Choroby kaktusów

Choroby kaktusów

6 komentarzy

Wbrew pozorom kaktusy nie są  niezniszczalne. Pomimo tego, że dobrze radzą sobie z brakiem wody, słabym podłożem to tak jak wszystkie kwiaty cierpią zaatakowane przez choroby.

Choroby kaktusów

Choroby wirusowe

Tego typu choroby najrzadziej dokuczają kaktusom. Ich objawy to między innymi żółtozielone cętkowane plamy. Choroby wirusowe atakują rośliny z powodu uszkodzenia kaktusa przez szkodniki lub  odcinanie sadzonek. Chore rośliny należy natychmiast wyrzucić do kosza na śmieci.

Choroby fizjologiczne

Przyczyną  występowania  tego rodzaju chorób są nieprawidłowości w uprawie kwiatów.  Ich efektem  jest na przykład: opadanie pąków, gnicie korzeni czy oparzenia.

Skorkowacenie

Skorkowacenie nie przeszkadza roślinom, może być objawem błędów w uprawie, jak również wynikać z naturalnego cyklu życia rośliny, jak  na przykład w przypadku opuncji u, której w ten sposób objawia się starzenie naskórka.
Jeżeli skorkowacenie jest wywołane błędami w uprawie to warto  spróbować przestawić roślinę na stanowisko lepiej oświetlone i zastanowić się czy choroba nie jest wynikiem przenawożenia. Poza tym możemy odmłodzić roślinę, ścinając jej wierzchołek i ukorzeniając go, wtedy skorkowacenie „zniknie”.

Zrzucanie pąków

Do zrzucania przez kaktusy pąków przyczynia się zajmowanie przez rośliny zbyt zimnego stanowiska, za małe nawożenie czy  brak dostatecznej wilgoci w otoczeniu.
Najczęstszą jednak przyczyną tego zjawiska  jest przestawianie doniczki, dlatego warto, aby zawsze podczas kwitnienia stała na tym samym stanowisku, tak samo  zwrócona do słońca.

Oparzeliny

Chorobę tą powodują: za duże nasłonecznienie, zły przepływ powietrza w pomieszczeniach lub na zewnątrz oraz nadmierne ciepło.  Oparzeliny najczęściej atakują kaktusy latem na okiennym parapecie w niewietrzonym pokoju. Ich znakiem rozpoznawczym są białe plamy na roślinach, które nie znikają nawet przez parę lat. Choroba dotyka, także kaktusy w momencie, gdy przeniesiemy kwiaty z ciemnego miejsca, w którym zimowały na stanowisko jasne, z dużym dostępem światła.
Aby uniknąć oparzeń na kaktusach, należy przede wszystkim chronić je przed nadmiarem słońca, a po okresie zimowania stopniowo przyzwyczajać  do jaśniejszego stanowiska.

Chloroza

Chloroza powoduje zanikanie chlorofilu  w tkankach roślin. Objawia się to żółtym lub żółtozielonym  kolorem pędów. Chorobę powoduje brak w podłożu żelaza jak, również magnezu. Aby zapobiec rozwojowi choroby, już przy pierwszych jej objawach warto nawieźć kaktusy nawozami bogatymi w powyżej opisane składniki.

Brak przyrostu

Roślina przestaje rosnąć na skutek nieodpowiedniej  pielęgnacji.  Na przykład  złego nawożenia oraz za słabego podlewania.  Nasze zaniedbania powodują brak przyrostu.
Aby roślina odżyła warto przesadzić ją do nowej ziemi, odpowiednio nawieźć i solidnie podlać.

czytaj dalej...

6 komentarzy

  1. Dodał: Paulina, Tytuł: Biały kaktus

    Mój kaktus od góry zaczął być biały co mu może być?

  2. Dodał: Nastka, Tytuł: kaktus

    Na moim kaktusie pojawiły się białe kuleczki między kolcami. Jeśli próbuję je zdjąć wykałaczką ciągną się jak wata. Co to może być? Ktoś może mi pomóc.

  3. Dodał: Kuba, Tytuł: Pomocy

    Czemu mój kaktus nie ma kwiatów?

  4. Dodał: Krystian, Tytuł: Mój kaktus choruje

    Proszę o pomoc mój kaktus choruje potrzebuje pomocy krystek.17@tlen.pl Proszę odezwać się na mejla tam wyślę zdjęcia. Pozdrawiam Krystian

  5. Dodał: magda, Tytuł: zwiendly kaktus

    moj kaktus sie marszczy i wiendnie podlewam raz na tydzien myslalam ze ma zasucho namoczylam go w wodzie na noc ale tonic nie dalo.co moze byc nie tak

  6. Dodał: Paulina, Tytuł: kaktusy białe robaki

    witam na moim kaktusie jest pełno białych pająków co robić

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: