższe kryterium zaliczymy również klona jesionolistnego, klony palmowe, oliwnika wąskolistnego, tulipanowca, sumaka octowca, surmię. Buk pospolity w odmianie ‘Purpura Pendula’ charakteryzuje się ciemnoczerwono purpurowymi liśćmi oraz parasolowatą koroną. Osiąga do pięciu metrów wysokości i odnajdzie się w większości ogrodów. Robinię akacjową w odmianie ‘Umbraculifera’ cechuje symetryczna kulista korona. Podobnie prezentuje się klon pospolity odmiana ‘Globosum’, który może stanowić ciekawy akcent w małym ogrodzie, jak również ozdobić front posesji. Drzewa oprócz barwnego kwiatostanu, ciekawego ulistnienia i pokroju mogą zachwycać oryginalnymi owocami. Jedną z najbardziej popularnych roślin, której dekoracyjność wynika przede wszystkim z ciekawych owoców jest jarzębina, a konkretnie jarząb pospolity. Owoce wybarwiają się pod koniec lata i cieszą nasze oczy do października. Ciekawie prezentuje się odmiana ‘Pendula’ o zwisających konarach oraz ‘Autumn Spire’ charakteryzującą się żółtymi owocami. Jabłonie ozdobne słyną nie tylko z przyciągającego uwagę kwiatostanu, ale również z bardzo dekoracyjnych owoców, co potwierdzają odmiany ‘Dolgo’, ‘Lemoinei’, ‘Golden Hornet’ oraz ‘Ola’. Drzewa ozdobne mogą być dekoracyjne pod względem barwy i struktury kory, co ma znaczenie zwłaszcza w okresie zimowym. Przykładem jest wiśnia piłkowana, platan, czy brzoza pożyteczna w odmianie ‘Doorenbos’ o śnieżnobiałej i łuszczącej się korze.
   

Z drzew iglastych warto polecić majestatyczne świerki  serbskie, sosnę czarną, świerk kłujący. Delikatnością zachwycą modrzewie, choiny a efekt zwisającej korony zapewni cyprysik nutkajski ‘Pendula’ oraz świerk Brewera.  Ze względu na ciekawą barwę, warto polecić świerk kłujący w odmianie ‘Glauca’ o niebieskim ubarwieniu, świerk czarny ‘Nana’, jodłę koreańska ‘Silberlocke’ , sosnę drobnokwiatową ‘Glauca’.  Sosna himalajska zachwyci bardzo długimi igłami a jodła koreańska sinofioletowymi szyszkami skierowanymi ku górze. Nie sposób zapomnieć o bardzo zróżnicowanych tujach, cyprysikach, które na dobre zagościły  w naszych ogrodach.
   

Drzewa ozdobne znakomicie prezentują się w ogrodowych założeniach, pełnią sporo funkcji, tak więc warto je wykorzystywać w nasadzeniach. W sprzedaży znajduje się cała masa zróżnicowanych drzew ozdobnych, dlatego każdy powinien znaleźć odpowiedni gatunek do swojego ogrodu. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić z ilością drzew, ponieważ z czasem może się okazać, że to co tak cieszyło nasze oczy może stać się poważnym problemem.

1 komentarzy

  1. Dodał: Janusz, Tytuł: Drzewa w ogrodzie.

    Bardzo ciekawy artykuł.Co to za gatunek drzewa na głównym zdjęciu??:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: