Dlaczego storczyk nie kwitnie ?

Dlaczego storczyk nie kwitnie ?

60 komentarzy

Storczyki to jedne z najpiękniejszych roślin świata, które mamy okazję uprawiać w naszych mieszkaniach. Bogactwo gatunkowe storczyków zadziwia, sprawiając, że mamy możliwość uprawy gatunków charakterystycznych dla bardzo zróżnicowanych środowisk. Należy wiedzieć, że storczyki opanowały niemalże cały świat, wykazując się doskonałymi możliwościami przystosowawczymi do jakże odmiennych środowisk. Rozpoczynając przygodę z tym bogactwem zacznijmy ją od popularnego i łatwiejszego w uprawie storczyka Phalaenopsis. Przy wyborze roślin starajmy się dopasować dane gatunki do warunków panujących w naszych mieszkaniach. Chcąc uprawiać bardziej wymagające storczyki należy zapewnić im specjalne miejsce, w których w sposób sztuczny zapewnimy im optymalne warunki do rozwoju. Przykładem takiego miejsca jest orchidarium, które możemy zrobić we własnym zakresie bądź zakupić.

Przy uprawie storczyków przede wszystkim zwracamy uwagę na takie czynniki jak:

 

- światło
- temperatura
- wilgotność
- podlewanie
- nawożenie
- podłoże

Przy uprawie storczyków należy przede wszystkim dostosować wymagania konkretnego osobnika do wspomnianych powyżej czynników, warunkujących prawidłowy rozwój rośliny. I w tym przypadku obowiązuje zasada, że warunki jakie należy zapewnić danej roślinie powinny być jak najbliższe tym, jakie panują w miejscach, w których dany gatunek występuje w stanie dzikim. Nie zawsze można w pełni odzwierciedlić w mieszkaniu warunki charakterystyczne dla dzikich siedlisk, jednak im będą bliższe optymalnym, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu w uprawie danej rośliny. Pamiętajmy także, że rośliny potrafią aklimatyzować się do środowisk nieco odmiennych.

 

W przypadku znaczących odstępstw w zakresie wymagań danej rośliny dochodzi do problemów. Osłabiona roślina staje się bardziej podatna na choroby i szkodniki, a poza tym zostaje zakłócony jej prawidłowy rozwój, objawiający się także brakiem kwitnienia.
   

czytaj dalej...

60 komentarzy

 1. Dodał: joanka, Tytuł: choroby stroczyków

  Jeśli na storczyku są kłębki wełny to zaatakował je wełnowiec, jeśli żółte a potem brązowe kupki - to tarcznik - obydwa zwalczamy stosując oprysk - np. preparatem polysect lub innym działąjącym układowo z grupy neonikotynoidów - preparat wnika do rośliny i jest pobierany przez szkodnika z sokiem rośliny i tylko w ten sposób możemy go zwalczyć.(saszetka 10ml.kosztuje ok.5zł.i jest na 1litr wody). W przypadku tarczników, wełnowców i miseczników nie pomogą preparaty kontaktowe czyli działające na powierzchni szkodnika typu Karate bo ten ma twardy pancerz dodatkowo zabezpieczony miseczką, czy "wełenką". Ponieważ szkodniki silnie spadziują to tę kleista i słodką maź najlepiej zmyć mydłem i spłukać bieżącą wodą. Jeśli tego nie zobimy, na spadź wejdą saprofityczne grzyby - sadzaki - i to miejsce sczernieje a potem zgnije. Jeśli opadają nam pąki kwiatowe, najprawdopodobniej wlazł na storczyk przędziorek. Oczywiście możemy zrobić oprysk stosownym preparatem ale łatwiej jest raz w tygodniu umyć storczyk pod prysznicem - wtedy spłuczemy natręta, oraz umyć okno i parapet na którym storczyk stoi. Przędziorki lubią miejsca suche i brak deszczu, więc jeśli tylko zmienimy im środowisko - nie będą żerować. Ważne jest deszczowanie i oprysk wszystkich roślin w domu, ponieważ jeśli mamy szkodniki na storczyku, mamy najprawdopodobniej i na innych roślinach(w/w szkodniki są polifagami), które lepiej sobie z intruzami dają radę i mogą być na nich niewidoczne.

 2. Dodał: krzysiek, Tytuł: storczyki

  NIE OBCINA SIĘ PĘDÓW ALE PUSZCZAJĄ Z OCZKA

 3. Dodał: Krzysiek, Tytuł: storczyki

  A ja nie ucinam pędów ani nie przycinam chyba że uschną . moje puszczają od starego pędu nowy

 4. Dodał: ella, Tytuł: 3 storczyki

  mam storczyki od wielu lat.kiedyś namaczałam a teraz zwyczajnie podlewam wodą z humusem. Kwitną jak szalone jeden już od 7nastu miesięcy wypuszcza kolejny, czwarty pęd i nie chce przestać. Stoją na południowym oknie i mają się dobrze, żadnych robali czy innych intruzów.

 5. Dodał: Renata, Tytuł: storczyki

  Ja mam wszystkie 10 storczyków na parapetach od wschodniej strony, na początku rosły i kwitły średnio, ale od około pół roku zmieniłam im nawóz i moje storczyki po prostu oszalały, kwitną prawie na okrągło po 3, 4 a nawet 5 pędów, na dwóch storczykach wyrosły małe storczyki a liście są bardzo ładne i sztywne. Nie wiem czy można pisać tutaj nazwę tego nawozu:-)

 6. Dodał: karolla, Tytuł: storczyki

  mam cztery storczyki. jeden aktualnie kwitnie ale stoi na oknie w kuchni i jest najmłodszym mieszkancem w domu. jeden to dendrobium aktualnie kwitnie mu nowa łodyga a na starej opadają i żółkną liscie. nie zamierzam nic z tym robić i zobaczymy. wyschnięte zamierzam zebrać i wyrzucić i zobaczymy co dalej. pozostałe to falenopsis. jeden ma opadłe ciemno zielone liście i jakiś czas temu chorował bo miał ziemiórki. nie ma żadnych łodyg i dopiero zaczyna na nowo puszczać korzonki w nowym podłożu i doniczce. zobaczymy co będzie. zastanawiałam sie tylko czy nie przsadziłam z ilością podłoża. może ma za dużo miesjca na powietrze i światło? stoi w oknie na stoliku od strony płn - wschodniej. może to też przez to że moje mieszkanie jest mało nasłonecznione bo wyrósł mi nowy blok i zabrał dużo słońca. jest jeszcze jeden na oknie kuchennym który ma raczej zdrowe korzenie ale mimo to jego liście są opadnięte poza nowymi dwoma które wypościł - żadne nie żółkną. dodam że ten ostatni od niedawna stoi na oknie kuchennym bo wiem że koleżance tak kwitną na oknie w kuchni. to podobno bardzo dobre miejsce dla nich bo mają sporo wilgoci i otwieranie okna w tym pomieszczeniu, też dobrze na nie wpływa. czy jest ktoś z was kto ma storczyki w oknach płn - wsch. i płn. - zach. ? i może coś doradzic? pozdrawiam

 7. Dodał: , Tytuł: sterczący storczyk

  A mnie mój storczyk ciągle sterczy doradcie co mam robić ?

 8. Dodał: beata, Tytuł: dodaj eliksir

  moje storczyki rosna ponieważ wlewam im eliksir ktory starcza na dwa miesiące .Unikają zachorowań

 9. Dodał: Sylvi, Tytuł: kwitną, ale...

  Mam kilka storczyków, wszystkie zakupione w Leroy Merlin.Zauważyłam, że te tańsze -cena około 20 zł. nie kwitną ponownie. Wypuszczają liście są ładne i zdrowe ale nie kwitną. Natomiast te trochę droższe -cena około 50 zł. kwitną prawie bez przerwy, a kwiaty są duże. Wszystkie stoją na tym samym oknie, są tak samo podlewane i nawożone, więc doszłam do wniosku,że to po prostu inny gatunek-mniejszy, słabszy i nie powtarzający kwitnienia. Taka jednorazówka:( Może to o to chodzi...

 10. Dodał: Urszula, Tytuł: Stare pędy

  Proszę o radę - czy stare pędy po opadnięciu kwiatów , należy obcinać? Nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, tak samo zresztą jak z podlewaniem - każdy ma na ten temat inne zdanie i swoje sposoby :)

 11. Dodał: Hanka, Tytuł: Storczyki - pielęgnacja

  Od kilku długich lat mam storczyki. Podlewam raz na 2 - 3 tygodnie a w zimie 1 raz w miesiącu. Podlewanie polega na tym, że wstawiam je do misek z wodą na 24 godziny / woda do połowy lub 1/4 doniczki /. Potem staram się by woda spłynęła z doniczek. Od czasu do czasu do wody dodaję odżywkę do tych kwiatów. Liście przecieram chusteczkami do storczyków / są w kwiaciarniach /. Kwiaty oczywiście są w przeźroczystych plastykowych doniczkach, ziemia odpowiednia do storczyków. Kwitną pięknie prawie cały czas. Powodzenia i radości z tych kwiatów.

 12. Dodał: Ania, Tytuł: cierpliwości!

  Ja mam kilkanaście storczyków, pierwszego jakiego kupiłam zmarnowałam ale się nauczyłam o nie dbać! Storczyk to bardzo kapryśna roślina, ma takie same objawy jeśli ma zbyt mokro i zbyt sucho. Trzeba mieć wyczucie do tych roślin. Moim sposobem na kwitnienie jest nawożenie, podlewanie oraz utrzymywanie różnicy temp. między dniem a nocą (w dzień cieplej w nocy chłodniej - jesienią zostawianie uchylonego okna. Kwitnie mi około sztuk 18 jednocześnie! To są kwiaty które wymagają cierpliwości i wyczucia!

 13. Dodał: Hania, Tytuł: cierpliwość

  W październiku zeszłego roku dostałam pięknie kwitnący storczyk. Po kilku miesiącach kwiatki opadały.Jeden pęd przycięłam nad drugim oczkiem .Drugi pęd nad pierwszym oczkiem ponieważ pozostała łodyżka była uschnięta.Storczyk stoi na parapecie okna w kuchni od strony południowo -zachodniej (duże nasłonecznienie. Podlewałam umiarkowanie (tak mi się wydawało) wodą z kranu. Ponieważ storczyk stoi w białej osłonce nie zauważyłam, że storczyk stoi w wodzie. Jak długo tak stał - nie wiem. Wodę odlałam. W kwietniu storczyk zaczął wypuszczać pędy. Ten obcięty nad drugim oczkiem wypuścił jedną gałązką, a ten obcięty prawie przy samej nasadzie wypuścił gałązkę, która ma cztery odbicia. Na dzień dzisiejszy storczyk ma 7 kwiatów i 25 dorodnych pączków. Zasilam raz na tydzień. Sadzę, że na uprawę storczyków nie ma jednej złotej zasady. Na pewno trzeba wykazać się dużą cierpliwością. Dać kwiatu odpocząć od siebie, od naszych oczekiwań, aby ponownie i to jaknajszybciej zakwitł ;) Ja na czas kiedy storczyk był bez kwiatków kupiłam sztuczną gałązkę z kwiatkami i wbiłam ją w ziemię. Wśród zielonych liści wyglądała jak żywa.

 14. Dodał: beata, Tytuł: miękkie liście

  storczyków miałam całe mnóstwo ale wszystkie się zmarnowały.po jakimś czasie liście zrobiły się miękkie,zżółkły a kwiaty opadły.pomóżcie,bo dostałam nowego i nie chcę aby następny się zmarnował.

 15. Dodał: Artur, Tytuł: Super kwiaty

  Ja niemam problemu z kwitnieciem moich storczyków,zainwestowałem kupilem sztuczne,no i kwitnoł cały rok,no i co najważniejsze niemusze podlewać.Znajomi zachwycajo sie nimi,i pytajo co im podaje,piekny uśmiech odpowiadam.

 16. Dodał: basia, Tytuł: storczy bkiedy przesadzac

  mam storczykaq kiedy kwiatkin opadly obcielam i wypszcza coraz nowe piekne liscie a nie wqidze lodyszki kwiatowej kiedy pszesadzac.

 17. Dodał: Olala, Tytuł: a.d. ortografia

  Ulacebula ma rację - piszcie poprawnie! W pierwszej chwili nie wiedziałam o co chodzi w słowie "porzułkły" :)To wprawdzie forum o roślinach, ale "noblesse oblige", jak mawiają Francuzi. Pozdrowienia dla wszystkich - moje storczyki kwitną kiedy chcą, po prostu cierpliwie czekam :)

 18. Dodał: ulacebula, Tytuł: ortografia

  niektórym miłośnikom storczyków radzę zajrzeć czasem do słownika ortograficznego.

 19. Dodał: sisi, Tytuł: Od wschodu...

  Moje storczyki, które nie kwitły 2 lata przeniosłam na parapet od wschodu i zadziałało:) Wszystkie zaczęły pięknie kwitnąć więc coś w tym jest

 20. Dodał: beata 01022015, Tytuł: storczyki u beaty

  a moje storczyki kwitną kiedy chcą a najlepiej im to wychodzi kiedy mowie do nich ze kupie nowego milej uprawy

 21. Dodał: Milena, Tytuł: nie kwitnie storczyk

  dziewczyny podlewam go nawozem dbam aon nic tylko te korzenie mu rosna

 22. Dodał: monika, Tytuł: piękny storczyk

  a ja moje storczyki zawsze zalewam kranówką i jej nie odlewam :) kwitną rewelacyjnie i nic im się nie dzieje.pozdrawiam

 23. Dodał: Danka , Tytuł: kwiaty storczyka plus młode listka

  hejka mam storczyka który pięknie kwitnie ale oprócz nowych pączków pojawiły się młode listka czy to tak może być

 24. Dodał: Bogdan, Tytuł: rada dla barbary

  storczyk nie moze stac w wodzie to jego koniec.Ja kapie raz na tydzien zanurzam doniczke w wodzie do polowy istoja tak ponad pol godziny potem wyciagam woda scieknie inie podlewam wogole przy cieplych dniach zraszam nawoze 2 razy na miesiac

 25. Dodał: Barbara, Tytuł: mój storczyk ma pąki,ale żólkną i syche odpadają-pomózcie

  Moje storczyki stoją na zachodnim oknie, wcześniej stały na środku pokoju-zachodniego.Wypuściły pędy z pakami,ale one żółkną,usychają i odpadają.Liście ładne, wykształcone,zielone.Podlewam raz na tydzień -stoją w wodzie cały czas-uzupełniam braki. Co zrobić by zakwitły? Jak je dostałam miały piękne kwiaty-odpadły wszystkie w ciągu 3 dni.Ale na tych samych łodyżkach są pączki , które jak wcześniej pisałam usychaja i odpadają.

 26. Dodał: pan Stacho, Tytuł: choroba storczyków

  Wymienione obiawy wskazuja na zaatakowanie przez pajęczaki - wełniaczki OPRYSKAJ NA TE ŚWINSTWO AEROZOLEM I PO BALU NASTEPNIE ZMYJ WODA Z MYDŁEM NAJLEPIEJ SZARYM .

 27. Dodał: renata, Tytuł: choroba storczyka

  a mój storczyk na liściach ma małe kupki waty nie mogę znaleźć w necie co to takiego może ktoś doradzi?

 28. Dodał: aneta, Tytuł: storczyk aneta

  dlaczego mi wyrasta z wyglądu jak trawa u storczyka

 29. Dodał: Mańka, Tytuł: plamki na korzeniach!!!

  Jakieś dwa-trzy tygodnie temu kupiłam dwa storczyki. Jeden miał i ma takie ciemne(brązowe) plamki na korzeniach(na liściu, na żółtej plamce pojawiły się takie wgłębienia widoczne z góry), a u drugiego zauważyłam na nowym korzeniu takie kropki.. Tak jakby ktoś go po nakłuwał. Na białych i różowych kwiatach(od tyłu) miejscami są takie nie równe jasne plamki. Z parę dni temu zaczęłam je moczyć. I na liściach wylazły dwa czarne robaczki ok.1mm.(trzeci jaśniejszy(beżowy jakiś taki) po ręku mi łaził, jak zaczęłam moczyć pierwszego.. oO ) Szybko zaczęły poruszać się i skakać jak chciałam je dotknąć. Dodam że kwiatki ładnie kwitną, czy one mogą być winowajcami tych szkód na storczykach? Czym opryskać by roślinom nie zaszkodzić, domownikom i zwierzętom(mam papugę i kota). Kwiaty stoją na zach. oknie.

 30. Dodał: Agata, Tytuł: kwitnie cały czas

  Ja mam storczyka od kwietnia 2013r., cały czas kwitnie. Pani w kwiaciarni poradziła mi aby cały czas stał w wodzie z nawozem do storczyków (mniej nawozu niż normalnie, gdy podlewamy raz w miesiącu). Woda przegotowana delikatnie ciepła. Wlewam kilka centymetrów wody w doniczkę - starcza na ok. tydzień. Gdy wlewam świeżą wodę myję doniczkę gorącą wodą.

 31. Dodał: moni, Tytuł: storczyk ratunku

  witam moje liście storczyka porzułkły chyba od słońca i co robić szkoda mi go proszę odpiszcie

 32. Dodał: Noemi, Tytuł: storczy chyba wcala nie ma miec sucho

  mama przelewa te storczyki okropnie,ale nic złego im się nie dzieje, ratuje je chyba to, ze stoją na poludniowym oknie i mają dużo słońca...a widział ktoś, zeby aloes kwitł?u mamy zakwitł....

 33. Dodał: Agula, Tytuł: kwitnie cały czas

  ja mam 3 storczyki i raczej im nie dogadzam. zamiast zwykłych podstawek mają szklane miski w których zawsze mają wodę dość sporo nawet. 2 stoją na zachodnim oknie 1 na wschodnim wszystkie nieprzerwanie kwitną. po każdym przekwitnięciu ucinam gałązkę 1cm. nad trzecim oczkiem licząc od dołu i zawsze działa albo z uciętej gałązki wypuszcza nową albo ucięta gałązka usycha a wyrasta nowa. Kwitną mi nieprzerwanie od 3 lat nie ma miesiąca, żeby nie było kwiatów.

 34. Dodał: Magda, Tytuł: mnustwo kwiatów :)

  Mama storczyka od grudnia, ciągle kwitnie, ma mnustwo kwiatów. miał 1 pęd gdy go kupiłam teraz ma 3 pędy a z każdego pędu po 4 nowe gałązki. Stoi na zachodznim oknie i ciagle ma mokro, podlewam go kranówką razem z nawozem do hortensji :)

 35. Dodał: luna, Tytuł: odpadly liście

  dostalam storczyka na urodziny 2 miesiące temu i dwa dni temu dopadły mu wrzystkie liście i zostały tylko korzenie czy coś z niego jeszcze będzie?

 36. Dodał: Anna Maria, Tytuł: odratowany

  Kupiłam pięknie kwitnącego storczyka z dwoma pędami kwiatowymi, postawiłam go przed telewizorem, żeby ozdabiał mi pokój i cieszył oko. Niestety po trzech dniach opadły mu wszystkie pąki i zaczął gubić kwiaty, liście pożółkły i równierz zaczęły odpadać. Przeniosłam go na parapet zachodni i proces obómierania mojego storczyka zatrzymał się. Obecnie (mam go niespełna dwa miesiące) z każdego oczka w pędach wypuszczają nowe gałązki kwiatowe(jeden wkrótce będzie kwitł), wyrastają mu nowe liście oraz młody pęd kwiatowy. Zanurzam go raz na 10-14 dni w naczyniu z przegotowaną i odstałą wodą na około pół godziny, a co drugie podlewanie dodaję odżywki dla storczyków.

 37. Dodał: Halina, Tytuł: storczyk- rekordzista

  Witam,jeden z moich storczyków kwitnął przez 1,5 roku bez przerwy,miał dwa pędy a na kazdym przez ten czas zakwitło ponad 40 kwiatów(tyle w 1,5 roku).Ptem była 6-miesięczna przerwa w kwitnieniu.Potem wypuścił znowu 2 pędy ale już nie miały tylu kwiatów.To naprawdę przepiękne rośliny.Mam ich kilka w domu,każdy w innym kolorze.

 38. Dodał: Kinga, Tytuł: nie kwitnie

  Witam. Mam storczyki i bardzo mi na nich zależy są z gatunku Phalaenopsis dbam o nie a przynajmniej bardzo się staram ale przechodząc do rzeczy: moje 2 storczyki wogóle nie kwitną, jeden z nich wypuszcza liścia ale nic poza tym obcięłam jego pęd ale to nic nie daje a z 2 wgl. nic się nie dzieje, pozostałe 2 tracą kwiaty;( Poradźcie mi co mam zrobić;(

 39. Dodał: Noemi, Tytuł: zostawić je spokojnie

  Rzeczywiście im mniej zachodu koło ich- tym lepiej, u mojej mamy rosną jak zwariowane, tyle pąków i kwiatów, ze trudno im się utrzymać na parapecie, a mama specjalnie o nie nie zabiega, moze po prostu dobre miejsce i woda, nie z wodociągu, ale studzienna... a ja zalałam mojego storczyka(chyba)i chciałam go wurzucić, ale mówię do niego:dam ci szanse i zmieniłam podłoże,zobaczymy jak sobie poradzi:)

 40. Dodał: Marta, Tytuł: Pączki usychaja

  Moje storczyki mają piękne pąki do kwitnienia lecz zanim rozkwitną robią się lekko różowe i usychają. Nie wiem dlaczego??

 41. Dodał: Tamara, Tytuł: pączki nie chcą rozkwitnąć

  mam storczyk z gat. sympoidalnych. Ma piękne pączki, które od miesiąca nie chcą rozkwitnąć. bardzo proszę o radę - jak je namówić ??

 42. Dodał: ewcia, Tytuł: kwitnienie storczyka

  podlewam storczyka wodą po płukaniu ziemniaków 2 razy w tygodniu ! REWELACJA kwitnie i puszcza nowe pędy.

 43. Dodał: basia, Tytuł: odp dla moniki

  dokładnie przyjrzyj sie lisciom jak są klejące mają pasożyty i trzeba iść i kupić oprysk w dobrym sklepie doradzą jaki a jeśli nie to to trzeba je przesadzić do nowego podłoża i zmienić miejsce storczyki najlepiej się czują na wschodnim lub południowym[latem trzeba przysłaniać rolety jeśli jest upał]parapecie powodzenia u mnie działa ten sposób

 44. Dodał: Malinka, Tytuł: wiotczejące liście

  Moje storczyki wszystkie mają wiotkie, pomarszczone liście i nie kwitną. Jak by od spodu usychały. Co z nimi zrobić?

 45. Dodał: basia, Tytuł: odp dla moniki

  spróbuj zmienic podłoze kwiatom i na jakiś czas nie podlewaj nawozem myśle ze poprostu je przelałaś i korzenie gniją jeśli mam racje to przy przesadzaniu obetnij zgniłe korzenie myśle że da sie je uratować powodzenia

 46. Dodał: basia, Tytuł: moje storczyki

  mam ich 14 każdy w innym kolorze nie mam problemu z ich kwitnieniem kupowałam z jednym pędem a teraz mają po 2 a nawet4 pędy nie dbam za bardzo o nie rzadko podlewam nawozem dla nich są pałeczki i co najlepsze stoją na parapecie na południowej stronie błagam nie dbajcie o nie za bardzo to są pasożyty i z powodzeniem same dają sobie rady a ze czasem nie kwitną one też potrzebują odpoczynku a potem kwitną nawet pół roku powodzenia wszystkim w chodowli

 47. Dodał: Dorota, Tytuł: kwitnienie

  moje nie kwitły jakies 3 miesiace juz mialam wyrzucic :) a tu prosze nowe pędy i pąki :) cierpliwosci

 48. Dodał: Monika, Tytuł: storczyk nie kwitnie i żółkną liście

  dostałam storczyk na urodziny ładnie kwitł aż w końcu przekwitł. Uschły łodygi , liście żółkną ,a korzenie ma takie żółte nie zielone jak przedtem . Podlewałam nawoziłam i nic . Co mam zrobic aby w końcu powrócił do życia ?

 49. Dodał: Jola, Tytuł: Kwitnienie

  Mam dwa storczyki po przekwitnięciu przycięłam je,bo tak mi poradzono i że mają stać w wodzie,ale nic to nie pomogło,Ma piękne liście i nadal je wypuszcza,ale nie kwitnie.Może mi ktoś coś poradzi.

 50. Dodał: zosia, Tytuł: ale storczyk

  mam sorczyka ale zamiast kwiatow wypuszcza nowe szczpki jak go zmusic aby zakwit

 51. Dodał: Eliza, Tytuł: 4 łodygi na raz

  ja dostałam storczyka w zeszłym roku na imieniny kwitł pieknie miał 2 łodyzki po miesiącu wypuścił nastepne dwie i kwitł poł roku po przekwitnięciu zaówarzyłam że znowu wypuścił 2 łodygi i kwitnie mi non stop bez przerwy a stoi na oknie wschodnim i jak go podlewam to nalewam mu wode w podstawkę i nie podlewam aż wypije a ma po 40-50 kwiatów

 52. Dodał: Marlena, Tytuł: aaaaa Storczyk

  Ja niedawno kupiłam już zakwitniętego storczyka ,przekwitł mi i obciełam mu całą łodygę od tamtej pory nie wyrosła nowa i nie kwitnie.Co mam zrobic?

 53. Dodał: Alena, Tytuł: z storczykiem

  Mam problem z storczykiem. Storczyka dostałam miesiąc temu i zostawiłam na parapecie. Po jakimś czasie liscie zaczęły robić się żółte więc przeniosłam na nieco ciemniejsze miejsce. Zaczęły wypadać wszystkie kwiaty jakie były, 2 pędy z 3 uschły całkowicie. Obecnie storczyk nie ma liści i tylko 1 pęd trzyma się jakimś cudem. Co mam zrobić, by znów była zdrowa? Proszę o pomoc.

 54. Dodał: KANNA, Tytuł: kwitnie 2x wroku

  w gruniu zakwitł cieszył mnie do końca maja mał 3 gałązki i na każdej po 17 kwiatów dziś jest 16 lipiec od 7dni puszcza nowy pęd pewnie znów zakwitnie moja troska o niego to co 10dni zalewam go (całe korzenie) na pół godz.woda kranówką ale odstojała czasami wodą muszynianką i raz w m-cu z nawozem do kwiatów kwitnących liscie przecieram tak jak kurze w domu czesto stoi na oknie wsch.powodzenia

 55. Dodał: Ania, Tytuł: problem z liśćmi

  mam kilka storczyków, zastosowałam się do rad w artykułach jakie przeczytałam i... zaczęły mi listki "więdnąć"sprawdzałam nie ma żadnych szkodników, podlewam i nawożę regularnie jednak nadal nie przynosi to efektu-już nie mam pomysłu co zrobić?Może ktoś ma pomysł co zrobić

 56. Dodał: kade, Tytuł: miałam ten sam problem

  storczyk rósł ale nie kwitł chyba od 1-2 lat. Znalazłam gdzieś na forum, że należy wyjąć bo i zamoczyć korzenie w wodzie na kilka godzin, tak też zrobiłam i pomogło! Po kilku dniach storczyk wypuścił łodyżkę i nowe korzenie :) Dodałam też kamyki do drenażu na dno.

 57. Dodał: Lidia, Tytuł: mój też nie kwitnie

  mam od pięciu lat " miniaturkę" storczyka, po roku zakwit drugi raz i do tej pory już tylko sobie jest.Ma tylko trzy liście nie duże a jak czwarty wyrośnie to prawie natychmiast pierwszy usycha, może ktoś wie co to za cudo jest.

 58. Dodał: Anika, Tytuł: storczyk nie zakwitł ponownie

  A pęd po starym kwitnieniu przycięłaś? Podlewaj go regularnie (ja zalewam całkowicie na kilka minut i odlewam wodę). moje storczyki stoją w przezroczystych doniczkach. Sprawdź czy nie ma na liściach pasożytów czy nie klei się np. doniczka lub parapet-to oznaka silnego przesuszenia. Można jeszcze uratować roślinę myjąc ją bardzo dokładnie wodą z mydłem , spłukać i zacząć regularnie odżywiać. Okno północne jest bardzo odpowiednie -nie na bezpośrednim promieniowaniu. I cierpliwości ;o)

 59. Dodał: Bolek - Wrocław, Tytuł: Podpowiedź dla Arlety

  Ja mam kilka storczków i przeważnie powtarzają kwitnienie. Robię tak: zimą kwiaty stoja na parapecie, bo nie ma ostrego słońca. podlewam raz w tygodniu, co 2 tyg. nawożę(podobno powinno się raz w m-cu). Co jakiś czas przecieram liście mokrą szmatką, żeby je zwilżyć. A! podlewanie tylko wodą przegotowaną, wystudzoną. Storczyki nie znoszą kranówy, zbyt ciężka.

 60. Dodał: Arleta, Tytuł: storczyk nie zakwitł ponownie

  Ja mam storczyka,którego dostałam na urodziny dwa lata temu i jak przekwitł to od tego czasu nie zakwitł ponownie. Jego pędy wcale nie uschły,liście wygladaja na zdrowe.Pielęgnuję go tak jak wyczytałam w internecie.Co mam jeszcze zrobić?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Storczyki