Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu

1 komentarzy

Założenie ogrodu to nie wszystko, najważniejsze będzie jego utrzymanie w stanie w jakim został oddany do użytku. Aby rośliny i trwałe elementy ogrodu pięknie się prezentowały należy włożyć wiele pracy w ich pielęgnację. Tak naprawdę w każdym miesiącu ogrodnik ma coś do zrobienia w ogrodzie, to niekończąca się praca, ale dająca wiele satysfakcji. Dla kochających ogrody to przyjemność, a nie obowiązek.
   

Z najważniejszych prac pielęgnacyjnych o których warto pamiętać to zwalczanie chwastów, pielęgnacja poszczególnych roślin w zakresie podlewania, nawożenia, cięcia, przesadzania, ściółkowania, w razie potrzeby zabezpieczenia przed zimą. W przypadku małej architektury może być  to konserwacja, usuwanie osadów oraz eliminacja uszkodzeń.
   

Aby skutecznie pielęgnować ogród należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze, których jakość znacząco wpływa na ich użytkowanie. Nie warto kupować ich najtańszych odpowiedników, ponieważ szybko się zużywają, a praca z ich zastosowaniem może być o wiele cięższa. Do podstawowych narzędzi niezbędnych w każdym ogrodzie zaliczymy:

- szpadel;

- łopatę;

- grabie;

- widły;

- motykę;

- widełki  i łopatkę;

- sekator;

- nożyce;

- piłkę.

Trwałość narzędzi jest uzależniona od sposobu ich użytkowania oraz dbałości o ich stan. O wiele dłużej użyteczne będą narzędzia przechowywane w składziku, odpowiednio czyszczone i smarowane po każdej, skończonej pracy. Narzędzia należy dobrać do swojego wzrostu. Zwracajmy uwagę na uchwyty i wybierajmy te dopasowane do naszej dłoni. Posiadając dobrej jakości narzędzia z pewnością zmniejszymy czas przeznaczony na pielęgnację ogrodu.
   

Ponieważ podstawowym składnikiem niezbędnym do życia jest woda tak i w przypadku pielęgnacji ogrodu, podlewanie to jeden z podstawowych i najważniejszych zabiegów. Woda decyduje o prawidłowym wzroście i rozwoju roślin, a jej brak powoduje osłabienie i podatność na choroby oraz szkodniki. Rośliny słabiej kwitną oraz mają ograniczone możliwości absorpcji składników odżywczych, dostarczanych w formie nawozu. Podlewanie jest bardzo ważne, zwłaszcza w początkowym okresie po posadzeniu czy też wykiełkowaniu nasion. Wówczas szczególnie należy dbać o systematyczne dostarczanie wody. Częstotliwość podlewania uzależniona jest o wielu czynników m.in. klimatyczno- glebowych oraz zapotrzebowania danej rośliny w wodę. W przypadku suszy rośliny lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej. Przy skąpym podlewaniu woda wnika zaledwie na kilka centymetrów w głąb podłoża, powodując rozwój korzeni w górnej warstwie. Efektem jest narażenie rośliny na uszkodzenia przy każdej przedłużającej się suszy. Rzadsze, ale obfite podlewanie powoduje, że woda sięga głębiej, a więc korzenie także rozwijają się w głębszych warstwach dzięki czemu są mniej narażone na suszę. Podczas  upałów rośliny podlewamy wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem, aby nie narażać je na poparzenia. Pamiętajmy, że większe zapotrzebowanie na wodę wykazują rośliny preferujące bardziej wilgotne stanowiska, o płytkim systemie korzeniowym oraz o dużych i miękkich liściach. Podlewać możemy za pomocą węża ogrodowego, konewki oraz za pośrednictwem sytemu nawadniania (zraszacze, nawadnianie kropelkowe itd.). Podlewając rośliny powinniśmy unikać silnych strumieni wody, zwłaszcza, jeżeli są to rośliny młode np. siewki. Najodpowiedniejszą wodą do podlewania jest deszczówka, dlatego warto ją gromadzić w beczkach. Jest to ekonomiczne i trafne rozwiązanie.
   

Nawożenie to kolejny bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny od którego zależy zdrowotność roślin oraz ich przyrosty. Pamiętajmy, że podłoża mogą być bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o zasobność w składniki odżywcze tak więc przed zastosowaniem nawozu należy zbadać o podłoże. Przy glebach piaszczystych, dawki nawozu będą wyższe, aniżeli na tych, które są bardzo żyzne i próchnicze jak np. czarnoziemy. Piaszczyste podłoże warto wzbogacić w próchnicę, w wyniku czego stanie się bardziej chłonna i przyjazna roślinom.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Roksana, Tytuł: Ekstra

    Bardzo ciekawy artykuł, ja niestety nie mam ręki do ogrodów, mimo moich szczerych chęci nie potrafię zapamiętać kiedy mam podlać trawę, kwiaty itd. Próbowałam nastawiać sobie nawet alarmy w telefonie, ale na nic się to nie zdało bo i tak po pewnym czasie zapominałam.. Jedynym rozwiązaniem dla mnie było zatrudnienie firmy, która była w stanie mi pomóc dzięki temu nie muszę się martwić, że pewnego dnia ogród po prostu straci swój piękny wygląd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: