Przędziorek - jak pozbyć się szkodnika

Przędziorek - jak pozbyć się szkodnika

14 komentarzy

Jeżeli na Twoich roślinach spacerują małe czerwone pajączki, wielkości 0,5 milimetra, to znaczy, że odwiedziły je Przędziorki. Najczęściej atakuje Przędziorek Chmielowiec. Poza Przędziorkiem Chmielowcem naszym roślinom zagrażają, także  Przędziorek Storczykowiec oraz Przędziorek Cytrusowiec.

Szkodniki pojawiają się, gdy otoczenie jest za suche. Żerują one na spodniej stronie liści i wysysają sok z ich komórek. Przędziorki należą do Roztoczy, jest to najmniejsza rozmiarowo grupa szkodników.

Najczęściej atakowane rośliny.

Bluszcz, Kroton, Figowiec, Palma, DracenaSzeflera oraz Hortensja Krzewiasta. Poza tym pomidor, ogórek, papryka, wierzba, Cyprysik  oraz Fiołek Wonny.

Oznaki odwiedzin szkodnika.

Blaszki i pędy liści zaczyna otaczać pajęczyna, wędrują po niej malutkie pajączki. Poza tym na górnej stronie liści powstają jasne plamy, listki skręcają się. Następstwem bytowania szkodników jest brunatnienie a następnie usychanie liści. W skrajnych przypadkach, szczególnie mała roślina może nie przetrwać.

Jeżeli chodzi o powyżej wymienioną Szeflerę to w tym wypadku odwiedziny szkodnika objawiają się nieco inaczej, na najmłodszych listkach kwiatka pojawiają się czerwone plamy, które są widoczne na górnej jak również dolnej stronie liścia. Poza tym jak i u pozostałych roślin mamy do czynienia z  deformacją blaszki liściowej.

Najbardziej rozpowszechniony w naszych domach i ogrodach przędziorek chmielowiec atakuje większość roślin doniczkowych i ogrodowych. Rozwojowi szkodnika sprzyja wysoka temperatura połączona z suchym powietrzem. Objawami wystąpienia szkodnika są jasnozielone a następnie żółte plamy, które pojawiają się na liściach rośliny. Przy silnej inwazji blaszka liściowa stopniowo zasycha w konsekwencji czego roślina zamiera

Przędziorek Storczykowiec pochodzi z Chin i jest przywożony do nas wraz z sadzonkami Phalaenopsisów, najpopularniejszych w Polsce storczyków.  Atakuje głównie dolną stronę liścia, a efekt jego pracy to spore czerwone wgłębienia na liściach. Czerwone plamy bardzo szpecą roślinę, gdy działalność szkodnika jest duża opóźnia to wzrost oraz kwitnienie Storczyka.

Przędziorek Cytrusowiec atakuje głównie figowce. Działalność szkodnika objawia się poprzez zniekształcenie najmłodszych listków i żółte przebarwienia, albo czerwone cętki. Jeżeli chodzi o starsze liście to zabarwiają się one na kolor srebrzystobiały.

Przędziorki atakują, także warzywa.

Na pomidorach atak szkodnika sygnalizują małe, jasne plamki na liściach, żółknięcie jak i brązowienie liści w miejscu działania Przędziorka oraz otoczenie warzywa pajęczynką.

Jeżeli chodzi o ogórka to jego listki pokrywają jasne plamy, poza tym liście bieleją, zasychają  a uszkodzone kwiaty oraz zawiązki owoców opadają.

W przypadku papryki sytuacja przedstawia się bardzo podobnie.  Brak szybkiej reakcji na atak szkodnika prowadzi do zniszczenia rośliny.

czytaj dalej...

14 komentarzy

 1. Dodał: kart45, Tytuł: naturalnie

  Najprostszym rozwiązaniem byłoby zainwestowanie w drogi środek, ale zawsze uważam, że warto wpierw dokładnie przeszukać internet,a nuż się uda zaoszczędzić i jeszcze znaleźć coś naturalnego. I w ten sposób, kiedy podejrzewałem problem z szkodnikami u siebie w domu, natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł Może i Wam przydadzą się informacje tam zawarte. Zawsze warto spróbować.

 2. Dodał: bydgoszczanka, Tytuł: brązowe plamki

  Czy jak na liściu palmy pojawi sie pełno brązowych kropeczek a od łodyżek do ściany doniczki pojawiają się cieniutkie pajęczynki to też jest przędziorek?

 3. Dodał: Marta , Tytuł: Może komuś pomoże SPINKI

  jakiś czas temu zauważyłam te nikczemne robale,pod prysznic i codziennie spryskiwałam myłam liście płynem i nic codziennie nowe ;) zorientowałam się, że coś jest nie tak złapałam za spinkę żabkę która trzyma łodygę a w każdej od strony wewnętrznej zrobiły sobie kryjówkę!!!

 4. Dodał: anna, Tytuł: cytryna i passiflora

  ja juz od jakiegoś czasu nie mogę się pozbyć. Stosowałam Magus 200sc ale działał tylko przez ok 2 tygodnie. Cytryna miała dużo kwiatów i praktycznie wszystkie opadły :( czy naturalne sposoby uchronią moje kwiaty???

 5. Dodał: Natalia, Tytuł: Pajączki przędziorki

  Elwira własnie zastosowałam twój sposób, mam nadzieje ze pomoże.

 6. Dodał: elwira, Tytuł: Pajączki przędziorki

  Już raz zwalczyłam przędziorka na bluszczu dziś biorę się za walkę na krotonie.Prosty sposób.Zrosić roślinę zawinąć szczelnie foliową reklamówką zostawić na 2 3 dni i po bólu.Sposób już wypróbowany.

 7. Dodał: anna, Tytuł: przędziorek malinowy

  sposób na przędziorka i jak wygląda lisc bo mam maliny i na lisciach są takie brązowe prążki

 8. Dodał: Dana, Tytuł: Szare mydło na przędziorki

  Czy może to być mydło z serii "Biały jeleń"? Bo takiego klasycznego szarego mydła to już się chyba nie kupi.

 9. Dodał: maria, Tytuł: walczymy ze szkodnikami

  Ja walczę ze szkodnikami domowym sposobem mojej mamy. Kupuję szare mydło w kostce, robię mydliny w wodzie, nalewam do butelki z pryszkiwaczem i opryskuję rośliny dokładnie. Od spodu, z wierzchu i ziemię w donicy. Robię to raz w tygodniu lub co 2 tygodnie w zależności od potrzeby.

 10. Dodał: Marta, Tytuł: Bluszcz z przędziorkiem

  Dziś wypowiedziałam wojnę przędziorkom na moim bluszczu. Mam pytanie, stracił już dość dużo liści zanim zorientowałam się że to przędziorek i jak z nim walczyć? Czy w takim stadium walka jeszcze ma sens czy już mój bluszcz jest spisany na straty?

 11. Dodał: Marta, Tytuł: Bluszcz z przędziorkiem

  Dziś wypowiedziałam wojnę przędziorkom na moim bluszczu. Mam pytanie, stracił już dość dużo liści zanim zorientowałam się że to przędziorek i jak z nim walczyć? Czy w takim stadium walka jeszcze ma sens czy już mój bluszcz jest spisany na straty?

 12. Dodał: Lidia W, Tytuł: przepisy na szkodniki

  @Ania-Rzeszów: czy możesz podać w jakich proporcjach dodać do wody drożdże? mają to być świeże drożdże do wypieków?

 13. Dodał: Nina, Tytuł: cytrusy a przedziorek

  Aniu, a czy stosowałaś to może na cytrusy,u mnie liście pożólkły, wywinęły się do środka?co robić?

 14. Dodał: Ania - Rzeszów, Tytuł: Zwalczanie szkodników nawozem naturalnym

  Zwalczyłam przedziorki i ziemiorki naturalnymi sposobami: - podlewałam woda z drozdzami kwiaty ale do podstawek, bo larwy tworza sie na 7 mm i uwielbiaja wilgoc - wetknelam do kazdej z doniczek po zabku czosnku - pryskam liscie i ziemie woda z cebula (moczy sie tam 24 godziny lub wiecej) Życze powodzenia !!!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także