Szkodniki iglaków

Szkodniki iglaków

Skomentuj artykuł

•    Miodownica sosnowa

- należy do mszyc z rodziny miodownicowatych. Pokryta jest charakterystyczną watowatą wydzieliną. Mszyce uszkadzają igły, które żółkną, a następnie opadają. Poza tym duże ilości spadzi wytwarzanej przez miodownicę sprzyja pojawieniu się grzybów sadzakowych.

Szkodnika zwalczamy stosując Promanal 60 EC w okresie wylęgu bądź środkiem o działaniu kontaktowym w okresie późniejszym.

•    Brudnica mniszka
- żeruje na młodych, a następnie starszych igłach, które w wyniku uszkodzenia opadają.
    Zwalczanie poprzez zastosowanie pierścieni lepowych bądź też  środka chemicznego np. Decis 2,5 EC.

Borecznik rudy
Borecznik rudy

Świerk

•    Ochojnik świerkowo- modrzewiowy

- jeden z najczęstszych szkodników świerka i modrzewia. Aby skuteczniej z nim walczyć, należy poznać jego biologię. Adelges laricis do pełnego rozwoju wymaga dwóch żywicieli- świerk i modrzew. Larwy zimują na modrzewiu w nierównościach kory, niedaleko pąków. Wczesną wiosną (marzec) rozpoczynają żerowanie, przeistaczają się w samice, które składają jaja na igłach, na których po wylęgnięciu się żerują około miesiąca larwy, powodując ich żółknięcie i zasychanie. Larwy z czasem przeistaczają się w bezskrzydłe samice, dające początek kolejnemu pokoleniu na modrzewiu bądź w skrzydlate owady, które wędrują na świerki.  Tam składają jaja z których wylęgają się larwy i to one będą zimowały. Warto zaznaczyć, że bezskrzydłe formy, które pozostały na modrzewiu dalej się rozmnażają i żerują na roślinie, powodując liczne uszkodzenia. Łatwo je zaobserwować w okresie letnim po białej, woskowej wydzielinie, którą okryte są szkodniki. Na świerku, wczesną wiosną, a więc już w marcu, larwy rozpoczynają żerowanie na pędach i pąkach. Zawarte w ślinie szkodnika substancje powodują zmiany w postaci charakterystycznych zgrubień tzw. galasów. W maju samice składają w ich pobliżu jaja, a wylęgające się larwy wędrują do wnętrza galasów i tam żerują. W okresie letnim przeistaczają się w formy uskrzydlone i to właśnie one przemieszczają się na modrzewie, gdzie dają początek nowemu pokoleniu.

Aby zwalczyć ochojniki należy w marcu wykonać oprysk preparatem olejowym np. Promanal 60 EC, a w okresie późniejszym stosujemy środki takie jak np. Mospilan 20 SP.

Oczywiście powstałe galasy należy usuwać i palić. Z pewnością ograniczymy występowanie ochojnika świerkowo- modrzewiowego, jeżeli w pobliżu nie będą rosły modrzewie.
W taki sam sposób postępujemy przy zwalczaniu ochojnika świerkowego zielonego.

•    Świerkowiec większy

– to misecznik, którego zwalczamy w okresie wylęgania się larw, a więc od końca czerwca do połowy sierpnia. Powtarzając zabieg co 14 dni (nawet trzykrotnie).  W okresie jesienno-zimowym bądź wczesnowiosennym, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 12°C, możemy wykonać oprysk preparatem olejowym np. Promanal 60 EC.

Szkodnik uszkadzający roślinę, doprowadzający do zahamowania wzrostu, zamierania pędów, a nawet całych roślin.

•    Przedziorek sosnowiec (patrz: szkodniki sosny)

Cis

•    Misecznik cisowy

- zaliczany jest do czerwców. Rozpoznamy go po brązowej i wypukłej osłonce, pod którą znajdują się samice oraz jaja. Szkodnik żeruje w bezruchu na igłach i pędach. Wysysając soki roślinne, powoduje żółknięcie igieł, a nawet zamieranie pędów. Poza tym wydziela rosę miodową, na której osadzają się grzyby sadzakowe, tworzące czarny, a zarazem lepki nalot.

Misecznika cisowego zwalczamy w momencie pojawienia się larw, a więc w okresie letnim (lipiec/sierpień) stosując np. Mospilan 20 SP. Zabieg należy powtórzyć po upływie 14 dni. Wczesną wiosną, gdy temperatura wyniesie powyżej 12°C można zastosować środek zawierający olej parafinowy.

Opuchlak
Opuchlak

Żywotnik

•    Misecznik tujowiec 

- jest bardzo charakterystyczny ze względu na swoją budowę. Pokryty wypukłą, brązową tarczką,  żeruje na pędach i igłach. Żywi się sokiem roślinnym oraz wydziela duże ilości spadzi, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Zwalczanie misecznika przeprowadzamy w momencie wylęgania się larw, a więc od lipca do połowy sierpnia. Stosujemy środki np. Mospilan 20 SP bądź Confidor 200 SL. Zabieg należy powtórzyć nawet trzykrotnie co 14 dni. W okresie jesienno zimowym i wczesnowiosennym, jeżeli temperatura przekracza 12°C można zastosować Promanal 60 EC. Zastosowanie tego środka pozwoli na zlikwidowanie zimujących larw.

•    Miodownica żywotnikowa

- zaliczana do mszyc, żeruje na kilkuletnich pędach, doprowadzając do ich zasychania. Larwy wylegają się w maju i jest to najwłaściwszy moment na ich zwalczanie.
Miodownicę żywotnikową możemy zwalczyć stosując środki owadobójcze (Mospilan 20 SP,  Confidor 200 SL.)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: