Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Figowiec Benjamiński, (Beniaminek) - Ficus Benjamina

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Figowiec Benjamiński, (Beniaminek) - Ficus Benjamina
  • Figowiec Benjamiński, (Beniaminek) - Ficus Benjamina

Dodatkowe: 25 z 149

Pozostale zdjęcia: Figowiec Benjamiński, (Beniaminek) - Ficus Benjamina
Opis:

Figowiec benjamiński jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli Fikus, które liczą ponad 1000 gatunków, pochodzących z podzwrotnikowej Azji, Indonezji, Australii i Afryki. Ten gatunek figowca, w Indiach osiąga olbrzymie rozmiary, osiągając nawet 30 metrów, charakteryzując się rozłożystą koroną. Dostępne w naszych warunkach odmiany fikusa benjamińskiego, charakteryzują się pięknymi, drobnymi, skórzastymi, błyszczącymi i owalnospiczastymi liśćmi o jednolitym odcieniu, pofałdowanymi lub nakrapianymi białymi, jasnozielonymi plamkami oraz wygiętymi pędami. Do najcenniejszych odmian tego gatunku, o małych wymaganiach możemy zaliczyć: ‘Exotica’- liście drobne, błyszczące, silny wzrost; ‘Gold King’ o liściach z żółtymi przebarwieniami, ‘Natascha’ o karłowatych rozmiarach.

Uprawa:

Figowiec preferuje jasne, ciepłe i przewiewne stanowiska, choć musimy pamiętać, że nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura uprawy latem powinna wynosić około 20ºC. W literaturze przedmiotu najczęściej podaje się temperaturę rzędu 15-20ºC w okresie letnim a w zimowym, gdy przechodzi w stan spoczynku 12-15ºC, choć zdrowa roślina, będąca cały czas na jednym miejscu znosi również wyższe temperatury. Zbyt niska temperatura może spowodować uszkodzenia. Podłoże- substrat torfowy lub ziemia znormalizowana z dodatkiem torfu pH- 6-6,8. Przy pielęgnacji należy uważać na przelanie, które kończy się zrzucaniem liści. Od początku okresu wegetacji, aż do września podlewanie obfite, nie można dopuścić do przeschnięcia, stale trzeba utrzymywać umiarkowaną wilgotność. Zimą podlewanie znacznie ograniczamy. Oprócz podlewania, zaleca się również zraszanie, za wyjątkiem okresu spoczynku. W okresie wzrostu nawozimy, co 14 dni zimą ograniczamy do comiesięcznego zabiegu. Przesadzania dokonujemy wczesną wiosną, wówczas, gdy korzenie całkowicie przerosną ziemię w doniczce. Fikus benjamina rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych lub odkładów. Sadzonki ukorzenia się dość łatwo, lecz wymagają ciepłej mnożarki: 25-35ºC. Najczęściej jako sadzonki używa się kawałków pędów z jednym oczkiem (śpiącym) w kącie ogonka liściowego. Pęd ucinamy 1 cm nad i 1 cm pod oczkiem i nie usuwamy liści, ani ogonka liściowego.Uwagi:

Owoce figowca, mimo że, są niepozorne, są trujące i mogą powodować niekiedy podrażnienia skóry. Benjaminek jest podatny na mszyce, tarczniki, wełnowce, przędziorki i wciornastki. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: figowiec benjamiński

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.05 / 19 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Zobacz także:

Artykuł ma 206 komentarzy:

nie złe

dodał(a): chudzinka

obecnie oblatują im iście chyba mają dużo wody dziękuję

dodał(a): jw

Tytuł: Fikcus benjamina

Jak często przesadać benjaminka ?

dodał(a): Beatka

Przesadzamy go wówczas jak będzie taka potrzeba (korzenie wypełnią pojemnik). Młode okazy najczęściej co roku a starsze co kilka lat. Pozdrawiam!

dodał(a): Sargon

Tytuł: fikus benjaminek

moj bejaminek gubi liscie, czy za malo go podlewam? usychaja i odpadaja...

