Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna

1 komentarzy

Dokonując zakupu kosiarki należy koniecznie zapoznać się z asortymentem producentów kosiarek. Wybór jest naprawdę olbrzymi i trzeba dobrze pomyśleć jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej optymalnym. Wyróżniamy kilka rodzajów kosiarek np. rotacyjne, bębnowe oraz podkaszarki. Biorąc pod uwagę rodzaj napędu możemy wyróżnić kosiarki ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe.
   

Posiadając mniejszy trawnik warto zastanowić się nad zakupem kosiarki elektrycznej. Jak każdy rodzaj kosiarki posiada ona zarówno wady jak i zalety.
   

Na samym początku warto podzielić kosiarki elektryczne pod względem wykorzystanego mechanizmu tnącego. Tak więc wyróżniamy:

  • kosiarki elektryczne rotacyjne;

 

  • kosiarki elektryczne bębnowe;

 

  • kosiarki elektryczne akumulatorowe;

 

  • podkaszarki.

   

Kosiarka rotacyjna jest popularnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości ogrodów przydomowych. Optymalna dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością wolnego czasu. Poradzi sobie z mniej pielęgnowanym trawnikiem, porastającym niewielkie nierówności. Mechanizm tnący kosiarek rotacyjnych wyposażony jest w obracający się, ostry nóż. Zależnie od prędkości obrotów jej wydajność może być dość zróżnicowana.


   
Schemat 1. Przykład mechanizmu tnącego wykorzystanego w kosiarce rotacyjnej

 

 Kosiarki elektryczne


Kosiarka elektryczna bębnowa powinna być przeznaczona na idealnie płaskie trawniki- na wzór angielskich, gdzie wysokość cięcia wynosi około 3 cm. Jej mechanizm tnący składa się z kilku noży osadzonych na bębnie. Obracające się ostrza ścinają trawę.  Im większa ilość noży tym jakość cięcia jest o wiele wyższa. Nie nadaje się do cięcia wysokiej trawy, dlatego trzeba monitorować wysokość trawnika. W okresie największego wzrostu wymagane jest cięcie trawy nawet kilka razy w tygodniu.

Schemat 2. Uproszczony schemat przekroju mechanizmu tnącego w kosiarce bębnowej

Kosiarki elektryczne

 
Kosiarki elektryczne akumulatorowe tym się różnią od typowych kosiarek elektrycznych, że nie ma konieczności zasilania ich energią elektryczną poprzez mało funkcjonalny przewód. Energia dostarczana jest za pomocą akumulatorków. Niestety należy je co jakiś czas ładować, a czas ładowania trwa nawet kilkanaście godzin. Ten fakt jest raczej wadą, chyba, że będziemy posiadać dodatkowy akumulator, na wymianę. Trzeba też zaznaczyć, że są one dość drogie i mało popularne. Kosiarka elektryczna akumulatorowa pozwala na koszenie trawnika z dala od źródeł prądu np. na działce.
    

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: minerr, Tytuł: kosiarka elektryczna

    jeśli chodzi o elektryczne kosiarki - bardzo cicho pracują to dobrej jakości sprzęt ma Stiga, sam posiadam model combi 44 E i jestem z niego zadowolony

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: