Niecierpek

Niecierpek

2 komentarzy

Zasady uprawy niecierpków

Sadzonki wysadzamy na miejsce docelowe dopiero w połowie maja, jak już mamy pewność, że nasze rośliny nie będą narażone na wiosenne przymrozki. Niecierpki dobrze rosną na każdym stanowisku, ale najbardziej lubią miejsca lekko zacienione i półcieniste. Ważne jest, aby miejsce uprawy było osłonięte od silnego wiatru, który może połamać młode pędy. Gleba żyzna, zasobna w substancję odżywcze, ale jednocześnie dobrze przepuszczalna. Rośliny lubią dużą wilgotność, ale nie mogą rosnąć w miejscach, gdzie stoi woda. W okresie letnich upałów zlecane jest intensywne podlewanie. Przez cały okres kwitnienia nawozimy wieloskładnikowymi nawozami do roślin kwitnących. Zabieg ten zagwarantuje setki kwiatów na naszych roślinach. W mokrych i zimnych latach roślina może być zaatakowana przez szarą pleśń.

 

Niecierpek nowogwinejski
Niecierpek nowogwinejski


Niecierpki ogrodowe

Najprostszym sposobem rozmnażania niecierpków jest wykorzystanie sadzonek pędowych. Sadzonki pobiera się w okresie wczesnej wiosny, z przezimowanych dorosłych okazów. Rośliny dość łatwo i stosunkowo szybko się ukorzeniają. Młode sadzonki powinny znajdować się w dość jasnym miejscu, w temperaturze ok. 15-18⁰C. Innym sprawdzonym sposobem rozmnażania jest wysiew nasion wczesną wiosną. Nasiona szybko kiełkują i uprawiane w jasnym miejscu na parapecie, ładnie rosną. Najszybszym sposobem pozyskania sadzonek, jest zakup w sklepach ogrodniczych. Kupując sadzonki zwróćmy uwagę na liście i korzenie. Zdrowa roślina praktycznie natychmiast po wysadzeniu zaczyna kwitnąć.

Niecierpki to doskonałe rośliny zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i na balkonie i tarasie. Świetnie prezentują się na rabatach kwiatowych, klombach i uprawiana w grupach na trawnikach. Piękne kwiaty, którymi obsypana przez cały sezon, nadają życia każdemu ogrodowi. Dodatkowo niesamowita ilość gatunków i kolorów sprawia, że roślina jest chętnie wykorzystywana przez początkujących ogrodników. Na uwagę zasługują również liście niecierpków, ich intensywna barwa doskonale kontrastuje z setkami kwiatów.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: joanna, Tytuł: niecierpek co zrobić jak przekwitnie

    u mnie niecierpek już przekwitł zostały same liście

  2. Dodał: ania, Tytuł: niecierpek

    co zrobić aby niecierpki hodowane z nasion krzewiły się?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie