Newsletter serwisuDracena w domu - jak pielęgnować Dracenę?

Wielkie było moje zaskoczenie, gdy po około półtora tygodnia otrzymałam z lekko zdrewniałej łodygi Draceny małą roślinkę. Zaledwie po ponad tygodniu kwiat miał już tak okazałe korzenie, że mogłam go wsadzić do doniczki.

Łodyga Draceny początkowo miała posłużyć mi jako dodatek do bukietu, który przygotowywałam dla znajomej. Była jednak w tak złym stanie, że zrezygnowałam z tego typu dekoracji.  Ale nie chciałam też wyrzucać łodygi, spodobała mi się i postanowiłam dać jej szansę. Kiedyś widziałam w supermarkecie, taką łodygę jak moja w doniczce. Wsadziłam moją ”Dracenę” na ponad tydzień do pojemnika z wodą i uzyskałam ładną małą roślinę. Wygląda bardzo dobrze, szybko odzyskała siły oraz odpowiedni wygląd.

Występuje kilka odmian Dracen: Dracena Deremańska, Dracena Wonna, Dracena Smocza, Dracena Sandera oraz Dracena Obrzeżona.

Dracena Deremańska
to pochodząca z regionu Usambra w Afryce, dorastająca w warunkach naturalnych do pięciu metrów wysokości roślina. Ma liście, które mogą osiągnąć długość pięćdziesięciu centymetrów. Aktualnie uprawia się jedynie jej odmiany.

Dracena Wonna
  zamieszkuje Afrykę, występuje zarówno we wschodniej jak i zachodniej jej części. Dorasta do sześciu metrów wysokości. Jej liście dorastają do osiemdziesięciu centymetrów i mają szerokość dziesięciu centymetrów. Starsze rośliny w warunkach naturalnych kwitną mając co roku bardzo intensywnie pachnące białe kwiaty.


Dracena Smocza to mieszkaniec Wysp Kanaryjskich. W warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do dwudziestu metrów a jego liście mają długość sześćdziesiąt centymetrów i szerokość cztery centymetry. Nazwa Draceny pochodzi od greckiego słowa Drakaina to znaczy samica smoka.

Dracena deremańska

Dracena deremańska

Dracena Reflexa zamieszkuje zarówno Madagaskar, Indie jak i Mauritiusa. Dorasta tam do pięciu metrów wysokości. A jej liście mają długość dwudziestu centymetrów  i szerokość pięciu.


Dracena Obrzeżona
Pochodzi z Madagaskaru. W naturalnych warunkach dorasta do pięciu metrów. Posiada paskowane, wąskie liście, które mają około dwóch centymetrów szerokości oraz czterdzieści centymetrów długości.

 

Kwitnaca drecena wonna

Kwitnąca dracena wonna – zdjęcie użytkownika Beata

Uprawa

Stanowisko – jasne, oświetlone rozproszonym światłem. Wskazane parapety zachodnich i wschodnich okien.

Podlewanie –  latem podlewamy tak, aby ziemia w doniczce stale była wilgotna. Natomiast zimą tylko wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche.

Podłoże kwiaty dobrze się czują w podłożu próchnicznym, w lekkiej ziemi. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż, ponieważ Draceny nie lubią nadmiaru wody.

Pielęgnacja –  przecieramy zakurzone liście wilgotną szmatką.

Rozmnażanierozmnażamy rośliny z sadzonek pędowych oraz przez odkłady powietrzne.

Kwitnienie – Kwiaty mają kolor zielonkawobiały lub kremowobiały i intensywnie pachną.  Kwitnąca Dracena pięknie wygląda, niestety w domowych warunkach zdarza się to rzadko.

 

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Wady w uprawie.

Nadmierne zawilgocenie podłoża powoduje gnicie korzeni, należy rozważnie podlewać kwiaty i między podlewaniami  dać przeschnąć ziemi.

Jeżeli Dracena ma za mało światła to jej liście blakną, trzeba przestawić roślinę na bardziej oświetlone stanowisko.

Gdy dolne liście opadają to znaczy, że jest za sucho i zbyt gorąco, należy jak najszybciej podlać kwiaty i zraszać je.

Jeżeli liście tracą barwę i pojawiają się na nich brunatne owady, których ciała przypominają tarcze, to znaczy, że Draceną zaatakowały tarczniki. Pojawiają się one na spodzie liści oraz na łodydze. Usuwamy je za pomocą tamponu namoczonego na przykład w wodzie z mydłem. Tarczniki przyklejają się do tamponu i bardzo łatwo jest je zdjąć z rośliny. Mankamentem jest fakt, że robaki zdejmujemy z rośliny praktycznie pojedynczo.

Brązowe plamy na liściach z szarym nalotem to plamistość, której przyczynę stanowią grzyby pasożytnicze. Roślinę należy opryskać środkiem chemicznym.

Gdy roślina zrzuca liście i zatrzymał się jej wzrost oznacza to, że ma za zimne stanowisko, należy zmienić miejsce na cieplejsze.

Jeżeli wyrastające liście są małe  oraz zniekształcone to oznacza, że roślinie brakuje składników pokarmowych, wymaga nawożenia.

Zakup rośliny.

Kupujemy roślinę zdrową, o ładnych wyraziście wybarwionych liściach. Możemy kupić mały okaz, Dracena dość szybko rośnie.

Dracena to łatwa w uprawie roślina, która szybko się regeneruje i nadaje do uprawy dla początkujących miłośników roślin.
Rośliny nadają się doskonale, ze względu na kształt oraz barwę liści do dekoracji nowoczesnych wnętrz.
Autor: Agnieszka Krakowiak


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.81 / 36 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Kwitnąca dracena wonna ? zdjęcie użytkownika Beata

to nie jest dracena tylko juka, zauważ ze dracena ma gładkie obrzeża blaszki lisciowej a juka ma szorstką, ostrą blaszke i to widac na zdjeciu, a po za tym blaszka jest za szeroka na jakikolwiek gatunek draceny.

dodał: pani profesor uefrozyna 2011-03-01 20:11:34

Tytuł: dracena wonna

w wadach w uprawie nie doczytałam brązowienia bocznego wzdłuż liścia, który zwija się zazwyczaj po jednej stronie. W szybkim tempie jest zniszczony i nadaje się do obcięcia. Straciłam przez zimę około 6 pięknych dużych liści.Przez kilka lat nie miałam z nią żadnych problemów.

dodał: Zyta 2011-04-02 00:04:30

Tytuł: Dracena wonna

Pani profesor nie powinna się wypowiadać z taką pewnością bo później wychodzą takie "kwiatki", że aż wstyd. A mianowicie to jest dracena, dokładnie dracena fragrans. Pani profesor widziała tylko okazy dracena marginata i jej się wydaje, że widziała wszystkie draceny a tak nie jest. Życzę na przyszłość więcej pokory przy krytykowaniu innych...

dodał: Krzysiek 2011-04-21 14:13:53

Tytuł: dracena...

Zgadzam się z panią prof. to jest juka, mam taką samą i te kwiatki takie same, gratuluję pani prof.

dodał: antonina1 2011-05-13 14:05:43

Tytuł: Dracena Marginata

Już zupełnie nie wiem w kogo mam wierzyć,sama na zdjęciu nie wiem co to za roślina,może to dracena która ma inną nazwę,pierwszy raz widzę taką.Kupiłam niedawno przepiękną Dracenę Marginata i ma wysokość prawie 80 cm.Na podwórku mam cztery duże Yuki przywiezione z Francji,w Nicea są ogromne Yuki,widziałam na zdjęciu jak mój ojciec stał obok tej rośliny,byłam zachwycona tą wielkością od mojego taty,spędził tam z wujkiem wiele miesięcy we Francji.Gorzej że tam jest strasznie gorąco,mówili że ostatnio bardzo rzadko padało przez 2 miesiące,trochę kropiło a Yuki prawie usychały.

dodał: Jammie 2011-05-30 13:42:22

Tytuł: dracena fragrans

Nie trzeba być wybitnym specjalistą,wystarczy wziąć do ręki jakąkolwiek książkę o pielęgnowaniu roślin pokojowych aby przeczytać w niej iż prezentowana roślina na zdjęciu to nie jest nic innego niż dracena fragrans. Krzysztofie- masz rację.

dodał: Sylwia 2011-08-05 01:05:48

Tytuł: Yuka czy draacena ?

Ja mam taki sam kwiat jak na zdjęciu i kupiłem go dawno, dawno jako yukę.Fakt - moja nie kwitnie.

dodał: Jurek 2011-08-05 08:32:45

Tytuł: to jest dracena na100 PROCENT.

DRACENA FRAGRANS. ODSYŁAM DO GRAFIKA GOOGLE.kliknijcie i wszystko będzie jasne.

dodał: Alina 2011-11-09 16:10:42

Tytuł: prosba o pomoc

Jak pomóc mojej dracenie? Ma na liściach mnóstwo drobnych białych kropek wyglądających jak z przyklejone z mąki. Straciła mnóstwo liści. Jak jej pomoc?

dodał: Brygida 2011-11-11 19:21:29

Tytuł: dracena-jukka

wg mnie to dracena.a w ogrodnictwie stosuje sie czasem male klamstewka.np gdy kwiaciarnia zamawia pewna ilosc jakiejs rosliny,a ogrodnik jej chwilowo nie ma,to daje (oczywiscie za zgoda wlasciciela kwiaciarni) bardzo podobne rosliny,czasem przypinajac etykietke z nazwa tej chwilowo niedostepnej. stad taka rozbieznosc w ocenie. pracowalam kilka lat w NL przy orchideach i tez tak czasem robilismy.

dodał: justi-orchidea 2011-11-30 09:41:01

Tytuł: problem z liśćmi

liście zaczynają być białe i wyglądaja jak by gniły a twarda łodyga zrobiła się mięka przy liściach i wygieła się pod wpływem ciężaru , nie jest za dużo podlewana więc nie wiem gdzie tkwi problem

dodał: kamila 2011-12-14 20:03:26

Tytuł: dracena tarcznik

prosze o pomoc- moja darcene zaatakowały tarczniki usuwam je ręcznie uzywjac wody z płynem do naczyń Czy jest jakis skuteczny srodek systemowy do ich zwalczania Czy inne kwiaty w domu mogą byc narazone jesli tak to co wtedy?

dodał: hanna 2011-12-22 09:02:29

Tytuł: problem z liśćmi

liście zaczynają być białe i wyglądaja jak by gniły a twarda łodyga zrobiła się mięka przy liściach i wygieła się pod wpływem ciężaru , nie jest za dużo podlewana więc nie wiem gdzie tkwi problem

dodał: kamila 2011-12-24 15:22:45

Tytuł: środki na tarczniki

nie ma skutecznych środków na te diabelstwa i niestety atakują inne rośliny więc radze dobrze je obejrzeć

dodał: malgosia 2011-12-27 19:49:57

Tytuł: kwitnienie po prawie 30-tu latach

Nasza dracena zakwitła właśnie w teraz po prawie 30-tu latach. Przez dwa dni intensywnie - i pięknie - pachniała. Dzisiaj chyba przekwita. Ciekawe, czy teraz będzie kwitła co rok, czy też był to jedorazowy "wyskok".

dodał: Elżbieta 2012-01-08 12:22:42

Tytuł: Dracena domowa

Fajnie przyda mi się to przynajmniej mi kwiatek nie uschnie.

dodał: Karolina 2012-01-29 13:05:57

Tytuł: opadły liście

miałem drocenę z pięknym liśćmi i po jakimś czasie wszystkie opadły co się stało?czy ona ma szansę jeszcze być taka jak kiedyś(została sama łodyga)proszę o poradę.Dziękuję

dodał: pekepeke 2012-02-06 17:41:45

Tytuł: Kwitnąca dracena

Mam identyczną dracenę jak ta na zdjęciu ( kupiłam ją w kauflandzie jakieś 1,5 roku temu )i właśnie tydzień temu zakwitła ma takie same kwiaty jak ta na fotografii, wygląda bardzo ładnie... Zrobiłam jej nawet zdjęcie bo nie słyszałam wcześniej by komuś z moich znajomych zakwitła dracena, tym bardziej się cieszę;)

dodał: Danuta 2012-02-11 16:42:33

Tytuł: problem z wysokością

Moja dracena jest tak wysoka, że nie mieści się już w blokowym mieszkaniu. Czy można obciąg czubek?

dodał: Gośka 2012-02-16 10:33:43

Tytuł: problem z wysokością

Nie należy obcinać czubka, może to żle wpłynąć na rozwój rośliny. Dracena sama poradzi sobie z tym problemem, zacznie inaczej rosnąć.

dodał: sonia 2012-02-16 18:05:29

Tytuł: dracena problem z liśćmi

2 dni temu dostałam od męża dracene ma wąskie dludie liście biało zielone ktore zaczynaja wyglądać jak zeschnięte co mam zrobić żeby calkiem się nie zmarnowała

dodał: Karolina26 2012-02-17 19:52:06

Tytuł: też coś szkodzi

mojej 3/4 metrowej dracenie usychają końcówki liści - żółkną, brązowieją i zasuszają się .Nie jest to nagminne ale żal mi.Obcinam i nadal marnieją.Tym sposobem już kilka liści straciła. Bywa też, że brązowieją i usychają boki liści.Podlewam umiarkowanie, stanowisko bez słońca ale przy oknie bez kaloryfera.

dodał: tola 2012-02-29 20:43:37

Tytuł: pielegnacja

Witam spadkowo nabylem dwie draceny i nie wiem za bardzo jak sie nimi opiekowac,a sa dosyc spore maja okolo 3-4m wysokosci ,to sa chyba wonne bo maja takie dlugie i szerokie liscie okolo metra,co mam z nimi robic i jak,moze ktos mi podpowie,pozdrawiam i dziekuje z gory

dodał: Andrzej 2012-03-16 07:12:41

Tytuł: krople soku na liściach draceny i juki

Mam obie roślinki w kilku doniczkach na jednym oknie. Nie wiem co się dzieje ale od kilkunastu miesięcy na liściach roślin pojawia się coś w rodzaju lepkiego gęstego soku. Który potrafi się zbierać w spore krople. Rośliny stoją blisko siebie i normalnie rośną tak jak do tej pory. Ale tekrople soku mnie martwią. Ilość zwłaszcza z juki jest tak duża że ciężko było domyć szybę w oknie i parapet. Co to może być?

dodał: bogdanl@o2.pl 2012-03-30 23:46:37

Tytuł: dracena bez wymagań

Moja dracena ma w tej chwili 33lata.Jest w wielkiej ceramicznej donicy.Zajmuję się nią tylko tyle aby miała trochę wilgoci i nic więcej,a już ścinałam ją wiele razy i ciągle wypuszcza nową odnogę.Jest najłatwiejszym kwiatem w hodowli. Polecam tego kwiata szczególnie dla leniwych.

dodał: Krystyna 2012-03-31 04:53:16

Tytuł: czy dracena jest trująca

jest obgryzana przez kota i boje się czy może mu zaszkodzić.

dodał: tosia 2012-04-23 11:43:57

Tytuł: małe meszki nad ziemią

nad ziemią w mojej dracenie janet craig fruwają małe meszki jak się ich pozbyć- jaki jest powód ich pojawienia.Mam jeszcze jedno pytanie obcięłam wierzchołek draceny i mam go wstawić do wody czy wsadzić bezpośrednio do ziemi

dodał: Bożena 2012-06-29 08:33:30

Tytuł: można obcinać dracenę

mam dracenę - ciemnozielone liście z bordowymi paseczkami na bokach, też miałam problem bo była tak wysoka że sięgała sufity. Zaryzykowała - obcięłam nisko a górną część włożyłam do wody. Na obciętych łodygach b. szybko pojawiły się młode liście a te części, które włożyłam do wody prawie natychmiast puściły korzenie. W taki sposób zyskałam już kilka roślinek To b. ładna i b. łatwa w pielęgnacji roślina.

dodał: Alla 2012-07-06 19:06:11

Tytuł: dracena problem z liśćmi

miałem drocenę z pięknym liśćmi i po jakimś czasie wszystkie opadły co się stało?czy ona ma szansę jeszcze być taka jak kiedyś(została sama łodyga)proszę o poradę.Dziękuję

dodał: renata 2013-01-07 17:08:35

Tytuł: żółknienie liści

Jakieś 2 tygodnie temu zauważyłam białe robaczki w podłożu, okazało się, że kwiat został przelany. Polecono mi w kwiaciarni przesadzenie Draceny i solidne wypłukanie korzeni. Tak też uczyniłam, po około tygodniu dolne liście zaczęły żółknąć.Co robić?

dodał: Aga.P. 2013-03-23 09:44:52

Tytuł: Za niski sufit

Moja dracena ma ok 5m wysokości i nie ma gdzie wyżej rosnąć.Liście są jedynie na ostatnim-najwyższym metrze łodygi.Słyszałem,że można ją obciąć i ukorzenić.Proszę o poradę jak to zrobić.

dodał: Witek 2013-05-03 16:58:33

Tytuł: ukorzenianie

trzeba ściąść czubek i włożyć do wody.

dodał: aśka 2013-06-04 14:56:14

Tytuł: długie draceny

mam w domu 2 draceny i każda z nich wyrosła wysoko na długim gołym pniu i pióropuszem u szczytu. W jaki sposób można skrócić ten goły pień?

dodał: hania 2013-10-17 14:28:22

Tytuł: liście żółknieją, czubek więdnie

Witam! Mam problem z moją draceną ostatnio żółkną jej dolne liście, a czubek jednej z odnóg jest zwiędnięty jak by gnił od czubka. (nie znam się zbytnio na kwiatach) nie wiem czy ten czubek odciąć czy zostawić. Bardzo lubię ten kwiatek i chciałabym mu pomóc. Dodam jeszcze może że ma trzy odnogi. Proszę o poradę co zrobić?

dodał: Żaneta 2014-01-04 11:30:20

Tytuł: Dracena kwitnie

Moja też zakwitła po 15 latach ;) cud!! i mam difenbachiie która zakwitła również dwa razy raz za razem po 7 latach też cud!!:)

dodał: Milena 2014-01-06 20:38:42

Tytuł: terminologia

Drogie milosniczki roslin, prosze nie uzywajcie zamiennie wyrazow: kwiat i roslina, bo wprowadzacie zamieszanie.

dodał: Kacha 2014-01-17 22:06:52

Tytuł: Dracena w wiolce z woda

Ja kupilem Dracene 2 lutego 2014 roku niedziela.kupilem w fiolce,ma malenkie korzonki,i male listeczki.kiedy przesadzic do doniczki.jaka wielkosc doniczki,jaka ziemia,jaki nawoz.w tej chwili ma 40 cm.

dodał: Jozef 2014-02-02 16:06:41

Tytuł: Zakup Draceny

Szanowna Pani Prof osmiesza sie Pani, wlasnie dzis zakupilam oto ten kwiat i bylo jak wół napisane jeszcze po ang Dracaena Marginata ( a mianowicie ostatni kwiatek) a nie jakas JUKA .... takze pozdrawiam serdecznie pania wymadrzalska :) i wspolczuje wynioslosci:):)

dodał: Paula 2014-07-31 21:49:02

Tytuł: dracena, juka, brak wiedzy

Dlaczego mój komentarz został skasowany? Bo piszę, że zawsze znajdą się pajace, które nie potrafią prowadzić rozmowy na poziomie? Polska mentalność, ile najpierw trzeba tej żółci przeczytać, żeby znaleźć jakieś wartościowe opinie. Pani prof. coś napisała, a jakiś Krzysiek się spienił, bo ma wiedzę z google i musi się nią pochwalić, żenada. I cała strona mielenia, z której nic nie wynika.

dodał: Edek 2014-09-15 12:53:30

Tytuł: Dracena obrzeżona

Końcówki liści chyba schną,brązowieją i się zwijają. Co to może być?

dodał: Grzegorz 2015-02-13 12:17:26

Tytuł: kwitnaca dracena

mam 5 dużych dracen i8 małych w 2014 roku kwitła duza-cudowna i 6 małych było to zjawisko niespotykane a zapach chyba zbyt intensywny

dodał: babcia Tenia 2015-02-16 22:19:15


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]