dodał(a): asia

Moj stracil prawie wszystkie listki przy tym wypuszczajac nowe,ale bardzo nielicznie!? Na wszelki wypadek zrobilam szczepke.

dodał(a): Molim

Tytuł: fikós bendżamin

mój fikus gubi liście, więc obficie go nawoziłem, nic nie pomaga nawet większa dawka mu nic nie pomaga, nie wiem co mam robić

dodał(a): Mimcia13

a mój też gubi liście choc go nie przestawiałam a może trzeba jakiś dobry nawóz zastosowac?...

dodał(a): wioletka

Tytuł: Fikus

mam dużego fikusa od 10 lat,zawsze był piękny i dorodny.W tym roku latem zaczęły mu żółknąć i opadać liście,a pielęgnowałam go jak zwykle.Przyciełam mu więc wszystkie gałęzie i zbliżyłam do światła.Pozostaje czekać czy wypuści nowe liście,ale jak na niego patrzę to mi się chce ryczeć,wygląda fatalnie,a był ozdobą całego mieszkania.

dodał(a): urszula

Tytuł: słońce

ja w tym roku dałam mojemu fikusowi ostatnią szansę, ponieważ od kilku sezonów przedstawiał obraz"nędzy i rozpaczy"(ciągle zrzucał liście)i wystawiłam go(mając przed oczami tureckie okazałe drzewa) na taras gdzie temperatura latem sięga 50'C i jest pełne nasłonecznienie. Wziął się w garść i wygląda przepięknie. Obrósł w piękne zdrowe liście

dodał(a): meg

jak sama nazwa wskazuje to beniaminek i powinien być rozpieszczany. nie lubi przenosin, zmiany otoczenia, nawet obrócenia doniczki. ani za mokro ani za sucho i jeszcze nawilżanie wodną mgiełką ze spryskiwacza kilka razy dziennie. chwalenie też pomaga ;-)

dodał(a): magda

Mój beniaminek zrzuca liście od tygodnia po kilkugodzinnej podróży samochodem. Czy mam cierpliwsza i po prostu poczekac, aż się dostosuje, czy mam coś zrobic?

dodał(a): Luna

Tytuł: Fikus Benjamina

A ja kupiłem w Warszawskiej Ikei Własnis fikusa benjamina i ma on pozawijane liście. Każdy z nich tworzy jakby trąbkę. Czy spotkaliście juz taka odmiane fikusa benjamina? A może to nie fikus. Może to inna roślina a naklejono na nia błędnie naklejkę. napiszcie coś jeśli wiecie. Dziękuję.

dodał(a): Wojtek.

Tytuł: na powietrzu

Ja mój kwiatuszek od maja do wrzesnia trzymam na balkonie od strony pólnocnej.Jest sliczny ma bardzo zielone liscie podlewam go tylko w upały. W tym roku bardzo czest pada desz wiec on podlewa za mnie benjaminka. Dobrze mu to robi.

dodał(a): Martyna

Tytuł: BENJAMINKI

Benjaminek nie lubi ostrego słońca, mrozu, przewiewów, częstego przesadzania i przenoszenia. Źle znosi, gdy jego system korzeniowy jest blisko kaloryfera itp., lubi ciepło, ale nie lubi ogrzewania korzeni. Opadanie liści może być spowodowane zbyt suchym powietrzem - nalęzy go często sptyskiwać! Można rozmnażac go przez sadzonki pobrane w maju. Należy umieścić je w wodzie i około po 2 - 3 tygodniach wypuszczą korzenie.

dodał(a): Kornel

Tytuł: obcinanie

czy od skracania wierzcholkow moga opadac liscie benjaminka formowanego?

dodał(a): ewa

Benjaminek nie znosi za dużych dawek soli mineralnych. Po podlaniu roztworem pożywki Knoppa o zbyt dużym stężeniu gubi liście.

dodał(a): Beatka

Tytuł: Benjamin

Od botanika dowiedziałam się, że ten fikus co ileś lat gubi liście (jak to drzewa) wystarczy wtedy przyciąć uschnięte pędy i poczekać. Mam okazałego benjamina, który wcześniej był bardzo zaniedbany. Zgodnie z zaleceniami podlewam go obficie, nawożę i już jest pięknie zielony i ma mnóstwo nowych liści. Postawiłam go 'na nogi' w ciągu zaledwie 2 tygodni.

dodał(a): Bagusia

Pomozcie mi ja swojego Beniaminka zostawilam w domu na dwa tygodnie nie i opadly mu liscie(a byl piekny gesty i mial piekne ciemnozielone liscie).Nie wiem czy z tego ze go wczesniej troszke wiecej podlalam czy od slonca.Co mam teraz zrobic?Obciac mu te galazki na ktorych nie ma lisci czy narazie go tak zostawic.POMOZCIE

dodał(a): Ania

Tytuł: beniaminek

co zrobic jeśli beniaminek ma białe kropki na lisciach

dodał(a): j.noga

Tytuł: Mój Benio

Mam mojego kwiatuszka juz siódmy rok zawsze byl bardzo ładny kazdy kto przyszadł to sie nim zachwycał,a wtym roku zaczęły opadac mu liście i zrobil sie marny.Może się weżmiew garść i cacznie rosnąć tak jak kiedyś.

dodał(a): Monika

Tytuł: Ficus Benjamina

Mój ficus to metrowe Bonsai Kupiłem go dwa miesiące temu a od 2 tygodni opadają mu liście całkiem zielone liście. Co mam zrobić???

dodał(a): Janusz z Wielunia

Tytuł: benjamina

Kto jednoznacznie potrafi określić dlaczego nagle gubi liście. Pięknie rósł i nagle spada liść za liściem. Proszę o radę.

dodał(a): ja

Czy liście benjamina mogą być szkodliwe?......Mam małe dziecko, które próbuje je chwytać i jeść.

dodał(a): Agnieszka z Legnicy

Tytuł: Benjaminki

Mam 2 benjaminki,jeden zielony a drugi plamkami.Miałam remont i wyniosłam je do ogrodu.Zrobiły się piękne drzewka.Zielony gubi po parę liści dziennie.Myślę ze musi znowu się za klimatyzować .

dodał(a): Gabi

Tytuł: fikus benjamina

Ja swojego fikusa nazwałam Albert.Mój fikus ma samotne stanowisko i dzieki temu rozrasta sie pieknie.WCZESNIEJ STAŁA OBOK NIEGO YUKA I ZABIERAŁA MU MIEJSCE Jak równiez dla jego urody i piekna podlewam go woda miękką taką przefiltrowana,a uzyskuje ja z dzbanka Brita.I oczywiscie czule go głaszze i poprostu z nim rozmawiam i dzieki tym wszystkim zabiegom moj kwiat rosnie pieknie,bujnie i wyglada poprostu tak zdrowo.Ma duzo liści błyszczacych i jedrnych. POLECAM MOJA METODE PODLEWANIA I PIELEGNACJI.

dodał(a): AURELIA

Bardzo lubię fikusy . Mam ich 20. 6 ma ok.1m wysokościi mniejsze, które sama rozmnażam, różne odmiany . Wcześniej miałam fikusa beniamina, kóry miał 25 lat i 3 m wysokości. Polecam

dodał(a): grażyna

Tytuł: benjaminek

benjaminki nie lubią podlewnia zimną woda(tzw.zimnych stóp)najlepiej nalać w konewkę wodę wcześniej żeby nabrała temperatury pokojowej.wówczas gubi liście.

dodał(a): pyza

mam fikusa beniamina od ok. 2-3 tygodni.Ukorzenił sie w ok.1 tydz. i rośnie mi ładnie nowe liscie wypuszcza co ok.3-4 dni podlewam go co kilka dni

dodał(a): Matku

Tytuł: FIKUS BENJAMINEK

oblatują liście i co mam robić ,podlewam średnio i nie jest prezelany może ma jakąś chorobę?

dodał(a): bogdan

Tytuł: duzy okaz beniaminka

moja mama choduje beniaminka juz kilka lat i jest juz tak duzy ze nia ma gdzie juz stac

dodał(a): kicia

Mój beniamin też zaczął gubić nagle liście, czy ktoś może powiedzieć dlaczego? nie podlewam go zimną wodą, ani nie zmieniłam mu miejsca.

dodał(a): asia

Tytuł: Fikus beniaminek

Jak mam formowac kształt fikusa? ma duże odrosty i nie ładnie wyglada. Prosze o dobra rade.

dodał(a): alina

Tytuł: Opadające liście

Zleciały mi wszystkie liście czy odrosną nowe? Mam to spokojnie przeczekać? Proszę o pomoc dla mojego Benjamina.

dodał(a): Ela

Tytuł: Opadajace liście benjamina

Nasz benjamin stał blisko telewizora plazmowego 42 cale, gubił dużo liści i zrobił się jaśniejszy, po przestawieniu w inne miejsce z dala od tv, problem opadania liści zniknął i liście zrobiły się ciemniejsze.

dodał(a): Krzysiek

Tytuł: beniamin

mój beniamin traci lście.podlewam go odstaną wodą .co ile podlewać beniamina?

dodał(a): katarzyna

Tytuł: fikus

dlaczego opadają liście?

dodał(a): katarzyna

Tytuł: spać z rośliną

czy przy takiej roslinie można spać? ważne

dodał(a): posiadaczka

Dostalam zaszczepke beniaminka w pazdzierniku. Czekam juz 4 tydognie i dalej nie widze korzeni. Czy jest to mozliwe ze one sie poajwia o tej porze roku ?

dodał(a): Agnieszka

Tytuł: fikus

fikusy nie lubia przestawiania

dodał(a): jadzia

benjaminek nie lubi zimna i wietrzenia w czasie mrozów

dodał(a): Benio III

Ludzie! Mam pytanie czy mozna benjamina nawozic w okresie zimowym i zraszac? Prosze o odpowiedz! Z gory dziekuje!

dodał(a): Kwiatuszek

Tytuł: opodające liście

od wczesnej jesieni nasz benjamin gubi liscie. co najdziwniejsze, opadają tylko zielone! do tej pory rósł bardzo ładnie i nie było z nim kłopotów. co robić?

dodał(a): agat.

Tytuł: pomocy niech ktoś doradzi

mam problem z benjaminkiem liście mu żółknom przez 2 tygodnie traci mi 40 liści jeszcze troche i chyba bedzie łysy niewiem czemu tak jest w ksiązce przeczytałam że może mieć zadużo wody ale to niejest to a z braku też nie co robić

dodał(a): ania

Tytuł: KWIATEK

CZY BENIAMINEK MA KWIATY?????

dodał(a): SZCZENŚLIWY

Tytuł: Ficus benjamin-nagus

Moj fikus od wiosny do jesieni stoi na tarasie .Jest piekny.Na zime biore go do pokoju,a ten rozbiera sie z lisci do naga.Zachowuje sie tak juz od 8lat.Nawet jak jest calkiem bez lisci to go podlewam i po jakims czasie mu odrastaja

dodał(a): Magda

Mam w domu duuuużo klonów benjaminka (kiedyś kupiłam jeden i z tego jednego zrobiło się prawie 20) Wszystkie są odporne na przestawiane przelanie przesuszenie itd. A to dlatego, że są zahartowane. Gubiły liście owszem ale ja ciągle je przestawiałam i "katowałam" aż się przyzwyczaiły. Teraz nie mam problemu i od 3 lat ani jeden nie grymasi :D

dodał(a): esie

Tytuł: fikus

mój tez cos gubi liscie zrobił sie goły i posiada fatalny widok co robic ?

dodał(a): kami

Tytuł: benjaminek

mój fikus stoi na oknie w kuchni gdzie dużo cienia,jak opadały liście pszyciełam młode pendy.Wtedy zaczoł ładnie rosnąć,spryskuje co 2dzień podlewam jak ziemia zaczyna presychać.

dodał(a): margo

ja też mam problem z kwiatami tak jak ja uchodzi z nich życie co robić

dodał(a): zosia

« poprzednia 1 2 3 4 5 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]