Podlewanie kwiatów

Podlewanie kwiatów

1 komentarzy

Woda jest podstawowym składnikiem niezbędnym do życia roślin. Pełni ona wiele istotnych funkcji, które warunkują optymalny rozwój danej rośliny. Jest podstawowym składnikiem- budulcem roślin. Jej ilość może dochodzić nawet do 90% składu danej rośliny. Poprzez wodę pochłaniane są składniki mineralne  w niej rozpuszczone. Poprzez parowanie bierze udział w procesie chłodzenia dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania.
   

Aby poszczycić się pięknymi kwiatami należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju oraz odpowiednią pielęgnację. Podlewanie należy do kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych warunkujących dobry stan zdrowia roślin. Niedobór wody wpływa na osłabienie zdrowotności i odporności. Rośliny stają się bardziej podatne na choroby i szkodniki. Słabiej kwitną tracąc na swojej dekoracyjności. Ograniczona zostaje przyswajalność składników mineralnych, a w skrajnych przypadkach dochodzi do obumierania zielonych mieszkańców naszych ogrodów, tarasów oraz mieszkań. 
   

Nie ma jednej sztywnej reguły mówiącej o tym jak prawidłowo podlewać kwiaty. Częstotliwość oraz ilości zużytej wody są uzależnione od wielu czynników.
 

W przypadku roślin uprawianych w ogrodzie są to czynniki klimatyczno glebowe, etap rozwojowy kwiatów i zróżnicowanie pod względem zapotrzebowania na wodę. Jeżeli chodzi o kwiaty uprawiane  w domu, to na tej płaszczyźnie warto wspomnieć o następujących czynnikach: temperatura, gatunek kwiatu, rodzaj wykorzystanego pojemnika, stanowisko jak również pory roku. Każdy w oparciu o powyższe czynniki powinien indywidualnie określić poziom  zapotrzebowania na wodę.
   

Biorąc pod uwagę kwiaty uprawiane w ogrodzie, największe zapotrzebowanie na wodę występuje zaraz po posadzeniu oraz w okresie intensywnego wzrostu roślin i zawiązywania kwiatów. Błędne jest codzienne podlewanie całego ogrodu dużą ilością wody. Kwiaty uprawiane w ogrodzie różnią się wymaganiami i zapotrzebowaniem w wilgoć. Starsze okazy wytwarzają rozbudowany system korzeniowy sięgający daleko w głąb podłoża, tak więc mają możliwość pobierania wody z głębszych warstw. Większe zapotrzebowanie na wodę będą wykazywać kwiaty lubiące wilgoć, jak również te o płytkim systemie korzeniowym. Podłoże kwiatów uprawianych na zewnątrz możemy ściółkować, aby ograniczyć proces parowania. Dobrym materiałem jest kompost, ścięta i przesuszona trawa, wióry, kora, agrowłóknina itd. Samo ściółkowanie najlepiej przeprowadzić wiosną kiedy ziemia charakteryzuje się dużą wilgotnością. Chrońmy kwiaty przed nadmiernym wiatrem, który również osusza podłoże, pozbawiając je wilgoci. Kwiaty lubiące wilgoć, można obsadzać roślinami charakteryzującymi się dużymi liśćmi, które osłonią podłoże przed wysuszającymi promieniami słonecznymi. Pamiętajmy, że kwiaty których naturalnym siedliskiem są skaliste wzgórza, piaszczyste podłoża, bardzo dobrze sobie poradzą bez podlewania. Dopiero przy długo trwającej suszy, może zaistnieć konieczność uzupełnienia niedoborów wody. Urządzając ogród na piaszczystym, suchym podłożu, powinniśmy wybierać rośliny, które poradzą sobie na takim stanowisku. Unikajmy podlewania w pełnym słońcu, gdyż kwiaty mogą ulec poparzeniu, woda zbyt szybko wyparowuje i tworzy skorupę na powierzchni podłoża. Rośliny najlepiej podlewać z samego rana oraz późnym wieczorem. Przy wieczornym podlewaniu szczególnie uważajmy, aby nie lać wody bezpośrednio na liście, gdyż może się to przyczynić to pojawienia się chorób. Podlewamy zawsze dużo, ale nie za często. Przy częstym podlewaniu niewielką ilością wody powodujemy, że rośliny rozbudowują system korzeniowy przy samej powierzchni, co powoduje, że stają się bardziej narażone na okresy suszy.
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Daria, Tytuł: Informacje o paproci.

    nie mogę nic znaleźć o podlewaniu i nasłonecznieniu

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie