Kwitnące kwiaty doniczkowe dla każdego

Kwitnące kwiaty doniczkowe dla każdego

9 komentarzy

Rośliny doniczkowe o pięknych kwiatach są nie tylko elementem dekoracyjnym naszych mieszkań. Często spełniają też walory terapeutyczne, wnosząc do mieszkania trochę natury. Patrzenie na zieleń poprawia nam humor i relaksuje, a pojawiające się na pielęgnowanej przez nas roślinie kwiaty, upiększają nasze życie i sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi.


Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe


Jednym z gatunków godnych polecenia, jest syningia ogrodowa. Roślina charakteryzuje się dużymi kwiatami o kształcie kielicha. Kwiaty przybierają różne barwy, najczęściej czerwieni, różu czy fioletu, ale istnieją także rośliny o kwiatach dwukolorowych. Liście syningii pokryte są miłymi w dotyku włoskami. Doniczkę z naszym kwiatem umieszczamy w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych. Roślina potrzebuje sporo wilgoci, więc nie należy zapominać o dość obfitym podlewaniu odstaną, przegotowaną wodą. Regularność jest też wskazana przy nawożeniu. Podczas wegetacji robimy to raz w tygodniu, używając płynnego nawozu. Zimą, w okresie spoczynku rośliny, nie podlewamy jej, a doniczkę umieszczamy w miejscu, gdzie temperatura jest nieco niższa od pokojowej. Okazałych kwiatów syningii możemy spodziewać się już wczesną wiosną.

Obfite, kolorowe kwiaty podaruje nam też azalia.  Dodatkową jej ozdobą są błyszczące, dość drobne listki. Roślina potrzebuje jasnego, ale dość chłodnego miejsca. Kiedy będzie jej za gorąco, szybko straci kwiaty. Lubi dość obfite podlewanie miękką, przegotowaną wodą. Pielęgnacja azalii obejmuje także regularne usuwanie zwiędłych kwiatów. Roślinie zaczyna kwitnąć w czerwcu, a kwiaty utrzymują się przez całe lato. Po okresie kwitnienia, najlepiej przenieść roślinę do jasnego, lecz w miarę chłodnego pomieszczenia.

Fiołek alpejski nazywany również cyklamenem perskim jest rośliną wyjątkową, ponieważ zakwitnie nam w zimie, kiedy większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Od jesieni aż do wiosny możemy cieszyć oko jego zachwycającymi kwiatami. Fiołki preferują chłodne miejsca, nawet temperatura pokojowa może być dla nich za wysoka. Starajmy się, więc zapewnić im ochronę przed wysoką temperaturą i rażącym, ostrym słońcem. Roślina lubi wilgoć, więc należy zapewniać jej obfite podlewanie, uważając jednak, by wilgoć nie dotarła do pąków, liści a także bulw. Nie zapomnijmy o wylaniu wody z podstawki, jest to bardzo ważne. Cyklameny trzeba nawozić przed okresem kwitnienia oraz w jego trakcie, w odstępach około 10 dni.

Kwitnące rośliny doniczkowe


czytaj dalej...

9 komentarzy

  1. Dodał: Natalia, Tytuł: Gloksynia różowo-biała - Blanche De Meru

    mam takie pytanie jaka jest cena przesyłki kwiatka gloksynia różowo- biała Blanche De Meru ?

  2. Dodał: Elżbieta, Tytuł: potocznie Cebula

    Jedna moja cebula nie kwitnie a druga kwitnie przy samym podłożu aż liście ściskają małe kwiaty.Może ktoś wie,dlaczego łodyga z kwiatami nie rośnie do góry.

  3. Dodał: Barbara, Tytuł: Cyklamen:)

    Witam ja mam cyklamena i co roku mi ładnie kwitnie .po przekwitnięciu listki same obsychają ale ja ciągle podlewam i zawsze stoi w jednym miejscu na południowym oknie teraz znowu pięknie mi kwitnie cały rok na okrągło ma zielone listki nigdy nie zasuszam kwiatka .Pozdrawiam gorąco:)

  4. Dodał: agnieszka, Tytuł: skrzydłokwiat

    ja własnie na imieniny dostałam jest obsypany bordowymi kwiatami, trzeba go dużo podlewać

  5. Dodał: Karolka, Tytuł: mój mały Cyklamen

    Mój kwitnie od początku października, teraz jest połowa marca, a on nadal kwitnie:) Mam go 2 lata

  6. Dodał: Barbara, Tytuł: Fiołek alpejski

    ja mam2 cyklameny kwitną mi już chyba trzeci miesiąc na okrągło na różowo liście mi nie opadają jeden stoi od południa a drugi od wschodu jestem zadowolona z ich kwiatów :) Bardzo lubię kwiaty w domu mam około 60 kwiatów.

  7. Dodał: Alicja, Tytuł: błędne nazewnictwo

    Fiołek alpejski to nie cyklamen i nie ma z nim nic wspólnego. Powinno być napisane raczej "Cyklamen perski nazywany błędnie fiołkiem alpejskim..."

  8. Dodał: Emilia, Tytuł: cyklamen uprawa

    ja mam cyklamena już trzy lata,podlewam go zgodnie z kalendarzem księżycowym inne rośliny też,po przekwitnięciu trzeba dać mu trochę odpocząć,zgubi liście,ale potem wypuści nowe,podlewać do podstawka przegotowaną wodą.Wyhodowałam także cyklameny z nasion mojego kwiatka.ŻYCZĘ POWODZENIA.

  9. Dodał: HANNA EWA, Tytuł: DOTYCZY HODOWANIA CYKLAMENÓW

    JESZCZE NIGDY NIE UDAŁO MI SIĘ UTRZYMAĆ CYKLAMENA PO PRZEKWITNIĘCIU. OPADAĆ ZACZYNAJĄ LIŚCIE I KONIEC. GDZIE TKWI BŁĄD?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także