Kaktusy - dzieci słońca

Kaktusy - dzieci słońca

8 komentarzy

Te wydawałoby się niepozorne roślinki znajdują coraz więcej amatorów. Sprzyja temu duża różnorodność form i kształtów, a także małe rozmiary wielu z nich. Umożliwia to stworzenie mini kolekcji  na słonecznym parapecie nawet w małym mieszkaniu. Dodatkową nagrodą dla każdego "kaktusiarza" będą różnokolorowe kwiaty. Wszystkie kaktusy są sukulentami czyli roślinami gruboszowatymi, mającymi zdolność gromadzenia wody w pędach. Jest to przystosowanie do warunków życia, w których występują okresy długotrwałej suszy.

Pochodzą one z Ameryki, gdzie możemy je spotkać na naturalnych stanowiskach. Rosną od Kanady (ok.56o N) po Patagonię na południu (52o S). Możemy je spotkać na różnych wysokościach - od poziomu morza aż po wysokie góry, nawet powyżej 5000 m n.p.m. (w Peru). Tylko niektóre gatunki Rhipsalis występują w Afryce. Obecnie różne kaktusy występują także w rejonie Morza Śródziemnego, Australii, Azji - to efekt działalności człowieka, były przywożone z zamorskich krain jako swego rodzaju ciekawostka.

Ze względu na kształt pędu (nadziemnej części) możemy kaktusy podzielić na kolumnowe i kuliste oraz formy pośrednie - walcowate. Pędy mogą być jedno lub wieloczłonowe, nierozgałęzione lub rozgałęzione, wzniesione lub płożące się, wspinające lub zwisające. Wyjątkami są Peireskie - najbardziej prymitywne kaktusy, przypominające krzewy oraz Opuntie o charakterystycznych członowanych pędach. Ze względu na tryb życia możemy je podzielić na epifityczne, które w warunkach naturalnych rosną na gałęziach drzew olbrzymów, one też zadowolą się nieco mniejszą ilością światła  oraz naziemne.


Początkujący zbieracze kaktusów zazwyczaj wybierają kaktusy kuliste - zajmują niewiele miejsca i jest w tej grupie sporo gatunków, które dość łatwo doprowadzić do kwitnienia. Oprócz kwiatów, ozdobą kaktusów są także ciernie (popularnie zwane kolcami) powstałe w wyniku przekształcenia liści. Kształt i zabarwienie cierni są bardzo zróżnicowane. Ze względu na grubość wyróżnia się ciernie włosowate, szczecinowate, iglaste, stożkowate, z końcem prostym lub haczykowatym. Najczęściej są nierozgałęzione, ale bywają też pierzaste, kosmate i zaopatrzone w skierowane w tył haczyki. Takie łatwo odłamujące się i wczepiające w naskórek ciernie zwane są glochidami.


Kwitnące kaktusy

 

Aby nasze kaktusiki pięknie rosły i były zdrowe, musimy się dostosować do ich naturalnego cyklu życia - regularnie występujących okresów spoczynku i rozwoju. Przejście okresu spoczynku (suszy) to podstawowe wymaganie w uprawie. W naszych warunkach będzie to okres zimowy. Wśród kaktusów są takie, które nazwiemy zimnolubnymi - wymagają temperatur ok. 5oC w zimie (np.: Echinocereus, Rebutia, Lobivia, Parodia, Gymnocalycium). Dostęp do światła słonecznego sprzyja ich kwitnieniu. Kaktusy ciepłolubne pochodzą z obszarów tropikalnych i nie znoszą większych chłodów. W okresie spoczynku wymagają 12-18oC.

czytaj dalej...

8 komentarzy

 1. Dodał: Harry Montgomery, Tytuł: Ortografia

  RZECZY/BŁAHOSTKI

 2. Dodał: Niedawno, Tytuł: Roślinami gruboszowatych?

  Kaktusowate to rośliny z rzędu goździkowców a gruboszowatych należą do rzędu skalnicowych .gruboszowate a kaktusy to nie synonimy!!!!!! Ludzie takie żeczy czytają i potem bzdury gadają.potworne błędy ludzie robią a wymagają poprawności w błahostach - odechciewa się żyć!

 3. Dodał: jadwisia22, Tytuł: Słyszałam o kaktusach .............

  Kto ma w domu kaktusy to ma stare panny . Dobrze że mnie to już nie dotyczy....

 4. Dodał: Teresa, Tytuł: Co zrobić gdy kaktusy chorują... (podpowiedż))

  Za bardzo nie wiem odnośnie tych plam ,ale jedno jest pewne że kaktus nie lubi być tak często podlewany.Ja podlewam kwiaty by się nie pomylić zawsze w czwartek a kaktus jest podlewany tylko w ostatni czwartek miesiąca czyli 1 raz w m-cu i jest taki dostojny że jeszcze chwilka to mu okna nie starczy.A tylko wiosną kapnę troszkę i w tedy tylko 2 razy w miesiącu wypada podlewanie.Pozdrawiam.

 5. Dodał: Ogrodniczka Cela, Tytuł: Lubię Kaktusy. :)

  Kocham kaktusy i mam je wszędzie.Najładniej kwitną na wiosnę.

 6. Dodał: Grażka, Tytuł: moje kaktuski

  Zaczęło się od jednego a mam już koło 50.Może z 10-12 nie kwitło.Każdy inny kwiat,są przepiękne.Pozdrawiam

 7. Dodał: Julia, Tytuł: Co zrobic gdy kaktusy chorują?

  Ja także posiadam kaktusy, chyba z 8. Niestety dwa z nich zachorowały i nie wiem jak je wyleczyć. Na nich pojawiły się takie brązowe plamy. Staram się bardzo o nie dbać mają cały czas ( przez wiosne i lato) dostęp do światła. Podlewam je chyba co 2 tygodnie. Nie wiem co zrobić by je wyleczyć. Jak ktoś wie to niech napisze. Z góry dziękuję

 8. Dodał: Daisy13, Tytuł: Kaktusiki :$

  Kovham kaktusy!!! Są odlotowe i mam w domu 4(w tym tata jeden i mama jeden) Mój io taty są z gałązrek odchodzących od kaktusów. mama ija mamy po kopule :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: