Trawnik z rolki

Trawnik z rolki

Skomentuj artykuł

Zakładając ogrody, albo odnawiając je po gruntownych przebudowach, bardzo często musimy od nowa zająć się naszym trawnikiem. Chcielibyśmy, aby murawa w naszym ogrodzie od razu była gęsta i piękna, jednak siejąc trawę, na taki efekt musimy czekać bardzo długo, a czasami nawet do przyszłego sezonu. O ile ubytki w trawniku są nieduże, to dosiewanie jest rozwiązaniem dobry, co jednak, jeżeli chcielibyśmy szybko przygotować trawnik na większych obszarach? W takich sytuacjach możemy zastosować trawnik z rolki, o którym właśnie w tym artykule będziemy pisać.

Zakładanie trawnika w takiej formie jest przede wszystkim szybkie. Na przepiękny efekt nie musimy czekać przez wiele tygodni. Rozkładanie go jest równie łatwe, jak wysiewanie, nawet prace ziemne są podobne. Jednak taka wygoda ma też swoje wady. Przede wszystkim cena. Kupienie gotowych rolek trawnika zwykle wychodzi drożej, niż zakup nasion do wysiewu. Ponadto proces „udomawiania się” jest trochę trudniejszy i trawnik z rolki może gorzej przetrzymywać zimy, niż trawa wysiana z nasion. Bardzo często w tym czasie staje się bardziej żółtawa, jednak stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, z pewnością doprowadzimy go do odpowiedniego stanu.

Jeżeli zdecydujemy się na zakładanie trawnika, poprzez rozkładanie go z rolek, pierwszym etapem jest jego wybór. Są trzy podstawowe kryteria doboru. Po pierwsze wybieramy mieszankę traw, która będzie odpowiednia do warunków panujących w naszym ogrodzie. Chodzi tu przede wszystkim o stopień nasłonecznienia, rodzaj gleby, a także to, jak często będziemy po nim chodzić i wydeptywać. Po drugie wybieramy rolki, w których trawa jest równiutko przycięta na wysokość około 3-4 centymetrów i zwinięte są trawą do środka. Zwinięcie rolek odwrotnie, może świadczyć o niekompetencji danej firmy, która je wyprodukowała. Po trzecie musimy zwrócić uwagę na korzenie. Powinny być białe i zdrowe. Widać to na pierwszy rzut oka, jeżeli mamy dobrze zwiniętą rolkę.

Jeżeli mamy wybraną już trawę, możemy przystąpić do jej rozkładania. Przede wszystkim oczyszczamy cały teren, na którym ma rosnąć trawa. Zbieramy wszelkie kamienie oraz chwasty. Teren dokładnie wyrównujemy, gdyż wszelkie dołki i wzniesienia będą widoczne po rozwinięciu rolki z trawą. Jeżeli poziom naszej gleby jest równy z chodnikami, należy także zebrać wierzchnią warstwę ziemi, gdyż poziom trawy będzie o klika centymetrów wyżej, niż poziom ziemi, a trawnik rosnący wyżej, niż chodniki, będzie wyglądał nieefektywnie. Następnym etapem prac, jest rozsypanie nawozu mineralnego, który ułatwi wzrost naszego trawnika.

 

Trawa w rolkach
Trawa w rolkach


Trawa z rolki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik