Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu

1 komentarzy

Ilość stosowanych nawozów jest zależna od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:
 
- rodzaj podłoża ( im żyźniejsze, bardziej próchnicze, tym mniejsza ilość stosowanego nawozu);

- rodzaj nawozu ( wyróżniamy nawozy organiczne m.in. kompost, obornik, nawozy zielone, mączki rogowe i kostne, biohumus, nawóz kurzy, nawóz gołębi, jak również gnojówka i gnojowica oraz nawozy mineralne jednoskładnikowe np. potasowe, fosforowe, azotowe i wieloskładnikowe. Nawozy mineralne występują w formie granulowanej i płynnej, stosowanej również do nawożenia dolistnego. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się nawozy wolnodziałające, a więc takie, których składniki uwalniają się zależnie od temperatury i poziomu wilgotności);

- wiek rośliny ( młode rośliny wymagają większej ilości składników, aniżeli wieloletnie, dobrze ukorzenione, które wytworzyły bardzo rozbudowane systemy korzeniowe);

-  potrzeby pokarmowe danego gatunku czy też odmiany;

- warunki klimatyczne.

Starajmy się stosować przede wszystkim nawozy organiczne, a mineralne niech stanowią ich uzupełnienie w miarę potrzeby. Aby trafniej dawkować nawozy warto wykonać analizę chemiczną gleby. Można tego dokonać w stacji chemiczno- rolniczej. Dla poprawienia jakości podłoża jeszcze przed sadzeniem roślin można zastosować zielony nawóz, a więc wysiewamy np. rośliny motylkowe takie jak koniczyna, wyka itp. Przy stosowaniu nawozów mineralnych niedopuszczalnym jest , aby nawóz mineralny został wsypany bezpośrednio do dołka, wprost na korzenie. Nawóz w bezpośrednim kontakcie może poparzyć roślinę. Rośliny świeżo posadzone najlepiej dokarmiać nawozami organicznymi, a jeżeli nie mamy możliwości zdobycia takiego nawozu, skorzystajmy z nawozów mineralnych, charakteryzujących się wydłużonym okresem działania, dostosowanymi do zapotrzebowania danej rośliny.
   

Pielęgnacja ogrodów

Nawozy organiczne stosujemy wiosną lub jesienią. Rozsypujemy je w obrębie roślin, a następnie przekopujemy. W przypadku nawozów mineralnych w okresie wegetacji stosujemy nawozy azotowe, a w okresie jesiennym fosforowe. Należy wiedzieć, że azot jest niezbędny do intensywnego wzrostu roślin, potas uodparnia na suszę i mrozy, natomiast fosfor odpowiada za rozwój korzeni i kwiatów. Dawki stosowanych nawozów są zróżnicowane. Należy stosować się do dawek jakie zaleca dany producent zakupionego nawozu. Nie powinniśmy stosować większych dawek, aniżeli zalecane, gdyż i tak są one wysokie. Lepiej dać mniej jak więcej. Bardziej zaszkodzimy roślinie jeżeli ją przenawozimy, aniżeli odwrotnie. Przesolenie podłoża bardzo często jest przyczyną niekorzystnych zmian na roślinie. Niewielkie zmiany spowodowane niedoborem danego pierwiastka możemy zlikwidować stosując nawóz płynny. To najlepszy sposób na szybką poprawę stanu roślin.
   

Ściółkowanie rabat ograniczy parowanie wody, a więc podłoże dłużej zachowa wilgoć. Poza ograniczeniem parowania ściółkowanie organiczne pozwala wzbogacić podłoże w próchnicę. Dzięki temu uzyskamy bardziej chłonne i zasobne podłoże. Poprzez ściółkowanie ograniczymy także ekspansję chwastów, dzięki czemu ograniczymy czas na pielenie ogrodu. Poza tym ściółkowanie sprawia, że rabaty są bardziej estetyczne, a rośliny doskonale się prezentują na tle poszczególnych ściółek. Warstwa ściółki powinna wynieść około 5- 8 cm grubości. Najpopularniejszym rodzajem ściółki jest kora. Ta przekompostowana nie pozbawia podłoża związków azotowych oraz wzbogaca podłoże w wiele składników mineralnych. Z organicznych ściółek warto wymienić także kompost, przekompostowaną słomę, trociny, wióry, a nawet przesuszoną trawę z trawnika.
 Z nieorganicznych ściółek najbardziej popularnym rozwiązaniem jest żwir, kamienie oraz otoczaki. Nadają się one przede wszystkim dla roślin lubiących suchsze warunki i dużo ciepła.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Roksana, Tytuł: Ekstra

    Bardzo ciekawy artykuł, ja niestety nie mam ręki do ogrodów, mimo moich szczerych chęci nie potrafię zapamiętać kiedy mam podlać trawę, kwiaty itd. Próbowałam nastawiać sobie nawet alarmy w telefonie, ale na nic się to nie zdało bo i tak po pewnym czasie zapominałam.. Jedynym rozwiązaniem dla mnie było zatrudnienie firmy, która była w stanie mi pomóc dzięki temu nie muszę się martwić, że pewnego dnia ogród po prostu straci swój piękny wygląd.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: