Rośliny do łazienki jakie kwiaty najlepsze są do łazienki?

Rośliny do łazienki jakie kwiaty najlepsze są do łazienki?

1 komentarzy

Duża wilgotność i wysoka temperatura to idealne warunki do uprawy niektórych roślin doniczkowych. Rośliny o takich wymaganiach dobrze rosną i nie sprawiają praktycznie żadnych problemów w uprawie. Dodatkowo ich obecność dodaje pomieszczeniom uroku i sprawia że wyglądają na mniej sterylne.

Planując uprawę kwiatów w łazience warto o tym pamiętać już na etapie projektowania i wykańczania łazienki. Rośliny nie powinny nam przeszkadzać, ważne jest to szczególnie w małych łazienkach w blokach. Kwiaty nie powinny również stać w sąsiedztwie środków chemicznych oraz nie mogą być narażone na kontakt z wodą. Zasada ta szczególnie ważna jest przy uprawie roślin, których liście szczególnie wrażliwe są na kontakt z wodą np. fiołki afrykańskie. Jedynymi kwiatami, które nie nadają się do uprawy w wilgotnych pomieszczeniach to kaktusy i rośliny z grupy sukulentów. Nadmiar wilgoci powoduje ich stopniowe gnicie i obumieranie.

 

 

Najlepiej uprawiać rośliny w widnych łazienkach, o dużej ilości światła słonecznego. Pamiętajmy jednak, że rośliny lubiące dużą wilgotność najczęściej nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia i wymagają światła rozproszonego. W jasnej łazience ustawimy rośliny światłolubne takie jak np.: bromelie, maranty, krotony, bluszcze, papirusy, draceny czy fikusy. Jasna i wilgotna łazienka to również idealne miejsce do uprawy storczyków. Storczyki w takich warunkach nie wymagają specjalnej opieki a odpowiednio nawożone pięknie, obficie i przede wszystkim długo kwitną.

Rośliny w łazience

Rośliny do łazienki

Co zrobić jak mamy ciemną łazienkę? Jakie kwiaty do ciemnej łazienki?

Niestety nie ma roślin, które rosną bez wytwarzania w procesie fotosyntezy  substancji pokarmowych. Do tego procesu niezbędne jest światło.  Ale nie martwmy się jest kilka sposobów, aby nawet w pomieszczeniach bez okna uprawiać rośliny. Pierwszym sposobem jest instalacja sztucznego oświetlenia. W sklepach ogrodniczych i z wyposażeniem wnętrz można kupić specjalne lampy, które odpalone przez 10-12 godzin dziennie dostarczą naszym roślinom niezbędną dawkę światła. Innym sposobem jest zakup dwóch identycznych roślin o dużej tolerancji na długotrwały brak światła. Rośliny takie uprawiamy na zmianę. Jedna w pomieszczeniu jasnym z dostępem do światła, druga w naszej ciemnej łazience. Co 7-10 dni podmieniamy rośliny, dzięki czemu obie będą miały minimalną ilość oświetlenia. Taki zabieg możemy wykonać z roślinami takimi jak sansewieria, skrzydłokwiat czy popularny zamiokulkas. W ciężkich warunkach dobrze sprawuje się również, uprawiana już przez nasze babcie, zielistka.

 

Rośliny do łazienki - kroton

 

Rośliny do łazienki - kroton
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Basia, Tytuł: Brak zdjec kwiatów

    Artykuł interesujący, tylko dlaczego nie ilustrowany zdjeciami kwiatów o których mowi? Szkoda.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie