Niecierpek

Niecierpek

2 komentarzy

Niecierpek swoją nazwę zawdzięcza pękającym owocom, które „niecierpliwie” czekając na dojrzenie, pękają przy najmniejszym dotknięciu. Kwiatostany niecierpków charakteryzują się specyficzną budową kwiatów – zawsze posiadają pięć płatków, z czego jeden jest lekko wyciągnięty. W sklepach ogrodniczych spotykamy dziesiątki odmian i kolorów, różniących się od siebie wysokością i pokrojem. Najczęściej uprawiane w Polsce gatunki to niecierpek balsamina, niecierpek nowogwinejski i niecierpek Walleriana.

Niecierpek balsamina jest odmianą pochodzącą z obszarów Chin. Roślina osiąga od 40 do 60 centymetrów. Pędy sztywne i dość grube, pokryte żywymi, lancetowatymi liśćmi. Niecierpek balsamina posiada zarówno kwiaty pełne jak i pojedyncze o średnicy ok. 3 centymetrów. Najczęściej spotykane są odmiany o kwiatach w kolorze różowym, fioletowym lub białym. W ostatnim czasie niezwykle popularne stają się odmiany o kwiatach dwubarwnych.

Niecierpek Walleriana inaczej nazywany niecierpkiem sułtańskim, pochodzi z obszarów środkowej Afryki. Roślina osiąga wysokość do 45 centymetrów i charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi, jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty duże, najczęściej różowej lub białej barwy. Odmiana odporna na słabe warunki pogodowe, kwitnie do pierwszych przymrozków.

Niecierpek nowogwinejski w zależności od odmiany osiąga wysokość od 15 do 50 centymetrów. Rośliny mają zwarty pokrój i dość szybko rozrastają się. W zależności od odmiany, kwiaty mają średnicę od 3 do 6 centymetrów. Niecierpek nowogwinejski występuje w dziesiątkach kolorów, z których najciekawiej prezentują się odmiany o dwubarwnych i pstrych liściach. Odmiana doskonale nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, na tarasach i w skrzynkach balkonowych. Kwitnie od wiosny do pierwszych przymrozków.

 

Niecierpek nowogwinejski
Niecierpek nowogwinejski


Niecierpek

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: joanna, Tytuł: niecierpek co zrobić jak przekwitnie

    u mnie niecierpek już przekwitł zostały same liście

  2. Dodał: ania, Tytuł: niecierpek

    co zrobić aby niecierpki hodowane z nasion krzewiły się?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie