Zwalczanie kretów czyli jak pozbyć się kreta z ogrodu

Zwalczanie kretów czyli jak pozbyć się kreta z ogrodu

116 komentarzy

Chociaż kret może się wydawać uroczym zwierzątkiem i pełni wiele pożytecznych funkcji, u właścicieli ogrodów bardzo często wywołuje negatywne emocje. Od chwili pojawienia się kreta w ogrodzie zaczyna się walka z użyciem różnych metod.  Które są najskuteczniejsze?

Skąd się bierze kret w ogrodzie


W gruncie rzeczy kret nie jest szkodnikiem, mimo, że zyskał sobie niezbyt dobrą sławę wśród hodowców roślin. Zjada na przykład wiele owadów żerujących na naszych uprawach. Podziemne życie i  prace  tego małego ssaka stają się trudne, gdy ziemia jest sucha i zbita. Z tego powodu wybiera on wilgotne, próchnicze i pełne pożywienia gleby. Takie warunki spełniają regularnie podlewane oraz pielęgnowane ogródki oraz rabaty.

Niestety kret podczas drążenia korytarzy podziemnych niszczy korzenie roślin, zjada także dżdżownice, co powoduje pogorszenie jakości gleby. Utworzone przez niego kopczyki ziemi utrudniają wysiłki wkładane w to, by powierzchnia ogrodu była zadbana. Przy okazji tworzenia kopców, zostają też zakopane rośliny.


Pożegnanie z nieproszonym gościem.


Istnieją sposoby by zapobiec inwazji kretów. Z doświadczeń ogrodników wynika, że może pomóc zasadzenie w ogrodzie roślin o bardzo intensywnym zapachu, na przykład bazylii, łobody czy czosnku. Jest to działanie prewencyjne. Co jednak zrobić, kiedy już mamy w ogrodzie nieproszonego gościa? Generalnie trzeba pamiętać, że czarny jegomość jest niezwykle wrażliwy na silne zapachy, dźwięki oraz wibracje. Ta wiedza pozwoli wybrać odpowiednią broń na kreta.

Jedną z nich jest zainstalowanie w krecim korytarzu elektroakustycznego odtwarzacza, emitującego sygnały o wysokiej częstotliwości. Takie urządzenie można zakupić między innymi, zamawiając przez Internet. W sprzedaży znajdziemy także gotowe preparaty zapachowe do odstraszania kretów. W tym wypadku postępujemy zgodnie z instrukcją opakowaniu. Jest to bardzo wygodny sposób na pozbycie się kreta. Możemy także użyć kawałków karbidu. Jego zapach jest bardzo drażniący i tym samym nie do wytrzymania dla kreta. Kawałki karbidu umieszczamy w dołkach, polewamy wodą a następnie zasypujemy ziemią.

 

Zwalczanie kretów - kret

Zwalczanie kretów - kret

Skuteczne może się okazać wykorzystanie kreciej wrażliwości na hałasy. Można wykonać samodzielnie różnorakie hałasujące i drgające odstraszacze. W zależności od pomysłowości i dostępnych materiałów, mogą to być puszki umieszczone na palikach wbitych w ziemię, w czasie podmuchów wiatru wydające nieznośne dla kreta hałasy. Innym pomysłem są butelki zakopane w ziemi szyjkami do góry, które będą gwizdały na wietrze. Na taki sprzęt odstraszający bardzo dobrze nadają się elementy drewniane lub blaszane (np. kołatki), gdyż robią wiele hałasu, tak znienawidzonego przez kreta.

Kret w ogrodzie

Istnieją także tak zwane domowe sposoby rozprawienia się z kretem. Jednym z nich jest rozmieszczenie w tunelach kreta gałązek mięty lub też skórek z cytryny. Inni pomysł z kolei mówi o umieszczeniu tam kawałków śledzia lub włosów ludzkich. O skuteczności tych sposobów musimy się przekonać osobiście.


Jeżeli wyżej wymienione sposoby zdają się nie przynosić oczekiwanych rezultatów, można jeszcze spróbować złapać delikwenta i przenieść go w inne miejsce z dala od naszego ogrodu. Do schwytania kreta używamy pułapek na kreta w kształcie rurek, które otwierają się tylko do wewnątrz.  Kreta może także odstraszyć częste używanie kosiarki w ogrodzie.

Ważne jest, by nie poddać się w tej walce, kiedy jeden, lub kilka sposób nie przynosi rezultatów. Trzeba się także  wykazać cierpliwością, bo wypłoszenie kreta raz na zawsze może nie być łatwe i wymaga czasu.

Zapoznaj się z naszą ofertą skutecznych preparatów na krety – KLIKNIJ TUTAJ

Autor Marta Niegierewicz

czytaj dalej...

116 komentarzy

 1. Dodał: chichot historii, Tytuł: trujące gazy

  Niemcy mają doświadczenie nie tylko z gazowaniem kretów !

 2. Dodał: Michal Misiek, Tytuł: sposób na kreta i nornice

  Jedynym znanym mi sposobem skutecznym na kreta jest CO2, stosuje sie skutecznie np. w Niemczech. podpina sie butle z gazem c02 do nory a jeszcze lepiej jak sie zastosuje rozdzielacz na kilka nor i puszcza sie gaz przez 10-15 min.i po kłopocie a jeszcze dodatkowo zdrowo dla roślin.

 3. Dodał: Marek, Tytuł: Dzięki Janek

  Dzięki Janek - za Twoją radą znalazłem profesjonalną firmę, która zajęła się moim kretem. No może nie osobiście, ale doradzili mi co kupić, jak to wmontować i zadziałało (firma z Mrągowa, rmax). Nie warto męczyć się samemu, bo i efekty są zwykle mizerne. Jedynie co dobrego wyszło z mojej miesięcznej batalii, to przekopana polana (trawa teraz nie rośnie tak szybko^^).

 4. Dodał: bodzio, Tytuł: wąż z wodą

  Ja swoje krety i sąsiada lenia wyłapałem zalewając korytarze wodą kret wyłaził na powierzchnię i łapałem gada i do wiaderka potem dwa trzy kilometry w las i miałem spokój w zeszłym roku złapałem jedenaście a w tym tylko cztery a trawnik i ogród bez kopców. No i jaka radość z udanego polowania :-)

 5. Dodał: janek, Tytuł: firma

  Ja tam wynająłem firmę która zajmuje się profesjonalnie usuwaniem szkodników i mam spokój z kretami. Dla każdego kto szuka skutecznego sposobu na krety polecam

 6. Dodał: Bogdan , Tytuł: Gazowanie czy siatka

  Bardzo mnie zainteresował temat ,,gazowania", tylko czy to jest na pewno dozwolone ?? Zastanawiam się właśnie nad zakupem tego preparatu,bądź siatki na krety. Co jest lepsze?? Przeliczając siatka na krety glanzvoll gras kosztuje średnio na moją działkę 300m2 ok 290 zł, a gazowanie ok. 200 zł. Różnica w cenie jest nie wielka, więc bardziej interesuje mnie skuteczność.

 7. Dodał: Jurij, Tytuł: DIFENOR

  Witajcie. Nie wierzę w domowe sposoby i masowe produkty dostępne w każdym sklepie, bo je przerobiłem. Przeczytałem gdzieś wpis o środku Difenor, z obawami, bo nie jest najtańszy postanowiłem wypróbować. Na prawdę działa. Pół kg środka wystarcza na moją działkę na jeden sezon. Koszt ok. 80 zł. z dostawą. Spróbujcie - piszę to bez obaw.

 8. Dodał: Dawid, Tytuł: Skuteczny odstraszacz kretów

  Oto tradycyjne metody pozbycia się kretów i przyczyny dla których musiałeś szukać nowych sposobów: sierść psa (pies jest jego naturalnym wrogiem)? działa na krótko ? kret jest inteligentny i szybko orientuje się, że to nie pies, tylko podpucha karbid, nafta, spaliny i inne środki zapachowe ? ponieważ sieć korytarzy ma długość kilkuset metrów, kret po prostu oddala się w odleglejsze zakątki i kiedy smród wsiąknie w ziemię, wraca i dorabia parę kopców wentylacyjnych. zalewanie wodą ? kret znakomicie pływa, a powódź w korytarzach najczęściej przeczekuje w kopcu nad powierzchnią ziemi. Swoje gniazdo, najczęściej zabezpiecza przed powodzią studnią chłonną. opryski trawnika substancją chemiczną ? narażają otoczenie na zatrucie, konieczność kwarantanny na owoce z ogródków sąsiadujących z trawnikiem. Ponadto trzeba je powtarzać co jakiś czas, ponieważ substancje te się rozkładają po ok. 14 dniach. pułapki zwykłe i pirotechniczne ? dzięki czułemu węchowi kret potrafi wyczuć obce zapachy i zazwyczaj je omija. Co prawda udaje się przy ich pomocy złapać lub ogłuszyć co jakiś czas pojedyncze osobniki, ale do opuszczonej gotowej sieci korytarzy prawie natychmiast wprowadza się następny kret lub nornica. wiatraczki, butelki na kijach itp. - dźwięki i drgania z tych ?urządzeń? działają odstraszająco ale tylko wtedy gdy wieje wiatr. urządzenia dzwiękowo wibracyjne-ten okazał się jako jedyny skuteczny odstraszacz który kupiłem nazywa się Maxkret -nie namawiam,kto chce niech sprawdzi w google: odstraszacz kretów Maxkret pozdrawiam

 9. Dodał: ANDRZEJ , Tytuł: rurka z zapadkami

  Rurka z zapadkami to najskuteczniejszy sposób , krety wpadają jeden po drugim .Działa na 100 % .Do kupienia za grosze w sklepie ogrodniczym .

 10. Dodał: Kretołap, Tytuł: Naucz się łapać kreta - zaoszczędzisz kupę kasy!

  Na walkę z kretem wydałem już kilka dobrych stówek: hektolitry wody wpuszczonej w ziemię, elektroniczne odstraszacze, ropa, świece dymne, fachowiec (przyjechał, zagazował otwory i skasował 100zł, a nowy kret się pojawił kilka tygodni później) Osobiście preferuję jednak metodę nauczenia się polowania za pomocą pułapki za 25zł. Dzięki temu samodzielnie mogę się rozprawiać z kretem gdy się pojawi i nie potrzebuję kilka razy w roku wydawać na to pieniędzy! Jest to wiele tańszy i bardziej uniwersalny sposób - to jak z jazdą na rowerze - raz się nauczysz i będziesz łapać kreta zawsze i wszędzie :) Zauważyłem, że sporo osób ma problem z kretami, dlatego stworzyłem mały produkt, który raz na zawsze pomaga rozprawić się z krecim problemem. Produkt zawiera wszystkie materiały, czyli sprawdzoną pułapkę (której sam używam), pręt zbrojony, rękawice, włókninę i doniczkę. Wszystko zapakowane w wygodną skrzyneczkę, do której można włożyć sprzęt i przechowywać go bezpiecznie u siebie na działce. Dodatkowo nagrałem szczegółowy kurs video, co po kolei robić. Kolejna rzecz to moja konsultacja. Przez telefon, przez Skype, osobiście (jeśli w okolicach Szczecina). Wszystko w cenie! Daję 60-dniową gwarancję na wszystko i jak komuś system nie będzie działał, to, po odesłaniu sprzętów, zwracam całą kwotę. Cena takiego produktu to 147zł (razem z wysyłką w Polsce!) i chciałem sie Was zapytać o opinię, czy taka oferta jest Waszym zdaniem atrakcyjna i kusząca na tyle, żeby z niej skorzystać? Wszelkie uwagi są mile widziane :)

 11. Dodał: Mirek, Tytuł: Krecik, kretunio

  Jak się patrzy na nie to są bezbronne, ładne zwierzątka... Szkoda tylko że tak niszczą ogród, ale i na to jest sposób w dzisiejszych czasach i chyba jak narazie najbardziej skutecznym jest siatka przeciw kretom. Przynajmniej ja po długim czasie zmagań kupiłem taką siatkę strongnet i nie mam problemu :)

 12. Dodał: darek, Tytuł: pewny spos?b

  Próbowałem świece, katbid itp. Nic nie pomaga. Stracone kilkaset złotych i zrytu ogród. Najlepszy i najtanszy sposob to wstac rano lopata i w łeb

 13. Dodał: isa, Tytuł: pies

  Popieram wpis Grzegorza, że kupki kocie skutecznie odstraszają kreta, chcę tylko dodać, że ja mam psa i jego kupki zakopuję przy ogrodzeniu i również nie mam kreta na mojej działce.

 14. Dodał: Ilona400, Tytuł: kret

  Ach, ile my się nawalczyliśmy z tymi kretami. Pomogło tylko jedno

 15. Dodał: Dawid, Tytuł: Najlepsze na kreta

  Od kolegi pożyczyłem taki pistolet na kreta, wsadza się to do nory jak podejdzie to dostaje pocisk gazowy i muszę przyznać , że to całkiem skuteczne.

 16. Dodał: Marek, Tytuł: problem z kretami znikł

  Witam ja osobiście również polecam Difenor jest on bardzo skutecznym środkiem po użyciu którego nie mam już problemów z kopcami na moim trawniku. Polecam wypróbować nie pożałujecie ja spróbowałem i działa świetnie!

 17. Dodał: stary, Tytuł: jak pozbyć się kreta, nornic, turkuciów

  Na ogrodzie zasadzić kilka roślin rącznika (kasztanik. rycynus), w różnych, nasłonecznionych miejscach tak żeby nie zasłaniały właściwych upraw. Rącznik wymaga żyznych nasłonecznionych miejsc i wilgotnego podłoża. Roślina jest dekoracyjna, w kolorach zielono-purpurowych, dorasta u nas do 2 m, i jest cała trująca. że względu na to, że nie jest odporna na temperatury ujemne należy sadzić ją co roku. Najpierw w lutym wysiewamy w doniczki w pomieszczeniu a kiedy miną ostatnie przymrozki wysadzamy (koniec kwietnia do połowy maja) do gruntu i podlewamy.Owady i nornice żerujące na korzeniach giną w pierwszym roku - krety wynoszą się po pierwszym roku i nie pojawiają się póki uprawiana jest ta roślina. Nasiona dostępne w sklepach ogrodniczych.

 18. Dodał: Kacper, Tytuł: Difenor !

  Witam. Podzielę się informacją z tymi, którzy mają już dosyć użerania się z kopcami korytarzami zniszczonymi trawnikami krzewami. Odkąd dorwałem środek o nazwie Difenor, to ja decyduję gdzie i co rośnie na moim podwórku. Moim zdaniem jest to jedyny skuteczny środek do kupienia bez specjalnych uprawnień. Polecam !

 19. Dodał: Maciej, Tytuł: 3 krety usuniete

  Moj sposob na krety - do swiezo wykopanego przez kreta kopca wkladamy waz z woda - i czekamy w ciagu 30 - 50 sekund krety wychodzily - w moim przypadku 3 krety zostaly usuniete z ogrodu i wywiezione zywe do lasu . Karbid , pulapki na krety , wibratory - nie dzialaja .

 20. Dodał: Teoś, Tytuł: Porarzenie prądem

  Odkryłem nory kretów, włożyłem do nory wąż i woda lała się przez godzinę, następnie obok nor wbiłem pręty stalowe na głębokość 50 cm. podłączyłem 380 V. na pół godziny, z otworów zaczęła iść para, pomyślałem że ma dość. Na drugi dzień z rana patrzę a on w najlepsze sobie kopie, aż się kopiec rusza i oto wtedy udało mi się szpadelkiem załatwić drania, i uważam to za najlepszy sposób pozbycia się kretów.

 21. Dodał: Marucha, Tytuł: Kuny - naturalny wróg kretów i nornic

  Walczyłem z kretami i nornicami przez wiele lat. Wypróbowałem prawie wszystkie sposoby, o których można wyczytać na rożnych forach o kretach - bezskutecznie. Mieszkam za miastem, otoczony nieużytkami i zaroślami, więc tak naprawdę z góry byłem skazany na porażkę w walce z wszechobecnymi kretami. Już nawet zacząłem się przyzwyczajać do "kopczastego" krajobrazu wokół domu. Wybawienie przyszło samo - otóż pojawiły się kuny. Początkowo wywołały przerażnie bo dostały się na nieużytkowy strych, zmuszając mnie do starannego zabudowania wszelkich nieszczelności przy pokryciu dachowym. Oczywiście nadal próbują się dostać na poddasze i penetrować ocieplenie, ale jak na razie na szczęście bezskutecznie. Czasami widzę jak jakaś biega po dachu. Początkowo chciałem za wszelką cenę się ich pozbyć, ale zmieniłem zdanie bo zauważyłem że odkąd się pojawiły, coś lub ktoś skutecznie poluje lub odstrasza krety i nornice wszelakie - zauważyłem wydrapane nory w miejscach gdzie były kopce i tak od pewnego czasu po prostu plaga kretów i nornic jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, całkowicie zniknęła, i to nie tylko z mojej działki ale także z sąsiedztwa, gdzie przedtem były miejsca niemal całkowicie pokryte kopcami. Oczywiście kuna to broń niebezpieczna, trzeba nauczyć się z niej korzystać i zachować czujność, bo może też nam sprawić spory kłopot, ale to już temat na inne forum.

 22. Dodał: Grzegorz, Tytuł: kot

  mam kota idzięki niemu przepędziłem gamonia, nie nie, nie zapolował na krecika jest za stary i leniwy, ale jego siku i kupka zadziałały znakomicie, nie tylko na naszej działce, Wincenty załatwia się tylko do kuwety więc wybieram to i pakuję do woreczka strunowego, na wiosnę sąsiadka miała na działcy ponad 50 kopczyków, po zastosowaniu kociej miksturki, kreciki zrezygnował z dalszej eksploracji działki, wystarczyły dwa woreczki 25 X 35 cm., polecam :-)

 23. Dodał: Petr, Tytuł: środki ochrony roślin

  A to może taka pułapka na krety? http://sklep.swiatkwiatow.pl/kretolap-z-sygnalizatorem-skuteczna-pulapka-na-krety.html Nigdy nie testowałem i sam jestem ciekawy, czy zdałaby egzamin. Gdyby okazało się, że nie to są tam też środki chemiczne przeciw tym szkodnikom.

 24. Dodał: Pacan, Tytuł: wygonić kreta

  wszystko wypróbowałem. Gazy, karbidy, ultrapiski i akustyczne odstraszaki. Wszystko o kant dupy rozbić. Co pomogło? Woda. Trzeba mieć własne źródło, kazać wywiercić i założyć pompę. Około 650-850 Watt. Studnia wiercona na głębokość około 8-10 m. Przyda się na zawsze. Wody ile chcesz, tylko opłata za prąd. Bez opłat za wodociągi i odpływy. Jak kret zawita, delikatnie rozgrzebać kupę i włożyć jaknajgłębiej szlauch od wody - nie grubszy niż 3/4 cala. Pompę włączyć i tak długo lać, aż bokami wyjdzie, albo inną krecią dziurą. Wyniesie się do sąsiada. Czasem trzeba lać całą noc. I tak taniej za prąd, niż te wszystkie gagi. Trzeba przez kilka dni i nocy, po parę godzin powtarzać, żeby nie wrócił. Poza tym, wychodzą na trawnik młode, ślepe, wyłapać, albo zostawić robotę kotu - jeśli łowny. Kotka lepsza, bo koty leniwe. Albo pogodzić się z kretami i resztakami trawnika i rabatek. Natura.

 25. Dodał: Lidka, Tytuł: Byłam niedowiarkiem....

  Gdy ktoś mi powiedział że jedyny sposób na kreta to pułapka.....wątpiłam w to, że uda się złapac kreta do rurki :) Lecz po zaliczeniu wielu innych sposobów kupiłam łapki....jednego kreta złapałam wieczorem, drugiego nad ranem w tym samym miejscu. Pewien czas był spokój ale chyba znowu coś mam w ogródku :( . Aha w międzyczasie u sąsiada złapałam ...nie wiem co to było na pewno nie kret coś szczurowatego Póki co z karbidem się nie rozstałam, do dziur wylotowych (idących za mój płot) wkładam....psie kupy i liście orzecha włoskiego ( i zakopuję )

 26. Dodał: Bozienna z Pinczowa, Tytuł: uniwersalny srodek

  przxeczytałem w starej gazecie z 1929 roku jak radzono sobie z kretami, bardzo prosty sposób wystarczy na danej działce (usunięto z uwagi na niehumanitarne sposoby)

 27. Dodał: Piotr, Tytuł: Fosfina (PH3)

  Kochani czy się to komuś podoba czy nie (?)najskuteczniejsza jest fosfina czyli fosforowodór (PH3). Niestety ten gaz jest zaliczany do środków bardzo toksycznych (trucizn)T+ stąd nabywanie tego preparatu jest zabronione, chyba, że ktoś ma stosowne uprawnienia. Podobnie, używanie tego preparatu (środka ochrony roślin) obwarowane jest odpowiednim ustawodawstwem. Takie uprawnienia mają na ogół zakłady DDiD. Pozdrawiam Piotr z Piły.

 28. Dodał: pH 6,6-7,2, Tytuł: kret albo i nie

  Dzięki DDD za radę, że to mogą być nornice. Od kilku lat kopców ci u mnie dostatek. Myślałam sobie dobra kret pożyteczne zwieżę przeżyję. Już wiem, że nie przeżyję bo znikają mi co roku cebule wszystkich możliwych gatunków roślin. To nie kret!!!! Nawet go nie widziałam. Za to nornice już kilka razy spotkałam oko w oko. Zaczynam zmianę taktyki na Myszowate-kiler. Tępić dranie do skutku. Na razie wymieniamy cały trawnik, który zniszczyły pędraki i opuchlaki. Zaorane, zgryzałkowane, zabronowane. Co się pojawi - zgnie. Nie zawacham się użyć wszystkich skutecznych metod. Dzięki wszystkim za rady :-)

 29. Dodał: Ania, Tytuł: polubiłam krecika

  Kiedy wiosną przyjeżdżamy na działkę mamy 80 kopczyków.Dwa dni mam co robić.Pzyzwyczaiłam się do tego.Puszki na drutach, karbid nie pomogły ale znalazłam sposób , kocie odchody ,żwirek zbrylony tego krecik naprawdę nie znosi i mamy spokój na długi czas.Kiedyś złapałam krecika do słoika i wypuściłam go na polanie jakieś 300 m dalej on za dwa dni wrócił.Widocznie u nas czuje się dobrze.

 30. Dodał: Marek, Tytuł: Autorka nie ma pojecia o kretach

  Autorka chyba nigdy nie miała kreta w ogródku, a jedynie naczytała się najróżniejszych bzdur na internetowych forach. "Kreta może odstraszyć używanie kosiarki" He, he. Chyba, że Pani pomyliła kosiarkę z glebogryzarką przemysłową o zanurzeniu 1 metr. Proponowane puszki i kołatki prędzej przepędzą sąsiadów niż kreta. Może być też tak tak, ze wkurzony hałasem sąsiad wybije nam szyby w oknach. Wkładanie listków mięty do kopczyków, czy uprawianie czosnku i bazylii są tak samo dobre, jak plucie przez lewe ramię o północy. Wszelkie piszczałki po kilkadziesiąt złotych za sztukę krety mają w nosie. Korzyść z piszczałek mają tylko producenci zarabiający na frajerach. Skuteczną metodą na pozbycie się kretów, są pułapki (zabijające lub nie) oraz karbid stosowany w ilościach 50x większych niż zaleca producent. Aby pozbyć sie kreta najlepiej jest wygonić na noc całą rodzinę z łopatami do ogrodu. Co się pojawi kopiec, to kreta łopatą w łeb. I tak przez miesiąc. Jeśli to nie pomoże, to pozostaje tylko napalm albo wyprowadzenie się na grunt skalisty.

 31. Dodał: majka, Tytuł: pieprz, stara metoda

  Dobry sprawdzony sposób to posypać korytarz świeżo mielonym pieprzem. Kret przechodzi, wącha pieprz... kichnie i zabija się o ścianę korytarza. To stary sprawdzony sposób naszych babć i dziadków.

 32. Dodał: Marek, Tytuł: Autorka nie ma pojecia o kretach

  Autorka chyba nigdy nie miała kreta w ogródku, a jedynie naczytała się najróżniejszych bzdur na internetowych forach. "Kreta może odstraszyć używanie kosiarki" He, he. Chyba, że Pani pomyliła kosiarkę z glebogryzarką przemysłową o zanurzeniu 1 metr. Proponowane puszki i kołatki prędzej przepędzą sąsiadów niż kreta. Może być też tak tak, ze wkurzony hałasem sąsiad wybije nam szyby w oknach. Wkładanie listków mięty do kopczyków, czy uprawianie czosnku i bazylii są tak samo dobre, jak plucie przez lewe ramię o północy. Wszelkie piszczałki po kilkadziesiąt złotych za sztukę krety mają w nosie. Korzyść z piszczałek mają tylko producenci zarabiający na frajerach. Skuteczną metodą na pozbycie się kretów, są pułapki (zabijające lub nie) oraz karbid stosowany w ilościach 50x większych niż zaleca producent. Aby pozbyć sie kreta najlepiej jest wygonić na noc całą rodzinę z łopatami do ogrodu. Co się pojawi kopiec, to kreta łopatą w łeb. I tak przez miesiąc. Jeśli to nie pomoże, to pozostaje tylko napalm albo wyprowadzenie się na grunt skalisty.

 33. Dodał: Zbyszek, Tytuł: sposób na kreta

  metalowe rurki i puszki po konserwach wbijam rurkę w kretowisko w denku konserwy w środku dziurka na gwożdzia przy lekkim wietrze wydają dzwięki ,kret się wyprowadza ,dobre na małe powierzchnie.

 34. Dodał: mariuszz, Tytuł: na kreta dobry jest karbid

  U mnie zawsze skutkuje karbid. To dobry i niedrogi ośrodek i skuteczny.

 35. Dodał: Adamm, Tytuł: sposoby na kreta

  Niestety ale ciężko przepędzić kreta z ogródka. Sam coś na ten temat wiem. Moim zdaniem najskuteczniejszym sposobem jest zastawienie pułapek szeroko dostępnych w sklepach ogrodniczych

 36. Dodał: Piotr, Tytuł: gdzie kupic quickphos

  Od jesieni próbuje znaleźć sklep z tym specyfikiem i nie mogę ,a przetestowałem już wszystko . Podobno mam karczownika i ryje mi trawnik nawet w zimę

 37. Dodał: Darek, Tytuł: zagazowanie kreta

  Od 2014 możliwa jest fumigacja czyli gazowanie kreta np. preparatem Quickphos. Wykonują to tylko uprawnione do tego firmy, ale efekt 100 %

 38. Dodał: karol , Tytuł: tylko upilnowanie

  Słuchajcie - te wsztkie srodki na krety sa tylko po to aby wyludzic od nas pieniadze - NIC NIE DZIAŁA - maiłem płyny po 15 zł za butelke , miałem solarne odstraszacza po 180 zł za szt, miałem trutke w saszetkach op 20 zł za opakowanie , usypiacz na krety na 25 w postaci podobno zatrutego granulatu - I NIC !!! tylko wydane pieniadze - przez 4 lata nic nie osiagnałem - tylko nalezy go przypilnować jak kopie z ostrym pretem w dłoni lub zaostrzonym kijem - 100 % skuteczności - zabiłem juz cztery w zeszłym roku - jeszcze jakis kopie ale też go upoluje !!!!1

 39. Dodał: tadeusz, Tytuł: butelka na kreta

  trzeba dopisac ze butelka musi miec obciete denko,mozna to zrobic za pomoca pradu (z akumulatora tez)

 40. Dodał: Sławek, Tytuł: 100% skuteczności

  Żeby skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu należy wykonać tylko 2 rzeczy: 1. Wkopać na głębokość 80 cm wzdłuż ogrodzenia siatkę - 2,40 za mb + minikoparka 70 zł za godzinę. 2. Prawdopodobnie wewnątrz zostanie kret wówczas należy kupić pułapkę pirotechniczną TARGET - 250 zł. Zdjąć ziemię z najświeższego kopca, tak aby odsłonić wlot do korytarza. Kret przyjdzie zatkać otwór bo ma przeciągi i wtedy zdetonuje ładunek, który w tym momencie znajduje się dokładnie pod jego brzuchem. Raczej nie macie więcej osobników bo kret to bardzo agresywne stworzenie i zagryza konkurencję. Pułapki sprężynowe nie zawsze są skuteczne bo kret pcha przed sobą ziemię i często to ziemia zwalnia pułapkę. Przy pułapce pirotechnicznej nie ma tego problemu. Życzę wszystkim powodzenia w ratowaniu waszych ogrodów. A swoją drogą eliminacja kretów z mojego terytorium to też prawo przyrody :) To tak dla fanatycznych obrońców szkodników.

 41. Dodał: kretyn, Tytuł: Ostateczne rozwiązanie

  Jeszcze w ubiegłym roku, na wszelkie polecane pułapki, odstraszacze etc, wydałem ponad 600 zł. I co? Ano i nic. Poradzono mi sposób b. niehumanitarny, czyli kwestię ostateczną, przy pomocy łapacza ze sprężyną i zwalniaczem. I co? W 2 tygodnie 8 kretów. Na razie cisza. Wiem, że przyjdą następne. Trudno. Urządzenie za (zdaje się) 15 zł. -już czeka i jest w pozycji czuwania. Nie jestem dumny, ale zostałem do tego zmuszony.

 42. Dodał: DDD-r, Tytuł: kret albo i nie

  Prowadzę firmę DDD. Zajmujemy się również oczyszczaniem posesji z gryzoni. Prawie wszystkie zlecenia dotyczą usunięcia kreta, bo każdemu kopiec kojarzy się z kretem. Natomiast znakomita większość przypadków z którymi się spotykamy wcale nie dotyczy kreta tylko nornikowatych; nornika, karczownika, nornicy, myszy polnej, darniówki itp. Te gryzonie również tworzą kopce większe lub mniejsze. My używamy środków dostępnych tylko dla osób z uprawnieniami i średnio oczyszczamy posesję po trzech do dziesięciu wyłożeń. Mogę podpowiedzieć, że w sprzedaży jest środek o nazwie Difenor. Pracujemy m.innymi na środkach o takim samym składzie, więc przy założeniu, że substancja zostanie prawidłowo podana, będzie skuteczna. Powodzenia.

 43. Dodał: agus, Tytuł: pozbyc sie kreta

  skutecznym sposobem na kreta są petardy ,robią dużo hałasu i kret się wynosi w bardziej spokojne miejsce polecam

 44. Dodał: Ryszard, Tytuł: Jak pozbyć się kreta

  Z kretem walczyłem kilka lat bezskutecznie i nagle w przeciągu kilku tygodni pozbyłem się go, teraz przeniósł się do sąsiadów. Sekatorem z drzewka owocowego wycinam pęd długości około 60-70 cm zaokrąglony bo krety tworzą nory w kształcie łukowatym, usuwam liście, wkładam na próbę do kreciej nory aby wiedzieć w jakim kierunku biegnie tunel, następnie na końcu zawiązuję dookoła szmatkę w formie tasiemki szer. 3-4 cm i moczę w roztworze ze starego oleju silnikowego z dodatkiem ropy, płynu hamulcowego i soku czosnkowego z wirówki. Wkładam do nory, którą zasypuję dokładnie z wierzchu, a pęd drzewa wystaje ponad terenem, gdy kret przeniesie się o kilka metrów dalej, powtarzam, aż całkowicie zniknie, od prawie 2 miesięcy nie mam żadnego kopca na działce

 45. Dodał: Ewa-Ewa, Tytuł: sposób na kreta

  Podobno jest jeden, najskuteczniejszy sposób na na kreta.POKOCHAĆ GO!!!!! Ale jak pokochać coś co niszczy naszą ciężką pracę i wypielęgnowany trawnik! Ostatnio znajoma poleciła mi wlać w krecie korytarze mleko,ale takie prawdziwe, od krowy(nie z kartonu)Jak kiśnie to podobno bardzo śmierdzi i krecik się wynosi. Na pewno spróbuję jak karbid nie pomoże.

 46. Dodał: Jola, Tytuł: Żeby nie było zamienił stryjek siekierkę...

  Karbidem możemy zabić kreta jeśli ten w panice będzie miał problem ze znalezieniem odpowiedniego korytarza i z ewakuacją. U mnie sprawdziły się kołatki (wiatraczki itp.), przy okazji poniekąd takie urządzenia pełnią rolę dekoracyjną. Jeśli krety nie czynią wielkich szkód należy się zastanowić czy pozbycie się ich nie przysporzy więcej szkód niż korzyści. A pędraki które lubią podgryzać korzonki po eksterminacji kretów będą miały raj...to robactwo czyni większe szkody niż kret.

 47. Dodał: Werwolf, Tytuł: Ja wyłapałem wszystkie krety!!!

  W zeszłym roku złapałem 14 kretów a w tym 8 i mam spokój, a powiem tylko że walczyłem z nimi wcześniej bez większych sukcesów 3 lata.Teraz mam sposób który działa w 100 %, pewnie zastanawiacie się jaki- tajemnica nie powiem każdy musi sam się troszkę pomęczyć;)

 48. Dodał: michalina, Tytuł: siatka przeciw kretom

  ja próbowałam wszystkiego, nic nie pomogło na dłuższą metę, tak miałam trawnik zniszczony, że zerwałam wszystko i założona została siatka na krety, gdyby ktoś potrzebował to namiar taki - oryginalna włoska siatka na krety.

 49. Dodał: Epsyd, Tytuł: Kretołap - skuteczny sposób.

  Dla wszystkich którzy nieskutecznie walczą z kretem polecam Kretołapa. Urządzenie które eliminuje krety przy pomocy specjalnych petard i przy okazji sprawia dużo frajdy. Umieścili tam plik z opisem działania dla zainteresowanych. pozdrawiam.

 50. Dodał: mały, Tytuł: żaden sposób

  jak nie zapierdolisz gnoja to będzie rył tylko ile ich jest ?

 51. Dodał: ula emerytka, Tytuł: kret w moim ogródku

  walczyłam z kretkiem kilka lat z różnymi skutkami były lata lepsze lub gorsze ale takiego efektu jaki jest w tym roku super skuteczny tojad mocny jedynie nie boją się ślimaki ale te uczę sukcesywnie pływać w solance a z kretami mam spokój pozdrawiam

 52. Dodał: Gary , Tytuł: Jak pozbyć się kreta .

  Skutecznym odstraszaczem w 100 % są wiatraczki z blachy cienkiej.Wszystko zależy jak często wieją wiatry , na działce 8 arów wystarczą dwa ,mają być cały rok na okrągło.

 53. Dodał: edek, Tytuł: trzeba chwycic lobuza

  najlepsza jest lopata i troche czasu, po grzbiecie i spokoj na lata

 54. Dodał: Jacek, Tytuł: Mój sposób na kreta

  A ja kupiłem lisi zapach. Taki odstraszacz. Można kupić np. na Allegro. Wkłada się go do dziurki w ziemi po krecie. U mnie zadziałał. Kret się wyprowadził.Niewielki koszt i spokój.

 55. Dodał: tomek, Tytuł: lekarstwo na kreta

  podzielę się z wami ,znalazłam sposób na kreta PETY zbieram pety i wkładam do dziur i tuneli zrobionych przez kreta super pomogło do tej pory kupowałam różne rzeczy i szkoda pieniędzy ,a pety leżą na ulicy nie wstydzcie się zbierajcie i wkładajcie w otwory pomaga, pomaga, pomaga

 56. Dodał: dario, Tytuł: Oddam ziemię

  Oddam duże ilości spulchnionej przez krety ziemi w zamian za ich usunięcie . Od kilku lat po każdej zimie nasza działka ( 15ar) wygląda jak oranisko. Dosłownie kopiec na kopcu ( nawet nie chce mi się ich liczyć bo mnie szlag trafia jak to widzę ). Lepiliśmy bałwana z dziećmi - wyglądał on jak łaciata krowa same placki ziemi . W lecie nie da się grać w piłkę bo na drodze same przeszkody terenowe .Próbowałem różnych rzeczy . Elektroniczne odstraszacze , karbid , spaliny , wlałęm do tuneli całą studnię , wlewałem benzynę i bum itp i nic. Najlepsze jest to , że dookoła są same łąki i tam kreta nie ma :) . u sąsiada też nie ma . znajomy ogrodnik ( prowadzi szkółkę rośli ozdobnych ) polecił mi pewien środek . na dniach będę go testował. jak nie pomoże to chyba zastosuję butlę z gazem. Tylko zastanawiam się czy dom nie wyleci w powietrze bo może krety mają pod domem kanały. Spróbuje zadzwonić do firmy DDD bo jest w mieście gdzie mieszkam ich filia. zobaczę co powiedzą.

 57. Dodał: Janusz., Tytuł: Kret mój przyjaciel.

  Szanowni Państwo, kreta trzeba pokochać! a nie mścić się na nim. Żartuje :D. Ja z kretem walczyłem jak się tylko dało i przegrywałem, co doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Urządzenia elektroniczne, świece dymne, woda ze śledzi, śledzie, karbid, jakieś środki-pasta zielona w saszetkach i takie inne cuda i NIC! Zainspirował mnie alarm w samochodzie, którego nie mogłem wyłączyć, a wycie syreny było tak przeraźliwe, gdy odłączyłem akumulator nastała błoga cisza i doznałem olśnienia! Kupiłem syrenkę, która ma przeraźliwy pisk, aż w uszach coś wibruje, z garażu stary akumulator wyciągnąłem trochę go podładowałem i do dzieła! Na trawniku wykopałem dziurę ok 50cm głębokości, syrenkę schowałem do kubka po jogurcie, zawinąłem folią i taśmą, tak, aby nie dostała się wilgoć. Połączyłem to przewodem z akumulatorem i taką wyjącą syrenkę zakopałem. Na drugi dzień sprawdzam, a tu nic! Nie ma kopczyków! Nie ma kreta! Już tak sobie wyje drugi miesiąc i nic! Sprawdzałem czy syrenka wyje odkopując trochę ziemi, wyje! Akumulator teraz ma ok 10,5V, a syrenka jest na 9V, były mrozy i nic się nie działo, syrenka nadal wyje pod ziemią. Szanowni Państwo, szkoda naszych pieniędzy na cuda, które i tak nie są tak skuteczne jak wyjąca syrena. Polecam! i jednocześnie proszę o podzielenie się opinią na temat mojego pomysłu.

 58. Dodał: Karpik, Tytuł: Na wedke kreta!

  Glizde na haczyk wedki naciaglem i do kreciego korytarza wlozylem. Po godzinie dzwonek przy wedce zadzwonil mialem juz branie. Serio! Kilka ich zlowilem.

 59. Dodał: Suzik, Tytuł: kretowisko

  Kret to cwany gad wypłoszysz go od siebie , to przyjdzie ten od sąsiada.

 60. Dodał: Malina, Tytuł: Sam nie dasz rady

  Ja próbowałam wypędzić kreta sama i zero efektów. Sąsiadka z działki poleciła mi firmę Ddd Usługi i rzeczywiście okazało się że były 3 krety i wszystkie złapali.

 61. Dodał: luki, Tytuł: ja wam powiem

  najlepiej złapać tego delikwenta zasypać mu oczy piachem i zakopać w ziemi:)

 62. Dodał: adam, Tytuł: sprawdzone

  jedyny sposób to nauczmy się żyć razem z nim ...polecam

 63. Dodał: Krecik, Tytuł: NIEZAWODNY

  Do korytarzy zamontować głośniki i puszczać co kilka minut Radio - np M....a.

 64. Dodał: Misiek, Tytuł: Sposób odnaleziony

  Witam. Ja po 2 latach próbowania wszelkich sposobób znalazłem wreszcie skuteczny i mało kosztowny. Kret jest ELIMINOWANY definitywnie. Już ich wyelinowałem 6 odkąd stosuje tę metodę. Niehumanitarna ale skuteczna. Chętnych i zdesperowanych zapraszam do kontaktu: michkam@poczta.fm Wszystko opowiem.

 65. Dodał: Mietek, Tytuł: Kret to prawie człoweiek ale tylkio prawie

  A może ktoś coś wie jak załatwić kreta prądem? Zrobiłem kilka m2 kostki -elegancko krawężniki pod sypka już na drugi dzień pchlarz przyszedł zobaczyć co zrobiłem -ręce opadają.Rocznie kilka udaje mi się załatwić .Sposób różnie stosowałem karbid-co kopczyk to gruda i szczelnie zasypać i tak przez tydzień.po tygodniu modlić się o deszcz naj lepiej ulewę.Wszystkie wyjdą.Czekałem ze szpadlem przy kopczyku -ale to trzeba nie raz z pół godz.stracić.Ciekawe ,że po gwałtownym wykopaniu kreta on pada martwy?lałem wodę ale to jak deser po obiedzie dla niego.No chyba ,że Wisłę lub inną rzekę wlać w te jego tunele.Teraz marzy mi się usiąść wygodnie z ręką na przycisku i czekać wygodnie na słoneczku aż kopczyk,,zagada,,-tylko jak ???może jakaś dobra dusza podpowie.

 66. Dodał: Benio, Tytuł: Kret to prawie człowiek

  Witam, ja zupełnie z innej strony podszedłem do tematu, mnie się kopce podobają, chodzimy z dzieciakiem od miesiąca i co kilka dni dokarmiamy czym popadnie. Zgadnijcie co, chyba im nie posmakowało, wyniosły się na łąki a synek płacze że nie chcą jeść ;)

 67. Dodał: Gargamel, Tytuł: Karbid na krety

  Najlepszy jest KARBID, bo kreta po prostu eliminuje, a nie odstrasza. A największa głupota to wmawianie ludziom, że skuteczne sa pułapki tunelowe. Ciekawe niby w jaki sposób kret ma do tego tunelu trafić? Zwłaszcza, że krety prawie nic nie widzą...

 68. Dodał: Waldi, Tytuł: Gąbka naączona denaturatem.

  Nasączyć należy gąbkę kuchenną (pokrojoną na 4 części) denaturatem. Każdy z czterech kawałków ulokować ok. godz. 4:00 - 5:00 w korytarzach kreta ( kret zwyczajowo w godz. 5:30-6:30 ,,zwiedza swoje tunele). Kret penetrując tunel zwabiony zapachem denaturatu sączy go z gąbki - po kilku minutach kompletnie oszołomiony wychodzi na powierzchnię - bez trudu można go wtedy złapać. Nie ma lepszej metody niż upić kreta.

 69. Dodał: andy, Tytuł: najskuteczniej

  a ja mam kocicę od 8 lat i ani u nas ani u sąsiadów, którzy ją podkarmiają, nie ma śladu kretowiska ani myszy ani nornic, a na polu wokół (naprzeciwko) - pełno. I to taki zwykły dachowiec szarobury...

 70. Dodał: Kowboj, Tytuł: Do MałGosi...

  Jam mam dwie działki- 2600 metrów i 10000 metrów i śmiało mogę stwierdzić, że takie sposoby jakie opisujesz są nieskuteczne przy takich wielkościach, moje natomiast są w 100% skuteczne ale trzeba umieć to zrobić, co nie każdemu jest dane.

 71. Dodał: piroman, Tytuł: mini eksplozja na działce

  wpuściłem gaz z butli do krecich kanałów i po małej chwili podpaliłem zapalniczką. Po eksplozji podziemnej 4 sztuki w drgawkach leżały na wierzchu!

 72. Dodał: MałGosia, Tytuł: do Kowboj-a

  Mam działkę 4 tyś.metrów krety były tylko w jednej części - po zastosowaniu mojego sposobu - nie ma ich wcale

 73. Dodał: Kowboj, Tytuł: Do MałGosi...

  Twój sposób może i jest skuteczny ale jeśli ktoś ma działkę 5 m2 a nie np 2500 m lub większą.

 74. Dodał: MałGosia, Tytuł: sprawdzone

  Próbowałam wszystkich metod nic nie działało.Wpadłam na pomysł który okazał się skuteczny - w kopczyku odszukać otwór i włożyć kocie -kupy-następnie zasypać .Zadziałało za pierwszym razem - teraz jest spokój .Polecam

 75. Dodał: Kowboj, Tytuł: żadne cuda niewidy...

  najlepszym sposobem, który preferował już mój dziadek wiele lat temu jest szpadel i cierpliwość. Należy po prostu zaczaić się na kreta poczekać aż zacznie ruszać się kopiec i zamaszystym ruchem "ściąć kopiec" uważać przy tym by nie zrobić tego za głęboko lub za płytko bo wtedy kret ucieknie. Trzeba być szybkim jak błyskawica i cichym jak kot, najlepiej też stać pod wiatr tak by kret nas nie wyczuł lub nie usłyszał ( ma bardzo czuły węch i słuch). Niestety od razu ostrzegam żeby udało się go złapać w w/w sposób trzeba pewnej wprawy- mnie udaje się je łapać dopiero od tego roku ( dwa wcześniejsze to pasmo porażek)- ale za to odbijam sobie te niepowodzenia w tym roku z nawiązką i już prawie problem kretów u mnie nie istnieje, jak to się mówi nadszedł czas zemsty :)

 76. Dodał: jagna, Tytuł: zagazujemy go

  najlepiej kupic butle gazu i wpusicic do kretówki kret powinien po kilku godzinach zdechnoc

 77. Dodał: alii, Tytuł: Psy pomagają...

  choć pewnie to nie metoda dla tych, którzy sadzą kwiatki. Kiedy wczesną wiosną krety robią się "pracowite", psy z dużym zaangażowaniem rozkopują każdy kopiec. Góra po dwóch tygodniach kretom się już nie chce i wynoszą się na łąkę. Wracają dopiero koło zimy, potem ziemia zamarza itd.

 78. Dodał: lola, Tytuł: naturalnie pomglo na chwile

  mam psa ktory lapie krety wszedzie oprocz ogrodka z lisci czarnego bzu zrobic gnojowke i wlewac do dziory mam teraz gnojowke z pokrzyw tez mu wleje

 79. Dodał: babujaga, Tytuł: gazować dziada

  butla gazu propan-butan kawał węża i po dziadzie pomaga

 80. Dodał: loveisblind, Tytuł: Firma zwalczająca krety

  Mi niestety nie pomogły domowe sposoby w pozbyciu się kretów. W końcu zaprzestałam walke z nimi i poleciłam to profesjonaliście. Ekipa z Green Style szybko sobie z nimi poradziła, a co najważniejsze - skutecznie.

 81. Dodał: dorota, Tytuł: nie taki diabeł straszny

  co roku obsadzam ogród aksamitkami i mam cały sezon spokój,u sąsiadów kopią a do mnie nawet nie zajrzą i jak w ogrodzie jest kolorowo do samej jesieni

 82. Dodał: waldi, Tytuł: czy przyjaciel czy szkodnik

  kreta mam od jesieni ,wydawało mi się ,że pod ogrodzeniem 0,5m betonu w ziemi to nie bede miał problemu ,a jednak.po przeczytaniu mailów przekonalo mnie tylko pułapka z rury fi50mm prosta do wykonania lub jak dostałem rade posadzic dziki bez w ogrodzie nawet w kilku miejscach.

 83. Dodał: ewelina, Tytuł: krety to moja zmora

  mam działkę o powierzchni 1/2 hektara bardzo lubię kwiaty i rośliny ale gdy patrzę na setki kretowisk i zniszczony ogród odechciewa mi się sadzenia kwiatów.Walczymy z kretami od paru lat żadne chemiczne środki nie pomagają a odstraszacze na baterie wręcz przeciwnie ... jak z nimi walczyć czy istnieje skuteczna metoda ? pozdrawiam

 84. Dodał: RYKOSIA, Tytuł: sposób na kreta

  RAZ W ROKU PRZED SYLWESTREM KUPUJE PETARDY WIELOSCI PACZKI PAPIEROSOW 20SZT WPACZCE.ODKRYWAMY KOPCZYKI WTYKAMY PETARDY PO 2SZT W OTWOR PODPALAMY JAK ZACZYNAJA WYBUCHAC SZYBKO ZATYKAMY OTWOR KAMIENIEM ABY DYM SIE NIE WYDOSTAWAL.RESZTE OTWOROW W TYM MOMENCIE MA BYC PSZYKRYTE KAMIENIAMI.SPOKOJ Z KRETEM NAJAKIS CZAS

 85. Dodał: staszek, Tytuł: sposob na kreta

  zaprzyjaznij sie z nim .sciezki twoje,trawnik i rabaty moje.to skutkuje.

 86. Dodał: ekolog, Tytuł: Dobry kret to martwy kret

  Jak najbardziej POPIERAM BEZWZGLĘDNĄ EKSTERMINACJĘ KAŻDEGO KRETA z terenu prywatnej posesji!!! Ktoś kto pisze "PIERDOŁY O MIŁYM ZWIERZĄTKU" mieszka pewnie w blokowisku i nie wie ile pracy trzeba włożyć w doprowadzenie trawnika lub rabatek kwiatowych do porządku po "krecich występach"!!! Stosowałem już chyba wszystkie tzw. "skuteczne metody odstraszania", niestety z miernym skutkiem!!! Dlatego z autopsji wiem że SZPADEL JEST JEDYNĄ W 100% SKUTECZNĄ METODĄ!!!!!!!! Ale ostatnio znajomy który pracuje w zakładach zbożowych przyniósł mi kilka tabletek na wołka zbożowego, to są tabletki gazujące które wydzielają jakiś gaz pod wpływem wilgoci/ są dostępne w necie/. Założyłem w świeży korytarz jedną taką tabletkę z jednej strony trawnika, drugą z drugiej strony i od trzech miesięcy Ś W I Ę T Y S P O K Ó J!!!!!!!!!

 87. Dodał: beata, Tytuł: krety-szkodniki

  Czy kocie odchody można zastąpić psimi? Niestety nie mam kota, a kret napsuł mi już krwi-mam go serdecznie dość. To prawda, że uodparnia się na odstraszacze dźwiękowe, sprawdziłam.Zadeptywanie kopców nic nie daje, częste koszenie trawy również jest nieskuteczne.

 88. Dodał: kasia, Tytuł: koty najlepsze

  rolnetka masz racie kot najlepszy niestety mojego jakis dziad rozjechal.jak moja felusia byla mała(kotka)to kładłam w dziury krecie jej kupy z kuwety smierdza okropnie ale ostroznie z toxoplazmozą robilam to w rekawiczkach pomagało na troche,nienawidze tych kretów niech ryjąw lesie nie u mnie

 89. Dodał: rolnetka, Tytuł: naturalny sposób na kreta

  na kreta najskuteczniejszym sposobem jest dobry, łowny kot. Odkąd mamy kota (który sam jest czarny jak kret) nie mamy problemów ani z myszami ani z kretami. Wszystko wyłapie:)

 90. Dodał: popi, Tytuł: łopata jest najlepsza

  najlepsza na kreta jest łopata ,,cierpliwie stać i czekać ,,,udało mi sie złapac już nawet zywego i to nie jednego ,,do wiadra i na łąke

 91. Dodał: Pawcio, Tytuł: SKUTECZNE PUŁAPKI NA KRETY

  Witam powiem wam ze jest na rynku pełno odstraszaczy drogich które nie działaja na odstraszacze dzwiękowe kret się uodparnia a kosztuje 40 zł. Swiece dymne jakies granulki kwiaty odepchną kreta na metr i rył dalej bedzie.Ja produkuje tunelowe pułapki sa skuteczne i tanie i nie zabijają kreta złapanego szkodnika wypuszczamy na łake albo do sasiada.

 92. Dodał: Kret Hunter, Tytuł: Skuteczny sposób

  Ja wykopałem kreta szpadlem.To najskuteczniejszy sposób.Potrzeba tylko trochę cierpliwości i refleksu.Jak widzimy poruszający się kopczyk , podchodzimy do niego bardzo ostrożnie i jednym ruchem szpadla wykopujemy dziada ;-). Zauważyłem że krecik kopie kopczyki bardzo wcześnie rano lub wieczorem, przyda się więc wczesne wstanie lub latarka ;). Dla ułatwienia lokalizacji osobnika należy dzień wcześniej uklepać lub zdjąć szpadlem kopczyki.Wtedy łatwiej zauważyć ruch.

 93. Dodał: Pawcio, Tytuł: skuteczna pułapka na krety

  witam odstraszacze kretów solarne oraz inne typu karbid,swiece dymne nie działają.Skutecznym sposobem są pułapki tunelowe wyłapałem krety i nam problem z głowy.

 94. Dodał: Danuta, Tytuł: zadnej chemii

  wreszcie wiem jak wyploszyc kreta,wielkie dzieki ,wyprobuje prawie wszystkie opisane metody,poza zabijaniem ,bo to fakt ,ze kret tez stworzenie i ma prawo do zycia.

 95. Dodał: zygmunt, Tytuł: najprostrze najleprze

  chlor taki do dezynfekcii basenow-granulat albo tabletki, wsypac do kazdej napotkanej dziurki i po krzyku. Chlor z wilgocia reaguje a tego smrodu kret nie wytrzyma

 96. Dodał: zalamany, Tytuł: a ja lubie krety

  kret to rozkoszny zwierzaczek lubie je ale tylko u sasiada u siebie walcze z nim od 2 lat i coraz bardziej sie przekonuje ze on o tym wie i kpi sobie ze mnie

 97. Dodał: szkodnik, Tytuł: pogromca szkodnika

  zebrać ziemię 2m. w dół i przesiać przez sito,potem złapać skurwielka i wpuścić do sąsiada (dalszego)

 98. Dodał: Franek, Tytuł: odpowiedź Aldonie

  To prawda, żadne preparaty ani urządzenia nie pomagają. Zastosowałem nawożenie siarczanem amonu. JAK RĘKĄ ODJĄŁ!

 99. Dodał: Kasia, Tytuł: ultradzwięki na krety

  Zakupiłam urządzenie ,które emituje ultradzwięki i niestety to nic nie daje.Wyrzucone pieniądze w błoto.Kreta trzeba wykopać i to chyba jedyne wyjście :((((

 100. Dodał: Kasia, Tytuł: ultradzwięki na krety

  Zakupiłam urządzenie ,które emituje ultradzwięki i niestety to nic nie daje.Wyrzucone pieniądze w błoto.Kreta trzeba wykopać i to chyba jedyne wyjście :((((

 101. Dodał: Dorota, Tytuł: cytrusy na krety

  cala zime zbieram skorki z cytrusow a wiosna robie kijem dziorke i wkladam np 1/2 skorki z cytryny lub innych cytrusow i cale lato mam spokoj

 102. Dodał: Movie, Tytuł: Trzezba myśleć jak kret

  Ja jak wrzucałem np jakiś czosnek do kretowiska to na drugi dzień kopców przybywało, prawdopodobnie kret sobie wietrzył mieszkanko. Wczoraj go namierzyłem jak kopał i wykopałem go łopatą z całym kopcem i podrzuciłem sąsiadowi, kilometr dalej.

 103. Dodał: aldona, Tytuł: niby nie szkodnik

  nie jestem fanką zabijania kretów ale gdyby ktoś miał w ogrodzie 240 kopców każdej wiosny, na pewno nie pałał by do tego stworzenia miłością i żadne metody na niego niestety nie działają

 104. Dodał: Magda, Tytuł: najskuteczniejsze

  ja założyłam gumowego"węża" na rurę wydechową w samochodzie i gazowałam kilkanaście minut prosto w dziury kretowisk... pomaga na kilka tygodni :-)))

 105. Dodał: anna, Tytuł: a jednak szkodnik

  w zeszłym roku kret zniszczył całe moje grządki z kwiatami, wtedy zamienilam jego korytarze w potoki wody cały dzień lałam wodę odkryłam jego korytarze i na trochę pomogło , rośliny były zniszczone, a teraz znowu jest i niszczy wszystko, sama nie wiem co zrobić, a kosiarka i puszki u mnie sie nie sprawdzają.Myślę,że w uprawach takich jak ogrody kwiatowe czy warzywne siłą rzeczy powinien być tępiony.Robi ogromne szkody.

 106. Dodał: sasza, Tytuł: klauzula do chronionego kreta dla debili

  informuje szanownych "przemądrzałków" iż kret jest pod ochroną tylko na swobodnym otwartym terenie natomiast w ogrodach na posesjach itp.można go tepić. ja mam zryte pół hektara wokół domu.kret zaczyna kopac od listopada do grudnia,potem znów na wiosnę. w domu pełno piachu,zniszczony ogród i tak od 14 lat.zmieniłam zdanie kilka lat temu i tepię kreta wszelkimi możliwymi metodami-niezawsze skutecznie. nie bawię się w wywożenie kreta do lasu. .ludzie ?o jakich ogródkach wy piszecie?4m kwadratowe?straty powoduje na mojej ziemi a wokół hektary wolnego terenu...u mnie będzie TĘPIONY !!!jak nie pasuje wam to zapraszam go grabienia i wywożenia 20-30 taczek ziemi po krecie i tak co dzień !!!

 107. Dodał: huioza, Tytuł: szamanisko

  stara indiańska rada głosi, że należy odprawić modły nad kretowiskiem. Najlepiej w zimę kiedy to kretowisko jest zamarznięte. Dzięki tej czynności krecia dusza, która drzemie w ziemi naszego ogródka rozbudza się z zimowego snu i opuszcza miejsce wypoczynku. Ps: do tego trzeba szamana rodem z Peru ( mozna wynająć na allegro) Pozdrawiam.

 108. Dodał: teodora b, Tytuł: zwalczanie kret

  ja wlewałam wodę ze śledzi i kładłam po kawałku śledzia pomogło

 109. Dodał: mały ogrodnik, Tytuł: jak skutecznie i tanio pozbyci się kreta

  Może ktosi mi powie czy skuteczne jest zadeptanie kretowiska do przepłoszenia niechcianego gosicia

 110. Dodał: temida, Tytuł: Krecik Ach Jo

  Ile złości jest w człowieku, przecież to zwierzak on też żyje, a to że znalazł się w naszych ogrodach, ty tylko przypadek. ja tez mam w ogrodzie kreta i co mam go zabić, to jest chore! Szkodnikami są ludzie, którzy zabijają zwierzęta!!!

 111. Dodał: Multimaxi, Tytuł: Maść na kreta:

  Należy złapać kreta,posmarować go maścią na brzuchu,potem wypuścić.Po kilku dniach kret zdycha.

 112. Dodał: jakiś , Tytuł: kret jest chroniony

  co ci zrobił kret to tobie drut na szyję i do wora

 113. Dodał: boni, Tytuł: zasiek to szkodnik

  takiego sąsiada najlepiej złapać i założyć drut na ryja, bo to jedyna rada na zacietrzewionego pseudo ogrodnika

 114. Dodał: gggg, Tytuł: odp.dla biesa

  "Ubaw" po pachy,Ciebie złapać na haczyk,a do butów kwasu nalać,żałosny jesteś.brak słów.

 115. Dodał: zasiek, Tytuł: kret to szkodnik

  najlepiej złapać założyć drut na ryja,bo to są nic niewarte rady na tego szkodnika które podajecie.

 116. Dodał: Bonifacy Golonka, Tytuł: pominięte wiatraki

  Uważam, że jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się kreta są wiatraki które podczas ruchu łopat wirnika wprawiają go w drgania a wiatrak jest ładną ozdobą w ogrodzie.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: