Rośliny iglaste na taras i balkon

Rośliny iglaste na taras i balkon

1 komentarzy

Wielu ogrodników zastanawia się, jak atrakcyjnie przyozdobić roślinami nie tylko swoją działkę, ale również balkon, czy taras. W tym celu można wykorzystać wiele ciekawych i obficie kwitnących roślin balkonowych, które mogą przyjmować pokrój nie tylko małych, kwitnących krzaczków, lecz również długich zwisających okazów, czy pnących się po barierkach lub ścianach pnączy. Jednak rośliny te mają to do siebie, że po okresie kwitnienia przestają być atrakcyjne, a często musimy je całkowicie wyrzucić, gdyż jesienią zamierają. Nie musi tak być. Wystarczy, że na swoim tarasie ustawimy rośliny iglaste, które mogą rosnąć w pojemnikach. Nie są one trudne w uprawie, a zieleń ich gałązek będzie cieszyła nas nie tylko wiosną, czy latem, ale również przez resztę roku.

Rozwiązanie to możemy stosować praktycznie wszędzie, gdzie tylko mamy miejsce na ustawienie dostatecznie dużej donicy. Pamiętajmy jednak, że rośliny iglaste, by mogły dobrze się rozwijać i przyjmować piękne regularne kształty, nie mogą być zbytnio ściśnięte. Do wyboru mamy wiele gatunków, które osiągają różne wysokości, a także praktycznie dowolne kształty, od prostych, stożkowych, po kuliste. Dzięki temu właśnie, mogą być ustawiona na prawie każdym tarasie i balkonie, tworząc tło dla innych roślin, lub naturalną barierę, osłaniającą nasz kątek z zewnątrz. Kupując rośliny musimy zwrócić również uwagę na ekspozycję naszego balkonu i wybierać odmiany, którym dana ilość słońca najbardziej odpowiada.

Jeżeli mamy już wybrane miejsce, w którym chcemy ustawić naszego iglaka, możemy przystępować do sadzenia. Przede wszystkim ważny jest wybór donicy. Musi być ona spora, by nie musieć rośliny zbyt często przesadzać, solidna, aby nie pękła w czasie mrozów lub nie rozsadziły jej korzenie oraz dosyć ciężka, by nie przewracała się przy powiewach wiatru. W dnie pojemnika robimy otwory, które będą służyły do odprowadzania nadmiaru wody, następnie wsypujemy do niego warstwę grubych kamieni. Przygotowujemy sobie również glebę, która powinna być mieszanką torfu oraz ziemi kompostowej z dodatkiem ziemi gliniastej oraz preparatu, ułatwiającego utrzymywanie wilgoci. Przy przesadzaniu naszego drzewka do donicy, musimy pamiętać, aby całą bryłę korzeniową wraz z ziemią, w której do tej pory rósł, wsadzić nie naruszając do nowego pojemnika. Uzupełniając ziemię, pamiętamy, by nie pozostawiać pustych miejsc. Po posadzeniu, bardzo obficie podlewamy roślinę.

 

Rośliny iglaste na taras i balkon

Rośliny iglaste na taras i balkon

Pamiętajmy również o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych roślin. Większość iglaków, które uprawia się w pojemnikach, nie musi być często podlewana. Należy utrzymać jednak wilgotne podłoże. Powinniśmy unikać przesadzania, gdyż iglaki zbytnio tego nie lubią. Jeżeli roślina rozrośnie się zbytnio i nie będzie nam się już mieściła na tarasie, możemy zasadzić ją w ogrodzie.

Rośliny iglaste na balkonie

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: darek, Tytuł: polecam książkę

    kwiaty roślin iglastych.Całkiem nowe spojrzenie na iglaki.Bardzo dobra dla każdego kto chciałby posadzić

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: