Newsletter serwisuUprawa storczyków w domu dla początkujących

Mimo, że storczyki to zachwycające urodą, kwiaty o egzotycznej urodzie, niewiele osób decyduje się na ich uprawę we własnym domu. Jednak nawet osoba początkująca i z niewielką wiedzą na temat uprawy tych kwiatów, może wybrać spośród wielu odmian te, które nadają się do uprawy przez amatora, chociażby na parapecie.


Przygotowujemy idealne miejsce dla orchidei

Przygotowania do przyjęcia pod swój dach pierwszego storczyka rozpoczynamy od kupna odpowiedniego podłoża oraz pojemnika czy doniczki. W tym celu udajemy się do sklepu ogrodniczego. Poszczególne komponenty podłoża odpowiedniego dla storczyków to na przykład torf, kora, węgiel drzewny, mech czy suszone liście buku. Szczegółowych informacji na temat poszczególnych składników, oraz prawidłowych proporcji do skomponowania optymalnego podłoża, należy zasięgnąć u profesjonalisty, na przykład sprzedawcy w kwiaciarni. Proporcje składników będą zależały od konkretnych wymagań różnych gatunków storczyków.

Najlepszy pojemnik do uprawy orchidei, to niewielka i niezbyt głęboka doniczka. Ważne jest, by roślina była posadzona bardzo płytko. Należy także zadbać o odpowiedni drenaż. W tym celu sporą część podłoża, powinien stanowić żwir. Podłoże powinno z łatwością wysychać, więc optymalny będzie pojemnik z otworami w dnie, którędy będzie wypływał nadmiar wody. Zapobiegnie to zaleganiu wilgoci w podłożu, czego storczyki nie tolerują.

Tak przygotowany pojemnik z naszą rośliną, należy umieścić w jasnym miejscu.

Przycinanie

Oprócz takich czynności, jak podlewanie czy nawożenie, storczyki należy przycinać. Robimy to przy okazji przesadzania. Usuwamy w ten sposób martwe korzenie rośliny. Rozpoznamy je po tym, że wyraźnie różnią się od zdrowych, jędrnych korzeni. Te obumarłe są miękkie w dotyku i puste. Niektórzy hodowcy przycinają także pęd kwiatowy.


Zobacz więcej zdjęć: storczyk - orchidea


Orchidee dla początkujących


Na początku naszej przygody ze storczykami, warto wybrać niewymagające ich odmiany. Do takich właśnie, między innymi należy Encyclia cochleata. Odmiana zachwyci nas licznymi, dużymi kwiatami o ciekawym kształcie i różnorodnych kolorach. Kwiaty są niezwykle trwałe i możemy się nimi cieszyć nawet przez cały rok.


Uprawa storczyków

Uprawa storczyków

Przepięknym storczykiem jest także Falenopsis. Urzeka subtelnością delikatnych kwiatów, które swoim kształtem nasuwają skojarzenia z motylami. Dodatkową zaletą jest jego dość przystępna cena. Kwiaty pojawiają się nawet dwa razy do roku i zazwyczaj utrzymują się około dwóch miesięcy.


Oncidium
twinkle red fantasy to niezwykły storczyk o drobnych, czerwonych kwiatach. Istnieją także inne, nie mniej piękne, odmiany kolorystyczne. Możemy liczyć na to, że storczyk ten zakwitnie nam w zimie i będzie cieszył swoim pięknem w okresie, kiedy mamy wokół niewiele roślinności.

 

 

Uprawa storczyków

 


Jak nie zaszkodzić?

Bez doświadczenia w uprawie storczyków, możemy popełnić kilka błędów, które mogłyby narazić nasze rośliny na szkodę. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pomimo, że orchidee są roślinami egzotycznymi, wbrew pozorom nie lubią zbyt gorącego i parnego klimatu. Warto zadbać, by zawsze miały przewiew i umiarkowaną temperaturę.

Niewskazana jest także przesadna troska, przejawiająca się w ciągłym przestawianiu, oglądaniu rośliny w celu wypatrzenia szkodników, czy zraszaniu jej. Pozwólmy roślinie swobodnie się rozwijać, pielęgnując ją dokładnie zgodnie z jej potrzebami.

Błędem jest także wystawianie rośliny po zimie na działanie ostrych promieni słonecznych. Może to zaszkodzić osłabionym roślinom.

Jeśli będziemy dokładnie przestrzegać ogólnych zaleceń, co do domowej uprawy orchidei, z pewnością poradzimy sobie z gatunkami przeznaczonymi do uprawy amatorskiej, a być może z czasem przyjdzie nam chęć na nowe wyzwania w tej dziedzinie.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.07 / 68 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: STORCZYKU MÓJ ŻYJ MI JAK NAJDŁUŻEJ

Właśnie zrobiłam porządek z moim storczykiem i go przesadziłam do nowego podłoża. Popełniłam kilka błędów z nadopiekuńczości ale teraz mam nadzieję że po podszkoleniu się co do tych pięknych kwiatów będę się mogła nimi cieszyć nadal.

dodał: MADZIA 2011-06-07 01:13:29

Tytuł: Parch pomidorów

Posadziłem drugi rok pomidory na tym samem paletku.Pomimo opryskiwania je środkiem na parcha,co 10 dni,Parch zniszczył mi dorodne pomidory.Togo parcha mam chyba w ziemi.Jak go zwalczyć,jakimi środkami.Czy zarazki mogą przezimować?

dodał: Gerard 2011-08-10 10:20:11

Tytuł: storczyki. co dalej?

nie znalazłam jak je podlewać jamoże za dużo to robiłam bo opadły mi wszystkie liście ale dalej kwiat kwitnie ,a co będzie jak przekwitnie? Czy to już koniec mojego storczyka?

dodał: kozlosia 2011-08-19 10:33:09

Tytuł: doniczki do storczyków

Czy to prawda,że do sadzenia storczyków używamy przeźroczystych doniczek?

dodał: Tercia 2011-08-25 10:26:10

Tytuł: Po co sadzimy storczyki w przezroczystych doniczkach.

Przezroczyste doniczki nie są niezbędne, ale właśnie w takich doniczkach najlepiej jest storczyki sadzić. Wydaje mi się, że ich korzenie lubią światło. Zdrowy system korzeniowy storczyków jest gwarantem kwitnienia. W przezroczystych doniczkach widzimy, kiedy należy podlewać, a kiedy nie. Istnienie kropelek pary wodnej na ściankach - nie podlewamy, korzenie wysuszone - podlewamy itp. Widzimy też jaki jest stan podłoża, ile jest korzeni i czy nie czas na przesadzanie. Tylko początkującym miłośnikom storczyków przeszkadza widok korzeni. Ja tylko obserwując korzenie przez przezroczyste ścianki mogę w porę reagować.

dodał: Katarzyna 28 lat 2011-08-28 12:23:46

Tytuł: storczyk CAMBRIA

Kupilam 3 storczyki,w supermarkecie -byly cudowne ,ale...w strasznym stanie-staralam sie je ratowac wedlug zalecen znalezionych w internecie,po jakims czasie kwiaty przekwitly-opadly i w innych gatunkach -bo mam jeszcze dwie Phalenopsis-lodyzki uschly do pewnej wysokosci,a w cambrii calkowicie.Liscie ma zielone cambria,tylko niepokoi mnie to nagle uschniecie lodyzki kwiatowej.Nie moge tez znalezc informacji na temat podlewania,kuracji cambrii,jakby wogole nie istniala.Jest mi ciezko cokolwiek znalezc na jej temat.Podejrzalam tylko ze Cambira ma inne ukorzenienie,wiec nawadniam ja od gory w obawie ze brak wilgoci -poniewaz korzonki nie siegaja dna doniczki.Bardzo bym prosila o pomoc,bo tak bardzo mi zalezy na tych kwiatach,bo sa piekne.

dodał: Anna 2011-09-08 02:50:35

Tytuł: szczepka storczyk proszę o pomoc?

mój storczyk ma szczepki jak je rozsadzić by im nie zaszkodzić!!!!!!!!!!!!!!!!!

dodał: zuzi 2011-09-25 14:11:22

Tytuł: mech na korzeniach storczyka ???

Od 3 lat mam 2 szt. storczyków. Phalaenopsis dużą i mini. I do jakiegoś czasu zauważyłam że na ich korzeniach pojawił się mech/glon?? W wersji mini wyciągnęłam kwiat delikatnie z doniczki i oczyściłam z narośli. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, jednakże wydaje mi się że postąpiłam odpowiednio, ponieważ mech nieustannie utrzymywał wilgoć i wydaje mi się że korzenie zaczęły gnić. Usadowiłam kwiat ponownie w doniczce obsypałam korą. Obie sztuki wypuściły pędy i zbierają się do zakwitu, dlatego też mam wątpliwości czy to odpowiednia pora na takie oczyszczanie, ale z drugiej strony korzenie mogłyby zgnić. Proszę o rade w tej sprawie, co powoduje że pojawia się mech?? Podlewam go raz w tygodniu/zanurzam doniczkę w wodzie na ok 20-30 min. Od czasu do czasu spryskuję korzenie i liście wodą z nawozem do storczyków i kwiaty usytuowane są na oknie wschodnim, gdzie do ok 13.00 mają pełne słońce. Proszę o ewentualne komentarze. Pozdrawiam Dorota

dodał: DOROTA 2011-11-06 12:28:53

Tytuł: moja hodowla

witam mam w swojej kolekcji pięć storczyków i dbam o nie wyjątkowo aż osiem i niestety wszystkie przelałam bo ciągle mi się wydawało że mają suche podłoże a obecną kolekcję podlewam z kalendarzem co 14 dni zanurzam doniczkę do połowy (w wodzie przegotowanej ale zimnej)n 1 godzinkę a raz w miesiącu dodaje nakrętkę nawozu i w tej chwili oczekuję na nowe kwiaty ,gdyż wszystkie mają wysokie pędy kwiatowe w tym roku już drugi raz mi zakwitną pozdrawiam wszystkich

dodał: Iwona 2011-11-10 11:01:05

Tytuł: kwiaty i co dalej

na moim storczyku opadly kwiaty i co dalej czy odciac ped kwiatowy czy zostawic ? prosze o podpowiedz

dodał: krzysiek 2011-11-11 12:21:04

Tytuł: storczyki

ile razy podlewac co ile dnimam ich 5 rosna mi i kwitna ale boje sie zebym nie przelala korzeni pomuzcie i doradzcie moje rosna w normalnej donicy w ziemi torfowej prosze o pomoc

dodał: wanda 2011-12-27 18:18:56

Tytuł: storczyki;]

moj storczyk puscil piekny ped do kwitnienia i paczki mu zaschly,dlaczego?

dodał: kaska 2011-12-31 13:00:30

Tytuł: storczyki:)

mam ich 5 szt. stoją na stoliku w odległości 1 m od okna wschodniego. Podlewam 1 x w tygodniu zamurzając doniczkę w wodzie "odstanej" niektóre okazy kwitną co 1/2 roku inne nie. Wyczytałam gdzieś, że po przekwitnięciu nie należy podlewać przez około 2 m-ce zauważyłam, że to pomaga by ponownie zakwitły.

dodał: Teresa 2012-01-12 11:53:53

Tytuł: szczepka storczyka

Na moim storczyku zamiast kwiatów na łodydze wyrosły dwie szczepki. Należy dać im rosnąć, aż wypuszcza korzenie. Następnie odcięłam górę łodygi ze szczepkami, szczepki oddzieliłam (bez problemu)i posadziłam w podłożu dla storczyków. I jest niespodzianka. Jedna z sadzonek szybko i pięknie zakwitła. Wszystkie moje storczyki trzymam na parapecie na północnej stronie, podlewam bardzo oszczędnie co 7-14 dni i raz w miesiącu nawożę. Doniczki koniecznie z dużymi otworami i przezroczyste. Kwitną często i pięknie.

dodał: Kamila 2012-01-20 09:12:40

Tytuł: storczyk w opałach pomocy

mój storczyk ma pąki do kwitnięcia ponad 20 ale zanim rozkwitnie to pąki usychają i opadają i tok po kolei co mam zrobić proszę o pomoc!

dodał: Paulina 2012-01-22 12:57:31

Tytuł: storczyk w opałach pomocy

moze ma zwyczajnie za sucho, albo stoi w słonecznym miejscu lub ma za mało światła, moze jest za daleko od okna? albo w zbyt ciepłym miejscu np. nad kaloryferem. Może otwierasz przy nim okno i marznie. Sprobuj przestawic go w inne miejsce np. na parapet na wschodnim oknie i nie ruszaj:)

dodał: Patrycja 2012-01-24 16:13:55

Tytuł: storczyk w opałach pomocy

Wstawić doniczkę ze storczykiem do miseczki z dużą ilością wody( przegotowana letnia) poczekać około godz. żeby storczyk się napił i pobrał odpowiednią ilość wody. Odstawić z powrotem na okno, i nie podlewać około jednego tygodnia.

dodał: Urszula 2012-01-25 13:55:39

Tytuł: storczyk i podlewanie

Obalę chyba mit podlewania storczyków. Moje od 2 lat stoją cały czas w wodzie, liście są grube i kwitną non stop.

dodał: ElaZ 2012-01-29 03:35:41

Tytuł: storczyk pomocy

Liście moich storczyków rosną na jedną stronę doniczki powodując niekiedy jego przewrócenie co robić obracanie nie pomaga nie wiem czy można naprostować np. przy przesadzaniu ale obawiam się że mogą się połamać

dodał: Maria 2012-01-29 15:17:56

Tytuł: storczyk pomoc

Wszyscy piszecie o gatunkach storczyków gdzie mają stać.Moja małżonka podlewa tak jak opisuje Pani Urszula i kwitł bez przerwy 2 lata przez przesadzania .Ale prosił bym bardzo o informacje czym można go zasilić i jakim nawozem. Był bym wdzięczny,z poważaniem.

dodał: Ignac 2012-02-11 19:21:20

Tytuł: storczyki pomoc

Witam! mój storczyk niedawno przekwitł ale zauważyłam, że na dolnych liściach od spodu pojawiły mu się lepkie kropelki a liście zaczęły z lekka brązowieć. Od góry na tych samych liściach pojawiła się maleńka pajęczynka:( czy ktoś wie co to może oznaczać i jak mu pomóc?! Nie chcę go stracić:(

dodał: Sylwia 2012-02-21 17:14:24

Tytuł:

dodał: 2012-02-24 20:37:01

Tytuł: odp.storczyki pomoc

Witam, mam 2 stroczyki ze sklepu i 1 z własnej uprawy właśnie z nowych przyrostów tzw.keiki.Pojawiły sie dwa w 2008 w maju, wg.zaleceń kiedy korzonki osiągnęły 4cm dł.obcięłam jeden z nich.Niestety usechł w nowej doniczce.Drugi rósł na roślinie matecznej 3 lata , nawet raz zakwitł.Obecnie rośnie w nowej doniczce i masie dobrze.Kiedy zauważę nalot na liściach lub lepkość na spodzie liści to przecieram roślinę płatkami kosmetycznymi moczonymi w wodzie z płynem do naczyń.Zwykle taka kuracja pomaga.Inne kwiaty zwyczajnie spryskuję,i szkodniki znikają.

dodał: Gosia 2012-02-26 11:20:59

Tytuł: 20 storczyków

Mam 20 przepięknych storczyków.Niektóre w czasie kwitnienia ze wzgledu na ogrom kwiatów muszę przestawić na stolik bo na oknie nie mieszczą się. Kwitną bardzo długo, nawet rok bez przerwy. Pielęgnacja jest prosta, regularne moczenie doniczki w wodzie z nawozem i nie pozostawianie wody w oslonce. Doniczki i osłonki mam przeżroczyste. Te piekne kwiaty sprawiają mi wiele radości. Powodzenia.

dodał: Marylka 2012-03-12 19:37:27

Tytuł: storczyki pytanie

kupiłam storczyka który przekwitł co mam dalej zrobić by powtórzył kwitnienie jak podlewać i czy używać nawozu pozdrawiam

dodał: elka 2012-03-14 21:59:05

Tytuł: odpowiedź dla elka

elka - my moczymy godzinę w wodzie 1 raz na tydzień, a nawet ostatnio na 2 tygodnie - pięknie kwitnie i wypuszcza nowe pędy. Od czasu do czasu możesz moczyć w wodzie z odżywką. Najważniejsze to nie obcinać łodyżki po kwiatach póki nie uschnie - często wypuszcza z niej nowe pędy. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość - roślinka będzie potrzebowała czasu żeby się opamiętać po sklepowym podlewaniu, potem kwitnie prawie cały czas.

dodał: Karolina 2012-03-18 19:09:37

Tytuł: jakie nawozy?

Chciałam zapytać jakie nawozy stosujecie do swoich storczyków? Czy używacie też odżywek? Na rynku jest dużo produktów do pielęgnacji tych pięknych kwiatów i nie wiem, na który się zdecydować. Może macie już jakiś swój sprawdzony produkt?

dodał: Antosia 2012-04-23 12:13:48

Tytuł: nawożenie storczyków

Moje storczyki lubią biohumus i mają się dobrze raz na miesiąc robię im taką kuracje.Do miękkiej wody dolewam na 1 roślinę 1 kieliszek biohumusu,po 1/2 godz wodę wylewam.

dodał: dynaber 2012-04-23 18:40:52

Tytuł: mój 1 storczyk

Dostałem storczyka w prezencie,myślałem że potrafie chodować kwiaty,ale po przeczytaniu tych komentarzy,i całego opisu 3razy,to byłem ciemny. Dziękuje za takie stronki,

dodał: Krzysztof 2012-04-23 22:46:28

Tytuł: moj nawoz od mamy

Ja też jestem nowa w tym temacie, ale co do odżywek, to dostałam od mamy nawóz do orchidei pokona w takiej buteleczce 250ml, narazie odpukać ładnie mi rosną.

dodał: klara 2012-05-28 10:08:22

Tytuł: Zwiędłe liście u stroczyków

Kochani pomóżcie mi, ma 5 ładnych storczyków z czego dwa mi zmarniały; liście zrobiły się miękkie, zwiędłe. Nie wiem jaka jest tego przyczyna...

dodał: Maurycy Ciamciara 2012-05-31 19:45:25

Tytuł: mech na korzeniach storczyka

dlaczego pojawił się mech na korzeniach storczyka?

dodał: Dorota 2012-06-02 14:07:20

Tytuł: pielęgnacja

Mój storczyk był prawie na wyginięciu. Za rzadko go podlewałam. Jak zaczęłam stosować podlewanie raz w tygodniu, ale takie solidne przelanie i stanie trochę w wodzie to odżył, a jak zaczęłam stosować co tydzień nawóz to wypuścił pełno nowych liści i pęd też już rośnie i nie mogę się doczekać kwiatów. Z kolei moja mama ma kilka storczyków z czego 2 lub trzy stoją ciągle w wodzie i ciągle mają kwiaty i ciągle wypuszczają nowe. Ja się jednak boje z moim tego spróbować.

dodał: Monika 2012-06-02 14:42:36

Tytuł: odpad kwiatów

Miałam pełno kwiatów na storczyku zostały mi tylko 2. Jeden zaczyna już usychać i co ja mam zrobić. Koleżanki każą mi obciąć słuchom końcówke ale ja się boję że mi potem nie zakwitnie.

dodał: Aleksandra 2012-06-05 11:50:38

Tytuł: storczyk i co dalej?

Mam pięknego storczyka ale po opadnięciu wszystkich kwiatów łodyga nie uschła i nic sie z nim nie dzieje nie ma nowych pędów ani paków czy to tak ma wygladać?Trwa to juz pół roku.

dodał: Mariola 2012-06-06 15:52:39

Tytuł: Mariolciu odpowiadam Ci na pytanie

Nie martw się tym ,że została sama łodyga to ma tak być.Jeżeli zeschnie to wtedy ją obetnij. Łodygi nie obcina się jeżeli jest zielona bo z niej często powstają nowe pędy na których pojawiają się kwiaty.

dodał: Majka 2012-06-08 21:35:41

Tytuł: brak korzeni

Przelałam storczyka i wszystkie korzenie zgniły.Czy można jeszcze go uratować? Pomocy!!!!

dodał: Kasia 2012-06-21 18:09:03

Tytuł: Możliwe ze mozna

Pani kasiu proszę go wyjąc osuszyć i wsadzic do kreamzytu nie podlewac tylko wilgotnym wacikiem przecierac liście od spodu moze pomoże.

dodał: Edyta 2012-06-22 12:17:09

Tytuł: storczyk pielegnacja

moj wypuscil nowy ped ,a ja nie usunelem starego ,moge to teraz zrobic?

dodał: pomoc 2012-06-24 15:08:05

Tytuł: Storczyk pielegnacja

A czy stary pęd usechł jesli tak to wytnij jesli nie obetnij nad trzecim oczkiem centymetr wyżej i pozostaw pozdrawiam.

dodał: Edyta 2012-06-24 18:43:01

Tytuł: jaki nawóz?

Witam, chciałam zapytać jakiego używacie nawozu do storczyków? Moja roślina ostatnio nie wygląda najlepiej. Nawóz, który kupiłam w sklepie niestety nie pomaga. Może wy znacie jakiś sprawdzony środek?

dodał: Bogna 2012-06-27 10:12:25

Tytuł: storczyk pielegnacja

witam ja mam trzy storczyki rosna dobrze podlewam co 14 dni i kwitna co pol roku pozdrawiam

dodał: teresa 2012-06-29 14:45:00

Tytuł: kwiaty-poczki

mam duzego storczycza,wypuscil nowego peda i zakwitl ma na nim 6 kwiatow,problem w tym ze kwiaty rozwinely sie do polowy,a nie calkiem i tak stojana w pol rozkwitniete,co jest nie tak?prosze jak ktos wie niech mi pomoze.EWA:))

dodał: EWA:)) 2012-07-07 16:11:23

Tytuł: storczyk pielęgnacja

Mój storczyk nie kwitnie wcale juz od 2-ch lat.Jest przesadzony podlewam go co tydzień.Za to ma 8 dużych liści a kwiatków nie ma.

dodał: Ela:) 2012-07-15 00:04:10

Tytuł: Storczyk pielęgnacja

Sama mialam taki problem ze moj storczyk nie chciał kwitnąc ponieważ chyba miał za mało substancji odżywczych kup paleczki nawozowe i moze sie uda.

dodał: Edyta 2012-07-17 11:15:56

Tytuł: Doniczka do storczyka

Grunt to porządna doniczka. Ja długo naszukałam się odpowiedniej doniczki dla mojego storczyka. Nie chciałam go trzymać w "kawałku plastiku". Natomiast szklane doniczki (jak już gdzieś takie znalazłam!) kosztowały fortunę. Na szczęście ostatnio znalazłam w internetowym sklepie fajną szklaną doniczkę za naprawdę małe pieniądze.

dodał: hanka 2012-08-01 16:32:20

Tytuł: problemy ze storczykiem

Mam problem z moim storczykiem. Dostałam go w prezencie, jak do tej pory kwitnie ładnie ale usycha mu już drugi liść. Korzenie w doniczce (plastikowa - w niej był kupiony) jak na mój gust wyglądają dobrze ale te które wystają zaczynają również usychać? Co mogę z nim zrobić aby nie usechł cały?

dodał: hanka2 2012-09-02 17:35:40

Tytuł: Moze wiecej wody

Pani Haniu a jak często podlewa pani tego storczyka moze ma za mało wilgoci i usycha poprostu.

dodał: Edyta 2012-09-07 12:30:55

Tytuł: storczyk pilęgnacja

Od roku storczyk nie kwitnie, ma piękne zielone liście w sumie osiem, dziewiąty maleńki w drodze - wszystkie rosną na bok. Co zrobić by rósł prosto, czy odpowiednio przekrzywiając doniczkę wyprostuje się go? Czy odpowiednie zasilenie(jakie?) pobudzi go do kwitnienia?. Co robić

dodał: mięczysław 2012-09-10 15:09:55

Tytuł: Kwinienie

Mam dwa storczyki które mają piękne liście,ale nie kwitną w tej chwili postawiłm je na wschodnim oknie czy jest szansa na to że zakwitną?

dodał: jolanta 2012-09-13 19:36:22

Tytuł: Kwitnienie

Pani Jolu podała pani troche za mało informacji na temat jak pani pielęgnuje te storczyki jak podlewa co ile czy są nawozone?moze poprostu czegos im brakuje.

dodał: Edyta 2012-09-18 11:37:44

Tytuł: Drobne pajęczyny przy podstawach łodyg

Witam Pierwszy raz mam do czynienia ze storczykiem.Mam prośbę,co należy zrobić gdy u podstawy łodyg sa takie drobne niteczki,jakby pajęczyny?Czy to znak,że kwiat jest chory? Generalnie wygląda pięknie i kwitnie.Z góry dziękuję

dodał: Magda 2012-09-21 12:37:55

Tytuł: Drobne pajęczyny przy podstawach łodyg

Witam Pierwszy raz mam do czynienia ze storczykiem.Mam prośbę,co należy zrobić gdy u podstawy łodyg sa takie drobne niteczki,jakby pajęczyny?Czy to znak,że kwiat jest chory? Generalnie wygląda pięknie i kwitnie.Z góry dziękuję

dodał: Magda 2012-09-21 17:49:37

Tytuł: storczyk a kaloryfer

W jakim miejscu najlepiej postawić storczyka w pokoju od wschodu, skoro parapet jest nad kaloryferem?

dodał: debiutant w hodowli 2012-09-24 20:32:17

Tytuł: Storczyk a kaloryfer

Moim zdaniem najlepiej naprzeciwko okna na jakimś stoliku tak zeby storczyk miał potrzebna ilość światła.

dodał: Edyta 2012-09-30 15:37:07

Tytuł: ratowanie stroczyka

Ja kupiłam w tym roku storczyki które były bez doniczek i połamane miały liście. Ogólnie takie które są do wyrzucenia. Było to na wiosnę. A teraz jeden mi już kwitnie trzeci miesiąc, wczoraj zakwitł następny. Teraz wiem że chore storczyki można odratować i cieszyć się ich pięknem. Bardzo często markety robią przeceny storczyków. Ja kupiłam dwa za 10 zł, a kosztowały wcześniej 80 zł. Tylko że nie kwitną.

dodał: Paulina 2012-10-07 11:13:45

Tytuł: storczyki

mam pare storczykuw ale dostaja czasami chorobe tagzwana pajeczak.wlasnie niewiem co mam urzyc prosze oporade . moje storczyki choruja na pajeczaka niewiem co mam urzyc prosze o porade .

dodał: krystyna. 2012-10-12 17:11:56

Tytuł: złamana młoda łodyga

Witam wszystkich maniaków tak bardzo chciałam ukierunkować młodą łodygę że ją ułamałam czy są szanse że będzie rosła dalej i zakwitnie ? malutka była a kwiat puszczał dwie nowe równoległe. Mam 5 storczyków to są moje dzieci ale dzisiaj przesadziłam z opieką

dodał: Magda 2012-10-24 22:08:28

Tytuł: zmarniały mi kwiatki

Witam storczyk stoi na parapecie wschodnim ,ale niestety nad kaloryferem.Dziś rano zobaczyłam, że kilka kwiatów wisi smętnie dodam że właśnie ma nowe pędy kwiatowe. Co robić?- na drugim oknie od południa też nad kaloryferem nic się z drugim storczykiem nie stało.

dodał: Agnieszka 2012-10-27 08:24:06

Tytuł: opadaja kwiaty i paki

2 tygonie temu kupilam stoczyka 3 pedowego , opadaja paki i kwiaty , co robic,

dodał: agnieszka 2012-11-03 09:07:41

Tytuł: storczyki moja milosc

Poza pielegnacja i dbaniem o ich potrzeby trzeba takze mowic do nich ,usmiechac sie i okazywac im nasza sympatie- to naprawde dziala,nie tylko w stosunku do orchidei-wiem to z doswiadczenia

dodał: ania 2012-11-08 17:00:19

Tytuł: moje ulubieńce

Mam ich ok.20 moczę je w wodzie stoją na wszystkich oknach i kwitną , po prostu trzeba je tylko bardzo lubić.

dodał: Beata 2012-11-09 20:43:19

Tytuł: co robic z tymi wąsami-czułkami?

Przeczytałam wszystkie powyższe uwagi i nadal nie wiem, czy wolno czy nie wolno coś robić z rosnącymi w bok przy podłożu zielono-srebrnymi pędami-wąsami? Czy można je przycinać, czy przyginać i wciskac do doniczki, czy zostawić w spokoju- niech tak sobie sterczą. Czy to są nowe korzenie? Będę wdzięczna za odpowiedż. Tym bardziej, jeśli to pytanie świadczy o mojej ignorancji w sprawie storczyków - trudno ale sie staram. Mój podarowany storczyk kwitł długo i szczęśliwie (jak ta jabłonka u Szymborskiej "co się kwiatami jak śmiechem zanosi") i znów pędem chce zakwitnąć i - jak u Tuwima - "śpiewać pieśń o swojej urodzie" . Pozdrawiam storczykolubnych.

dodał: Irena 2012-11-10 11:07:47

Tytuł: odpowiedz dla Ireny

Te pedy to sa tzw pedy powietrzne w zadnym wypadku nie mozna ich wciskac do doniczki musza sobie tak sterczec :)

dodał: Iza1989 2012-11-11 19:53:42

Tytuł: dziekuje Izie

no to teraz wiem - pedy powietrzne, i kto by pomyślał... W tej sytuacji niech stercza ku chwale swojej i ojczyzny. Bardzo dziękuje :)

dodał: Irena 2012-11-14 18:19:14

Tytuł: przekwita i co dalej?

Witam! Daw miesiące temu dostałam w prezencie swojego pierwszego storczyka i aż do tej pory pięknie kwitł Teraz kwiaty mu opadają ale poniżej nich od łodygi rośnie nowy pęd Główny pęd również w dalszym ciągu rośnie ale już nie wypuszcza pąków Co mam teraz zrobić? Obciąć główny pęd nad tym co rośnie nowy? czy zostawić i czekać aż zacznie usychać?

dodał: Kasia1985 2012-11-20 10:39:14

Tytuł: Odpowiedz do Kasi

Z tego co mowisz to bedzie odnozka od peda głownego a paczki bedzie mial tylko przy koncu tej odnozki. Jesli chodzi o glowny ped to najlepiej poczekac i zobaczy co sie bedzie dzialo jak zacznie od konca usychac to najlepiej przyciac za ostatnim oczkiem a przed pierwszym kwiatkiem w zadnym wypadku nie nalezy ucinac nowego peda. Czasem sie zdarza ze po przekwitnieciu wszystkich kwiatow wypuszcza na koncu jeszcz nowe paczki :) takze tylko czekac :)

dodał: Iza1989 2012-11-25 12:00:13

Tytuł: odpadające pąki

proszę o rade mam 4 storczyki pięknie rosną mają wiele nowych pędów lecz odpadają im niektóre pępcze co robić

dodał: Elżbieta 2012-12-06 08:05:39

Tytuł: opadaja kwiatys

storczyki nie lubia sasiedztwa jablek moje piekniekwitly postawilam 2 reklamowki z jablkami a po 2 dniach wszystkie kwiaty opadly pojakimsczasie wypuscily nowe paki i kwitna

dodał: barbara 2012-12-12 12:04:24

Tytuł: storczyki Wandy ..

kupiłam w kiepskim stanie korzonki są suche mimo że robię im kąpiele ma jakieś suche rozłogi ,ale wyglądają jakby były suche. czy one na wiosnę puszczą coś z korzeni ,roślinka jest zielona i wypuszcz młode listki ?

dodał: Halina0,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, 2012-12-16 16:53:42

Tytuł: kto pisał ten artykuł?????

nie wiem kto to pisał ale ten ktoś nie ma specjalnie wiedzy na temat uprawy "storczyków" po przeczytaniu tegoż artykułu nic sie nie dowiedziałam o najważniejszych kwestich czyli podlewanie wiatr jakie stanowisko ???????? po drugie nie faleopsis a phalenopsis po trzecie phalenopsis to nazwa porządkowa jak róża a nie odmiana orchideii po czwarte jeśli wystawicie orchidee na jakikolwiek wiatr to się nią długo nie nacieszycie a po pią.....a zresztą to ni mój artykuł to co się będę wiedzą dzielic

dodał: kto no kto????? 2013-01-26 15:38:53

Tytuł: Kolorowe storczyki

Dostałam w prezencie pięknego niebieskiego storczyka Teraz zakwitł ponownie ale na biało :( Czy ktoś wie dlaczego tak?

dodał: Gosia 2013-02-01 14:47:19

Tytuł: Storczykowo

jA TAKŻE kocham storczyki...Mam w swojej kolekcji 5 sztuk. Do Pani Gosi..tez mialam niebieskiego, ktory zakwitł na biało-dlaczego?Dlatego,że one są barwione...na niebiesko. W gałązki wstyrzykiwane są barwniki stąd ten kolor..Niestety. Pozdrawiam

dodał: Kasiusia 2013-02-04 16:09:31

Tytuł: opadające pąki

Posiadam trzy storczyki, ale przy jednym opadają pąkówki tuż przed rozkwitnięciem, nie wiem dlaczego. Czy wiadomo dlaczego? Pozdrawiam.

dodał: Krysia 2013-02-05 23:15:10

Tytuł: nowa wśród storczykow

dziękuje za cenne informacje już wiem że nie przycina się pędu po przekwitnięciu i jak je podlewać będę musiała włożyć więcej serca w moją hodowlę

dodał: ania 2013-02-11 14:49:27

Tytuł: Orchidea bez opieki

Mialam juz wiele sztuk orchidei ale za bardzo chcialam im dogodzic kupilam specjalna ziemie i odzywke i je stracilam.Obecnie nic nie robie oprocz podlewania, doniczka taka jaka kupilam kwiat i juz niedlugo bedzie mi kwitla.Ma 2 piekne dorodne pedy.Jak zakwitnie to sie pochwale.

dodał: Daniela 2013-02-14 21:17:09

Tytuł: opadające paki

dlaczego nikt nie podzieli się konkretna poradą co zrobić gdy zasychają i opadają pąki mam 4 storczyki puszczają pędy ale od 2 lat nie zakwitły stoją na parapecie wschodniego okna nie przelewam i nie wiem co to za przyczyna ze niekwitną

dodał: ewka 2013-02-19 22:49:06

Tytuł: Długowieczne storczyki

A mój storczyk kwitnie już prawie rok i jest śliczny. A drugi kwitnie jakieś 8 miesięcy.

dodał: Zastrzeżone 2013-02-25 17:14:43

Tytuł: co dalej - pomózcie!

Rok temu przekwitł mi Storczyk, zaczęły usychać i opadać nierozkwitnięte pąkówki. Kiedy łodyżka uschła, obcięłam ją. I do dzisiaj nie wyrosła nowa. Co mam robić, pomóżcie!!!

dodał: Malutka 2013-03-18 15:47:12

Tytuł: podlewanie

Witam mam 5 storczykow pozbieranych po rodzinie . Po przekwitnieciu nie sie z nimi nie dzialo przez 3 lata, poczytalam i wynioslam je na zachodnie okno jesienia istaly 6 tygodni raz podlalan, Wszystkie puscily pedy , zakwitly na swieta wielkanocne sa piekne. teraz wstawiam doniczke w wiaderko z woda i nawozem do storczykow na 2 minuty co tydzien.

dodał: grazyna 2013-04-12 13:05:26

Tytuł: storczyk I PIELĘGNACJA

ja mam storczyka który zaczyna wypuszczać zielona łodyga do zakwitnięcia a ma doniczkę porcelanową bez otworów pod spodem czy można ją przesadzić w inną doniczkę?i w inne podłoże?

dodał: DANA 2013-04-17 10:32:11

Tytuł:

dodał: wiki 2013-04-17 16:46:53

Tytuł: biała pleśn

Na moich storczykach pojawiają się lepkie plamki białej pleśni.W tych miejscach liść zaczyna gnić.Co zrobić ? Pozdrawiam

dodał: andrzej 2013-07-03 20:42:14

Tytuł: pędy po keikach

Witam,mój storczyk siE rozmnożył :-) szczepki oddzieliłam i zasadziłam. Ale nie wiem co zrobić z pędami na których keiki urosły??? Pomocy:-)

dodał: zosia 2013-07-13 10:22:18

Tytuł: szczepek na pędach kwiatowych

Witam! Mój storczyk właśnie przekwita. Kwitł przez 5 miesięcy!!! W międzyczasie na pędzie kwiatowym wyrósł szczepek- już ma 4 listki! ale niema korzeni.Górna część pędu ,na którym rośnie już usycha. Strasznie chcę z niego wychodować CWOJEGO storczyka!!! Nie wiem co mam robić - czekać aż wyrosną mu korzenie. Można temu jakoś pomóc?Jeśli kto wie, proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję

dodał: Antoninka 2013-07-27 17:56:10

Tytuł: podlewanie

co zrobić żeby nie usechł i wytrzymał 3 tygodnie bez podlewania jak się wyjedzie na wakacje. Czy wystarczy podlac go porządnie i wytrzyma ten okres czasu.

dodał: Gocha 2013-08-25 11:03:39

Tytuł: podlewanie

Storczyki na wakacje zalejcie woda do pełnej wysokości doniczki, trzymając w osłonce oczywiście. doniczka powinna być od dołu z dziurkami, wtedy kwiat pobierze tyle wody ile będzie mu potrzeba. Polecam sprawdziłam i jest ok.

dodał: Iwona 2013-09-19 19:51:05

Tytuł: storczyk ginie

wszystkie liście z mojego storczyka już odpadły. Chyba za dużo podlewałam czy będzie jeszcze coś z tego????pomocy!!!

dodał: ewelinka m 2013-09-20 00:10:38

Tytuł: złamany kwiat

ratunku,złamał mi się kwiat i boje się ze mi uschnie co zrobić by go uratować?????

dodał: Alex 2013-10-08 13:04:24

Tytuł: Kwitnace szczepki.

Witam, moj storczyk ma dwa pedy kwiatowe, na ktorych po przekwitnieciu wyrosly trzy szczepki.Korzenie powietrzne sa jeszcze krotkie ale na szczepkach pojawily sie male pedy kwiatowe, czy powinnam pozostawic szczepki i nie probowac ich na razie sadzic do nowych doniczek?

dodał: Aga :) 2013-10-27 04:07:43

Tytuł: Mój pełnoletni Phalaenopsis

Mam go od osiemnastu lat.Z praktyki wnoszę, iż przesadne dbanie nie służy tej roślinie.Z całą pewnością lubią dużo światła, ale nie słońca.Lepiej zapomnieć o podlaniu, niż go utopić.Uratować można egzemplarz z jednym zdrowym korzeniem, mimo że sprawia wrażenie nieboszczyka(mam na myśli te "utopione")Ratowanie zawsze zaczynamy od zmiany podłoża.A propos szczepek: Jeśli są korzenie możesz je sadzić bez względu na ich kwitnienie, ale można też pozostawić całość na roślinie macierzystej.

dodał: Gosia 2013-11-15 12:40:11

Tytuł: Storczyk Biały

Proszę o pomoc,mój storczyk po przekwitnięciudostał na listkach małe białe ,lepiące kropeczki oraz małe pajęczynki co mam zrobić.

dodał: Joanna 2013-11-20 15:26:02

Tytuł: Storczyk i podlewanie.

Ja przez przypadek odkryłam, że storczyki uwielbiają być zanurzone cały czas w wodzie, ale woda musi być przegotowana i odstana. Rosną jak wariaty, teraz nawożę co 2 tygodnie, wczoraj kupiłam nawóz w pałeczkach. Ciekawe jak będą po nim rosły.

dodał: maledivy 2014-01-05 00:27:26

Tytuł: usychające pączki

Przeczytałam wszystkie komentarze, ale dalej nie wiem co jest przyczyną opadania pączków kwiatowych / mimo, że niektóry pączek sie rozwinie

dodał: Halina 2014-01-18 00:28:08

Tytuł: storczyki ...

jesli chodzi o podlewanie ,to moja koleanka Wenezuelanka nauczyla mnie, ze storczyki trzeba podlewac az do momentu ,gdy korzenie stana sie zielone bezposrednio pod kranem albo wezem ogrodniczym ,okolo raz na tydzien...innym sposobem ich podlewania jest kladzenie okolo2 -3 kostek lodu 2 razy w tygoniu..wazne jest aby obrac jedna technike ich podlewania i trzymac sie jej . Ja wole ta pierwsza. robie juz tak od trzech lat z moim Phanaelopsis';y I co roku kwitna. Stare lodyzki przycinam tylko do puntu,gdzie widac ze sa uschniete, bo na nich w przyszlosci tez pojawia sie kwiaty. Nastepnym jescze latwiejszym storczykiem jest dendrobium, I niektore ich gatunki sa zapachowe. Co prawda ja mieszkam w tropikach, co z pewnoscia ulatwiA ich uprawe, mimo to uprawiam je w pomieszczeniu. Wazne jest aby byly w miare naslonecznionych miejscach. W naturalnych warunkach te kwiaty rosna na drzewach, a ich korzenie wisza wolno , dlatego wazne jest aby one mialy dostep do swiatla,dlatego warto je sadzic w doniczkach przezroczystych. I uwierzcie mi te kwiaty moga osiagnac gigantyczne rozmiary. A i jesli chodzi o nawozenie, to co dwa albo trzy tygonie. i nalepsza woda dla nich jest wlasnie deszczowka, wiec jak pada i temperature w miare jest ok,wystawcie ja na dwor. Tak aby dobrze zostaly przeplukane.

dodał: milosniczka storczykow 2014-02-16 15:19:24

Tytuł: dracula simia marnieje

Proszę o pomoc. Dostałam marniejącą już dracula simia i nie mam pojęcia jak się nią zająć :( przesadziłam z doniczki do koszyczka który wyłożyłam sphagnum a do środka kawałeczki kory i keramzyt. Stoi w misy z wodą na kratce gdy przesycha zamaczam, wystawiam na balkon w dzień do półcienia. Czy ona potrzebuje wentylatora? Gdzieś to słyszałam ale nie wiem czy to żart. Proszę o pomoc jak się nią zająć bo ma już coraz mniej liści :( Pozdrawiam

dodał: Aga... 2014-04-05 23:27:59

Tytuł: storczyki i opadanie kwiatów

Storczyki nie lubią przeciągów. Miałam taki przypadek opadły mi wszystkie pączki i kwiaty i ktoś mi podpowiedział, abym nie stawiała ich w przeciągu, tak zrobiłam. ozdrawiam

dodał: Maria 2014-06-03 16:30:41

Tytuł: Storczyki i liscie

Od trzech lat mam w domu dwa storczyki.Kwitna pięknie.Dwa razy przesadzałam.Puszczaja coraz to nowe pedy.Zaznacze ze pielegnacja polga na podlewaniu z odzywka raz w tygodniu (wstawianiu doniczki do wody).Mam tylko jeden problem liscie.Sa piękne zielone,ale bardzo dużo ich jest.Czy można odciąć trochę tych lisci.Pozdrawiam.

dodał: Zofia 2014-10-19 15:46:10

Tytuł: opadające pączki

Na parapecie mam kilka doniczek storczyków tego samego gatunku.Wszystkie pięknie kwitną oprócz jednego. Już któryś raz z rzędu wypuszcza piękne ,zdrowe,silne pędy,zawiązują się pączki i chwilę przed rozwinięciem się pączki żółkną i opadają.Proszę o radę co można zrobić. mój mail e7500508@wp.pl

dodał: Danuta 2015-01-29 14:04:26

Tytuł: proszę o odpowiedź

czy można w jednej doniczce posadzić 3 różne storczyki?

dodał: Henryk 2015-05-27 20:05:14


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]