Szkodniki iglaków

Szkodniki iglaków

Skomentuj artykuł

Iglaki to nieodłączny element ogrodowych aranżacji. Zazwyczaj zimozielone, doskonale sobie radzą w naszych ogrodach choć wiele z nich to przybysze z odległych zakątków świata. Niestety nawet we wzorowo prowadzonym ogrodzie może dojść do pojawienia się szkodników, a iglaki także mogą stać się ich ofiarą.

Niezależnie od gatunku, zdecydowana większość roślin charakteryzuje się mniejszą lub większą podatnością na atak szkodników. Pamiętajmy, że zapewniając roślinom jak najbliższe optymalnym warunki, znacznie obniżamy prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników.

Biorąc pod uwagę rośliny iglaste, możemy wyróżnić wiele szkodników, uszkadzających te rośliny, a także doprowadzających do zamierania roślin. Jeżeli uprawiamy rośliny iglaste warto zapoznać się z ich biologią oraz najczęstszymi i najgroźniejszymi szkodnikami jakie mogą im zagrozić.

Posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy na tej płaszczyźnie, powinno pozwolić na rozpoznanie szkodnika  oraz  jego zwalczenie.

Wybrane szkodniki zagrażające drzewom iglastym

Nazwa szkodnika

Łacińska nazwa szkodnika

Zagrożone rośliny iglaste m.in.

Miodownica jałowcowa

Cinara juniperi

jałowiec

Miodownica żywotnikowa

Cinara cupressi

jałowiec, żywotnik, cyprysiki

Borecznik jałowcowiec

Monoctenus juniperi

jałowiec

Tarcznik jałowcowiec

Carulaspis juniperi

jałowiec

Mączystek jałowcowy

Planococcus vovae

jałowiec

Przędziorek sosnowiec

Oligonychus ununguis

świerk, żywotnik, jałowiec

Miodownica długowłosa

Cinara pilicornis

świerk

Świerkowiec większy

Physokermes piceae

świerk

Ochojnik świerkowiec

Sacchiphantes abietis

świerk

Ochojnik świerkowo- zielony

Sacchiphantes viridis

świerk

Ochojnik świerkowo- modrzewiowy

Adelges laricis

świerk

Opuchlaki

Otiorhynchus

świerk, żywotnik, cis

Brudnica mniszka

Lymantria monacha

świerk, sosna

Zasnuja świerkowa

Cephalcia abietis

świerk

Misecznik tujowiec

Parthenolecanium fletcheri

żywotnik

Misecznik cisowy

Parthenolecanium pomeranicum

cis

Borecznik rudy

Neodiprion sertifer

sosna

Borecznik sosnowy

Diprion pini

sosna, świerk

Cetyniec większy

Tomicus piniperda

sosna, świerk, modrzew, jodła

Misecznik świerkowiec

Physokermes picaae

świerk

Miodownica sosnowa

Cinara pini

sosna

Osnuja gwiaździsta

Acantholyda posticalis

sosna

Zwójka sosnóweczka

Rhyacionia buoliana

sosna

 

Charakterystyka wybranych szkodników iglaków oraz ich zwalczanie


Sosna

•    Borecznik sosnowiec

– niewielka błonkówka, atakująca przede wszystkim sosnę zwyczajną. Zagrożeniem są żerujące w oprzędach larwy, które uszkadzają igły, doprowadzając do ich zasychania.
    Możemy ją zwalczyć biologicznie, wykorzystując pasożyta  Dahlbominus fuscipennis oraz stosując preparaty wirusowe. W przypadku chemicznego zwalczania można zastosować środek np. Decis 2,5 EC.

Oprócz borecznika sosnowca dość często występuje także borecznik rudy doprowadzający do ogołoceń pędów z igieł. Zwalczamy go m.in. stosując środek o działaniu kontaktowym w momencie wystąpienia szkodnika.

Cetyniec większy
Cetyniec większy

  

•   Cetyniec większy

- chrząszcz zaliczany do kornikowatych, występujący przede wszystkim na sośnie zwyczajnej, sośnie czarnej oraz sośnie wejmutce. Barwa szkodnika ciemnobrunatna, natomiast larwa beznoga i biała. Szkodnik żeruje w korze pędów. Długotrwałe nękanie przez szkodnika, prowadzi do zahamowania wzrostu rośliny, deformacji korony oraz obłamywania zaatakowanych gałęzi, pozbawionych rdzenia.

Naturalnym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami zaliczanymi do kornikowatych jest m.in. przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius). Chcąc zwalczyć szkodnika chemicznie, można zastosować Sumi- Alpha 050 EC.

•    Przędziorek sosnowiec

- objawem jego obecności są mozaikowate zmiany na żółkniejących igłach. Szkodnik wysysając soki roślinne, doprowadza do masowego brązowienia i opadania igieł. Na igłach widoczna delikatna pajęczynka.
W celu ochrony roślin przed szkodnikiem w okresie wylęgania się larw, a więc jeszcze w maju (pod koniec maja) należy wykonać oprysk stosując np. Provado Plus AE lub Magus 200 SC.

•    Zwójka sosnóweczka

- motyl z rodziny zwójkowatych, który w fazie larwalnej, przybiera postać brunatnej gąsienicy, żerującej w młodym drzewostanie sosnowym. Szkodnik jest przyczyną deformacji w formie wygięć wierzchołków pędów, a następnie ich usychania.

Szkodnika zwalczamy wycinając i paląc uszkodzone pędy w okresie od maja do czerwca, a więc w czasie żerowania larw, jeszcze przed wylotem dorosłych owadów. W razie konieczności można zastosować środek o działaniu kontaktowym.

Borecznik podobny
Borecznik podobny

•    Osnuja gwiaździsta

– błonkówka osiągająca do 15 mm długości. W fazie larwalnej żeruje na igłach. Rójka szkodnika przypada na kwiecień i maj, po czym samice składają jaja na igłach. Masowe występowanie osnui gwiaździstej może ograniczyć przyrosty oraz znacząco osłabić drzewo, a tym samym zwiększyć jego podatność na ataki innych, bardziej groźnych szkodników.

W przypadku pojawienia się szkodnika, można zastosować środek o działaniu kontaktowym np. Decis 2,5 EC. Przy mniejszym nasileniu warto usuwać i palić pędy z widocznym oprzędem larwy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: