Opryskiwacze ogrodowe

Opryskiwacze ogrodowe

Skomentuj artykuł

Prawidłowa i skuteczna pielęgnacja ogrodu jest zależna od naszego zaangażowania, wiedzy oraz posiadanego sprzętu ogrodniczego. Nie ma mowy o udanych zbiorach bez uprawy podłoża, pięknym trawniku bez koszenia itd. Narzędzia ogrodowe warunkują wygląd oraz zdrowotność rosnących w ogrodzie roślin. Z pewnością do najbardziej niezbędnych narzędzi dobrego ogrodnika zaliczymy opryskiwacz ogrodowy.

Rola i znaczenie opryskiwaczy

Opryskiwacze są bardzo istotne, jeżeli jesteśmy zaangażowani w pielęgnację roślin ogrodowych. Prawidłowy wzrost i zdrowy rozwój roślin bardzo często jest zakłócany przez liczne choroby i szkodniki, tak więc dzięki posiadaniu takiego urządzenia jesteśmy w stanie zarówno zapobiegać jak i leczyć chore rośliny oraz walczyć ze szkodnikami. Dodatkowo opryskiwacze mogą służyć do zraszania roślin, a także do nawożenia dolistnego. Obecnie w sprzedaży można nabyć bardzo profesjonale i wielofunkcyjne opryskiwacze, które poza swoją podstawową funkcją mogą być wykorzystane także do bielenia drzew.


Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych

Opryskiwacze ogrodowe to urządzenia wykorzystywane przy amatorskiej uprawie roślin w ogrodach przydomowych, na działkach, a wybrane modele także  w domu. W sprzedaży nie brakuje tego typu urządzeń, ale należy pamiętać, że obok dobrej jakość opryskiwaczy w sprzedaży znajdują się także opryskiwacze o wątpliwej jakości. Z własnego doświadczenia wiem, że lepiej przeznaczyć trochę większą kwotę na zakup niezbędnego opryskiwacza i użytkować go przez wiele lat niż zakupić tańszy odpowiednik, który może zakończyć swój „żywot” po kilkakrotnym użyciu, bo też takie sytuacje się zdarzają.

Zależnie od przeznaczenia powinniśmy dobrać odpowiedni dla siebie opryskiwacz. Opryskiwacze wykorzystywane przy amatorskiej uprawie roślin, możemy podzielić m.in. na

spryskiwacze

O niewielkiej pojemności, zazwyczaj 0,5- 1,0 l, służące do ręcznego zraszania, nawożenia oraz opryskiwania roślin ozdobnych i użytkowych w domu, na balkonie, tarasie, szklarni oraz ogrodzie. Działają pulsacyjnie, posiadają regulację kąta nachylenia, wyposażone są w pompkę oraz dźwignię za pomocą której następuje bezpośrednie tłoczenie cieczy. Przy zakupie warto wybierać spryskiwacze o większej pojemności, czytelnym wskaźnikiem poziomu  cieczy oraz dużym otworem wlewowym. Poza tym powinny dobrze rozpylać ciecz, posiadać ergonomiczną główkę, lekko pracującą dźwignię oraz filtr w rurce zasysające, dzięki czemu nie będzie zapychać się dysza.

spryskiwacze
Spryskiwacze

opryskiwacz ciśnieniowy ręczny

Opryskiwacze, przeznaczone do pielęgnacji roślin na balkonie, tarasie, w ogrodzie oraz szklarni. Pojemność tego typu opryskiwaczy wynosi do 2 l, tak więc nadają się do oprysku przede wszystkim niewielkich grup roślin, małych krzewów itp. Ze względu na małą wydajność nie ma sensu wykorzystywać ich do oprysku liczniejszych nasadzeń.

Przy zakupie opryskiwacza ciśnieniowego ręcznego należy zwrócić uwagę na wygodę i lekkość pracy, dopasowanie uchwytu oraz jakość wykonania. Dysza najlepiej z trwałego materiału np. mosiądzu o regulowanym kącie rozpylenia oraz wydatkowania cieczy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie