Rośliny egzotyczne w domu

Rośliny egzotyczne w domu

4 komentarzy

Wiele roślin, pochodzących z najróżniejszych zakątków świata zachwyca nas swoją oryginalną urodą. Urokliwe i piękne są nie tylko kwiaty, ale także pędy, owocostany czy ozdobne liście poszczególnych gatunków. Jeżeli chcemy, więc w swoim mieszkaniu stworzyć efekt egzotycznego klimatu, z pewnością rośliny pochodzące z odległych części naszego globu, doskonale się do tego nadają.

Wymagające piękności.


Decydując się na uprawę kwiatów egzotycznych we własnym domu, musimy pamiętać, że jest to zadanie niełatwe, wymagające wiedzy, zaangażowania oraz wielu wysiłków. Rośliny pochodzące z różnych egzotycznych miejsc na ziemi, potrzebują zapewnienia specyficznych warunków, by móc się rozwijać w naszych  domach. Jednak jeżeli nabierzemy wiedzy na temat uprawy i pielęgnacji poszczególnych gatunków kwiatów egzotycznych, możemy osiągnąć na tym polu sukces, a trzeba przyznać, że jest on wart dołożenia szczególnych starań.

Najpiękniejsze rośliny egzotyczne


Datura -  roślina pochodzi z Ameryki Południowej. Ma wspaniałe, duże, lejkowate kwiaty, które dodatkowo charakteryzują się niezwykle przyjemnym zapachem. Kwiatami datury możemy się cieszyć nawet kilka razy podczas jednego sezonu. Wartość ozdobną mają także liście tej rośliny. Są one duże i przybierają kolor ciemnozielony. Datura ma spore wymagania, zarówno jeżeli chodzi o glebę, jak i pielęgnację. Najlepiej będzie się rozwijała w glebie bogatej w próchnicę i substancje odżywcze. Korzenie rośliny mają duże zapotrzebowanie na powietrze, dlatego w doniczce, w której sadzimy daturę, należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażową, w postaci żwirku. Młode rośliny należy kilkakrotnie przesadzać, do coraz większych doniczek oraz nie zapominać o jakże ważnym nawożeniu. Należy również wziąć pod uwagę spore zapotrzebowanie datury na wodę, zwłaszcza podczas upałów.

Kolejnym ciekawym i dość popularnym gatunkiem jest pomarańcza.  Roślina jest dość trudna w hodowli, niemniej warto podjąć wyzwanie. Największym urokiem drzewka pomarańczy, są kwiaty, dające przepiękny aromat. Liście także mają w sobie olejki eteryczne, które możemy poczuć po złamaniu blaszki. Roślina jest kapryśna, jeżeli chodzi o pielęgnację, a szczególnie podlewanie. Lubi wodę, jednak nie sprzyja jej zaleganie wilgoci w podłożu. Z tego więc względu nieodzowny jest drenaż. Drzewko pomarańczowe preferuje podobną temperaturę powietrza przez cały rok. Ideałem będzie zapewnienie jej od ok.15 do 18 stopni, zarówno latem, jak i zimą. O chłodnej porze roku temperatura powinna zbliżać się ku tej dolnej wartości, natomiast latem, być blisko górnej granicy. Pomarańcza najlepiej rośnie w miejscu, gdzie ma rozproszone światło.

Pomarańcza w doniczce


czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: jagoda, Tytuł: szukam pomocy

  jak wymozna samemuwychodowac z pestki pomaranczy sadzonke

 2. Dodał: ewaa, Tytuł: szukam pomocy!!

  może ktoś wie gdzie można można kupić wiązanki ślubne z kwiatów egzotycznych!!

 3. Dodał: Marcin, Tytuł: Drzewko pomarańczowe

  pięknie wygląda takie drzewko z drobnymi owocami. Owoce dojrzewają już we wrześniu i pozostają na roślinie do końca zimy

 4. Dodał: Kotek, Tytuł: i jeszcze...

  ...storczyki, ofkors! Jak możecie o storczykach zapominać? :D

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: