Newsletter serwisuMszyce - zwalczanie mszyc.

Mszyce – zwalczanie mszyc

 

Mszyce to drobne owady ssące, rozpowszechnione na całym świecie w ponad 3 tysiącach gatunków. Zawsze występują w masowych ilościach i atakują prawie każdą roślinę. Atak mszycy na roślinę objawia się zazwyczaj silnym osłabieniem wzrostu oraz zniekształceniem lub całkowitym zahamowaniem rozwoju liści i młodych pędów. Owady wydzielają charakterystyczną klejącą substancję – miód spadziowy, który jest doskonałą pożywką dla szarej pleśni i innych infekcji grzybowych. Dużym zagrożeniem dla roślin są również choroby wirusowe roznoszone przez mszyce. Corocznie szkodnik ten przyczynia się do wielomilionowych strat w rolnictwie i ogrodnictwie, dlatego warto poświecić chwilę i zapoznać się ze sposobami zwalczania mszyc.

Mszyce najczęściej żerują na młodych, bardzo soczystych pędach wierzchołkowych roślin, a także na kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Młode pędy zawierają więcej soków, aparaty ssące mszycy łatwiej mogą je penetrować i wysysać z nich sok. Mszyce zasadniczo różnią się między sobą pod względem wielkości i koloru. Osiągają rozmiar zazwyczaj od 2 do 5 milimetrów i przybierają barwy od żółtej przez czerń i róż do bieli a nawet brązu. Wielkość szkodników bardzo często uzależniona jest od gatunku rośliny na którym żerują. Młode mszyce tzw. nimfy w trakcie wzrostu kilkakrotnie pozbywają się zewnętrznych pancerzyków. Pancerzyki te maja zazwyczaj przeźroczysty lub biały kolor. Nimfy żerują na wierzchniej stronie liścia, dorosłe osobniki zazwyczaj na spodniej. Na uwagę zasługuje również tempo w jakim rozmnażają się mszyce. W sprzyjających warunkach podczas jednego sezonu mszyca potrafi wydać kilka do kilkunastu pokoleń, za każdym razem po kilkadziesiąt osobników potomnych. W zależności od gatunku mszyce żywią się konkretnymi rodzajami roślin, a nawet określonymi częściami tych roślin.

 

 

Najbardziej znane i rozpowszechnione gatunku mszyc oraz rośliny atakowane.

Mszyca jabłoniowa i mszyca jabłoniowo - babkowa (jabłonie), mszyca jabłoniowo - zbożowa ( jabłonie, grusze, głóg, zboża rzadziej śliwa), mszyca kapuścianka ( lak, lewkonia, maciejka, warzywa kapustne, rzepak, rzepik, gorczyca), mszyca malinianka (maliny, jeżyna ), mszyca pelargoniowa ( pelargonia , pantofelnik , hortensja , pierwiosnek , popielnik), mszyca porzeczkowo - mleczowa i mszyca porzeczkowo - czyściecowa ( porzeczki i agrest), mszyca różano - szczeciowa (róże oraz przedstawiciele rodziny szczeciowatych np. szczeć), mszyca śliwowo - kocankowa i mszyca śliwowo - trzcinowa - (śliwa, kocanka, niezapominajka, starzec popielnik, złocień japoński, złocień właściwy), mszyca wiśniowo – przytuliowa (czereśnia i wiśnia).

 

Zwalczanie mszyc

Najlepszym sposobem walki z mszycami jest zapobieganie ich pojawieniu się. W tym celu zalecane jest staranne plewienie i nie dopuszczenie do zachwaszczenia uprawy oraz dbanie o uprawę. Zdrowe i silne rośliny łatwiej znoszą atak mszyc i są bardziej odporne na ich żerowanie. Uprawiajmy odmiany odporne na mszyce.  Warto posadzić w ogrodzie kilka kęp mięty, mszyce nie lubią jej charakterystycznego zapachu i mniej chętnie osiedlają się w jej towarzystwie. W przypadku silnej inwazji mszyc zalecane są opryski chemicznymi środkami zwalczającymi owada. Należy jednak pamiętać że środki chemiczne stosujemy zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do preparatu. Najlepsze środki chemiczne to takie, które nie wytępią biedronki, larwy bzygowatych i złotooków, które są naturalnymi wrogami mszyc i zapobiegną kolejnej inwazji. W uprawie ekologicznej zalecane są następujące metody zwalczania mszyc:

 

  • Chronić i stworzyć dobre warunki dla rozwoju naturalnym wrogom mszycy takim jak bzygowate i biedronka.
  •  
  • Wprowadzić drapieżnego pryszczarka lub pasożytniczą błonkówkę lub złotki.
  •  
  • Stosować opryski samodzielnie przygotowanymi środkami pochodzenia roślinnego. Stosujemy w tym celu napary, gnojówki i odwary zawierające substancję trujące, odstraszające lub hamujące żerowanie owadów. Na preparaty pędy liście lub pąki takich roślin jak: wrotycz pospolity, bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, krwawnik pospolity, cebula, pokrzywa zwyczajna, czosnek, rumianek pospolity i mniszek lekarski.
  •  
  • W przypadku lekkich inwazji można spróbować spryskać rośliny wodą z szarym mydłem.
  • Na pnie drzew zakładajmy opaski lepowe powstrzymujące mrówki. Mrównik niszczą naturalnych wrogów mszyc.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.86 / 29 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Mszyce

Warto też popiołem z drzewa posypać

dodał: KALINEk ;-) 2009-12-29 13:26:16

Tytuł: Mszyce.....

Biedroneczki biedroneczki najlepsze są na mszyce łapiemy biedronki i kładziemy na zaatakowany kwiat i po sprawie

dodał: Patrysia 2010-03-17 19:58:51

Tytuł: Mszyce!!!!!

Niestety obserwuję że jest coraz mniej biedronek.Na swojej działce nie stosuję prawie wcale śr. chem. a i tak ich nie widać

dodał: dziadekA 2010-03-30 22:15:32

Tytuł: Biedronki!!!

Zgadzam się z wypowiedzią dziadkaA. Ja w ogóle nie stosuję chemii na działce i ogrodzie a biedronek nie ma!!!

dodał: BeataD 2010-04-09 09:54:53

Tytuł: Biedronki dobre na wszystko

Najlepiej jest zbieraż biedronki, przetrzymywać je w akwarium np. 5 l a potem zanieść to akwa na ogród i wyjmować je i kłaść na rośliny;)

dodał: Adam 2010-04-12 15:06:48

Tytuł: mszyce i cebula

Miałam mszyce na poziomkach i potraktowałam je wywarem z cebuli i zniknęły :)

dodał: Iwonaa 2010-06-22 21:00:02

Tytuł: MSZYCE

TEZ MAM TEN PROBLEM. STOSUJE PŁYN DO MYCIA NACZYŃ

dodał: BOGNA 2010-07-06 20:05:57

Tytuł: Naturalne sposoby na mszyce

1. rośliny: - przyciągające owady drapieżne np. kwiaty - przyciągające mszyce np. nasturcja - odstraszające mszyce: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka warto zadbać o różnorodność w swoim ogrodzie - chwasty (zioła) też pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie poprawiając strukturę gleby, chroniąc przed chorobami i rozprzestrzenianiem się szkodników 2. naturalne preparaty zwalczające: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z czosnku, roztwór mleczny, napar z krwawnika, odwar z wrotyczu

dodał: Robert 2011-05-23 11:18:59

Tytuł: sposoby na mszyce

bardzo prosty sposób jeśli macie w rodzinie palaczy to trzeba zebrać pety do słoika z wodą odsączyć rozcienczyć 10ml na 100 ml wody i spryskać, działa doskonale

dodał: ulka 2011-06-15 21:49:32

Tytuł: sposoby na mszyce

"Warto posadzić w ogrodzie kilka kęp mięty, mszyce nie lubią jej charakterystycznego zapachu i mniej chętnie osiedlają się w jej towarzystwie." A u mnie wlasnie zaatakowaly miete i co teraz mozna zrobic?

dodał: wypal 2011-11-04 17:33:22

Tytuł: sposoby na mszyce

Od wielu lat mam storczyki. Po raz pierwszy pojawiły się na nich mszyce!!! Czy po spryskiwaniu ich wodą po papierosowych petach nie spowoduje smrodu w mieszkaniu?!?!

dodał: Jola 2012-03-01 20:40:01

Tytuł: Mszyce !!!

Można przemyć liście kwiatów jak i same kwiaty wywarem z orzechów piorących .

dodał: Ewelaj 2012-04-29 21:40:15

Tytuł: Sposob na mszyce

Ja zbieram pety z papierosow do sloika z woda cedze i pryskam na mszyce.Pomaga.Tak mi poradzil dzialkowicz ktory od lat stosuje te metode.

dodał: Daniela 2012-05-05 11:34:45

Tytuł: sposob na mszyce

tak zgadzam sie ztym absolutnie tez zbieram pety do sloika z woda i sryskam dziala znakomicie

dodał: urszula 2012-05-08 21:12:37

Tytuł: pety w słoiku?

działa znakomicie ale jest toksyczne dla ludzi i pszczół !!!

dodał: Jack 2012-05-17 11:36:28

Tytuł: GINIEMY I MY !!!

Przejście nowoczesnego kosiarza z elektr.lub spalinową kosiarką po trawniku czyni ten plac trawnia zdezynfekowany.Wszystko zginęło:biedronka,pszczoła,mrówka,żaba i wszystko inne co było+środki chemiczne stosowane czynią pustkę w naszym środowisku.POWOLI GINIEMY.

dodał: QTC 1 2012-05-28 09:01:47

Tytuł: GINIEMY I MY!!!

Co do mrówek-to chętnie oddam darmo i z podziękowaniem! Na mojej działce nie mogę sobie z nimi poradzić.Niszczą kwiaty, truskawki itp. Zapraszam po odbiór.

dodał: lucyna 2012-05-29 08:22:18

Tytuł: Czosnek na mszyce

Podobno, wystarczy włożyć w ziemię do doniczki ząbek czosnku, żeby się ich pozbyć.

dodał: magda 2012-06-03 15:33:46

Tytuł: sposób na mszyce

rozrobić sodę lub proszek do pieczenia,obficie spryskać

dodał: alina 2012-06-08 15:40:45

Tytuł: problem z potworem

u mnie na konarze sliwki pojawilo sie mnustwo zielonej mrzycy i zatakowala wszystko co mozliwe w ogrodzie srodkiem na mszyce musiala bym pryskac z helikoptera pomocy

dodał: krystyna 2012-06-09 18:17:09

Tytuł: Posypać popiołem

Najlepiej posypać popiołem w środę popielcową... ...

dodał: xionc vikary 2012-06-09 21:11:55

Tytuł: Nieprawda ze ziola odstraszaja mszyce

Tytuł: Naturalne sposoby na mszyce 1. rośliny: - przyciągające owady drapieżne np. kwiaty - przyciągające mszyce np. nasturcja - odstraszające mszyce: mięta pieprzowa, czosnek, anyż, kolendra, lawenda, petunia, wyka warto zadbać o różnorodność w swoim ogrodzie - chwasty (zioła) też pełnią pożyteczną rolę w ogrodzie poprawiając strukturę gleby, chroniąc przed chorobami i rozprzestrzenianiem się szkodników 2. naturalne preparaty zwalczające: gnojówka z pokrzyw, wyciąg z czosnku, roztwór mleczny, napar z krwawnika, odwar z wrotyczu dodał: Robert PANIE ROBERCIE u mnie mszyce wlasnie zaatakowaly ziola na parapecie a najbardziej mięte brazylijska i wlansie kolendre :(

dodał: Monika 2012-06-13 15:38:48

Tytuł: lawenda i mszyce

Ja mam posadzoną lawendę w doniczce na balkonie i wcale jak zapach lawendy nie odstrasza mszyc. Wręcz przeciwnie zauważyłam że lawenda została zaatakowana przez szkodniki-mszyce!!!

dodał: Aga1 2012-06-13 19:10:22

Tytuł: Proszek do pieczenia

Właśnie przed godziną dowiedziałem się, że na te ...... mrówki można zastosować proszek do pieczenia. Mam 30 selerów na nich mszyce i kopczyki mrówek. BIORĘ SIĘ DO ROBOTY ! /właśnie przestało padać/

dodał: Przemysław47 2012-06-19 18:09:59

Tytuł: Płyn do mycia naczyń??

Mam,a może miałam piękne bratki..każdy mi ich zazdrościł...ale pojawiły mi się na nich pełno białych mszyc..połowę kwiatów mam mam w stanie krytycznym ale tam jest ich najwięcej wiec spryskałam je i co się okazało..przestały się ruszać ale boje się że zaszkodziłam kwiatom:(

dodał: Hania 2012-06-23 19:38:06

Tytuł: zwalczanie mrówek

jeżeli występują u was mrówki można je spryskać lakierem do włosów lub kopczyk polać denaturatem albo kopczyk mrówek posypać solą sam sprawdzałem polecam!!

dodał: dawid112 2012-06-30 09:59:04

Tytuł: zwalczanie mrowek

ja wysypalam juz 1 kg proszku specjalnego na mrowki i ciagle pokazuja sie nowe dziury z mrowkami

dodał: dana 2012-07-04 21:12:43

Tytuł: mszyce:))))

mojej mamie zaatakowaly ogorki i arbuzy co robic??/ najlepiej?? pryska je pokrzywa ale nie pomaga wlasnie nazbieralam petow ale pokrzywa sie konczy co jest najlepsze mozecie pomoc?? :) pokladlysmy miete juto bedziemy robic czoenek ale jak ktos zna cos na ogorki prosze o pomoc:) wiola:))

dodał: wiola:)) 2012-08-16 07:12:52

Tytuł: Co z tą miętą?

Piszecie, że mięta odstrasza mszyce, a dzisiaj na balkonie, na jednej z moich doniczkowych miętek znalazłam "śliczną" rodzinkę...

dodał: Jagoda 2012-08-28 15:50:06

Tytuł: GÓWNO PRAWDA

Jak w temacie. Ja mam mszyce na mięcie. Kto pisze takie debilne artykuły?!

dodał: Ania 2013-04-12 12:15:09

Tytuł: mszyca na Miecie

nie prawda jest ze mszyce odstrasza zapach miety ,posadzilam w skrzynkach przyprawy i moja miete dopadla mszyca :-(

dodał: jola 2013-05-27 09:12:55

Tytuł: mszyca na miecie

ja moja miete pieprzowa musialam wyrzucic, chociaz pieknie rosla bo mszyc bylo na niej na kilogrmay!!!! wiec jak juz inni wspomnieli : gowno prawda! A poziomki mszyce atakuja mi regularnie,mam je w korytku nabalkopnie wiec dogladam ich regularnie, nie mam zadnych chwastow, wiec nie wiem co moze byc przyczyna pojawiania sie mszyc. moze ktos ma jakis pomysl?

dodał: stokrotka 2013-06-10 12:41:16

Tytuł: okropne mszyce i mrówki:)

Witam mszycy nie da się zwalczyć bo one ciągle są i atakują na moich różach ciągle żerują a ja je spryskuję i na dwa lub trzy dni spokój i nadal są jedyny sposób to środki chemiczne tak samo jest z mrówkami też mi siedzą w ogródku i sypę im trutkę to też na kilka dni a potem wychodzą jest to męczące ,ale zeby kwiatki były to trzeba walczyć z tymi szkodnikami .Mszyce bardzo atakują słodkie rośliny i słodkie kwiaty.Pozdrawiam i życze cierpliwości do walki :)ja w zeszłym roku kropiłam mszyce wodą z octem trochę pomogło to tak na marginesie.

dodał: Barbara 2013-06-13 22:20:49

Tytuł: mszyce zakała rośln

Witam na moja mięte tez wlazły zresztą nie tylko na nią ale tez bób śliwki no i róże zniszczyły mi wszystko ale próba z biedronką udała się tylko mało ich

dodał: małgorzata 2013-06-25 22:45:13

Tytuł: mszyce w mieszkaniu

nie było mnie 3tygodnie i zaatakowały całe mieszkanie.Nie mogę sobie teraz poradzić wszystko mam lepkie meble ,szyb nie mogę domyć ,lustra i wszystko z plastiku się lepi nie pomaga zmywanie i ja już czuję się lepka co mam zrobić

dodał: hania 2013-07-24 15:13:06

Tytuł: Mszyce na wierzbie solix na balkonie

Skorzystam z petów.I dobrze, że toksyczne dla tego zielonego draństwa.O siebie się nie martwię.Przeżyję. Wierzba rosła tak pięknie. Nie polecam octu. Ocet zniszczył i mszyce i końcówki pędów rośliny.Biedronka uwija się, ale niestety niewiele by poradziła z taką ilością tej zielonej szarańczy.Teraz tylko nadzieja,że zniszczone pędy wierzby jakoś sią odrodzą,.

dodał: Natalia 2013-08-05 10:06:35

Tytuł: Aby bieronki zadziałały

Te rady aby biedronki łapać i sadzać na kwiaty trzeba uzupełnić o to aby skrzydełka im oderwać, żeby nie odleciały. Żart.

dodał: Rumianek 2013-08-09 11:57:14

Tytuł: Mszyce i mrowki

Nie ma skutecznego sposobu na mszyce i to jest prawda pryskalam woda ze spirytusem i mydlem i chemicznymi srodkami no i po kilku dniach problem powraca,tak samo jak i mrowki ktorym chce sie wdrapywac na drugie pietro bo gdzie niby maja tu swoje gniazdo jak wokolo beton

dodał: Marlena 2013-08-10 22:01:12

Tytuł: BZZZDURA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Na swoim tarasie od wielu lat uprawiam mięty różnych gatunków, od zwykłej ogrodowej, po różne wynalazki zapachowe. Mszyce atakują miętę od marca do września, wręcz ją uwielbiają (bez względu na rodzaj mięty. Więc proszę nie wprowadzać wywodów książkowych ekspertów. Mięta jest również przysmakiem dla tych sokopijców.!!!!!!!!!!!

dodał: Wiesław 2014-04-11 16:39:25

Tytuł: daję radę z mszycami....

Mam maly ogródek ,trzy jabłonki, 6 szt aronii, kwiaty rododendrony ,azalie, magnolie,wierzbę całolistną kilka róż, wszystko atakują mszyce prócz aronii,jak tylko się pokazują opryskuję płynem, woda z mlekiem (pomaga)po jakimś czasie znów się pokażą to znowu pryskam i tak kilka razy.Ale gdy jabłka dojrzeją można śmiało jeść bez mycia... (bez chemii)

dodał: jagoda... 2014-04-26 09:35:20

Tytuł: środek na mszyce

ktoś mi podał nazwę jedynego, skutecznego środka na mszyce: DECIS

dodał: ewabudewa 2014-06-02 14:16:27

Tytuł: polecam Karate ZEON

Jak mam mszyce pryskam KARATE. W 2 godziny wszystkie są martwe jak i wszystkie inne robactwo które chciałby spróbować moich jabłoni, czereśni i porzeczek.

dodał: Marcin 2014-06-02 14:31:10

Tytuł: Mszyce zwalczanie

"Wywar z petów" jest bardziej szkodliwy niż środki chemiczne. Papieros to chemia a nie czysty liść tytoniu. Podpalony spala się, nie pleśnieje, dym nie krztusi palacza itd. Nie udzielajcie więc głupich rad. Przy mocnym zaatakowaniu mszycą pomaga tylko środek chemiczny, który jest nie bardziej szkodliwy od detergentów. Dla wytrwałych proponuję gnojówkę z pokrzywy.

dodał: Piotr Jarun 2014-06-29 07:32:33

Tytuł: mszyce w domu

Mam problem z mszycami na moim kalanchoe.W zeszłym roku było to samo.Obcięłam wszystkie listki.Pięknie mo odrosło,ale znowu ten sam problem.Szkoda mi go zmowu ścinać,ale na wszystkich młodych pędach są mszyce. Czym je potraktować? Chodzi mi o domowe sposoby...

dodał: Martika 2014-12-05 01:45:55

Tytuł: Obsydian - polecam

Dla mnie najlepszy jest Obsydian. Skuteczny i szybki.

dodał: Ola Kwietniewska 2015-05-11 14:26:20

Tytuł: Jaka \"cudowna\" chemia...

"Wywar z petów" jest bardziej szkodliwy niż środki chemiczne. (...)Przy mocnym zaatakowaniu mszycą pomaga tylko środek chemiczny, który jest nie bardziej szkodliwy od detergentów"... Jasne. Dziwnym trafem po 1 oprysku umiera wszystko co żyje w promieniu kilku m kwadr. Chemia, która jest tak nachalnie reklamowana w środowisku ogrodniczym, powoduje wymieranie drobnych organizmów (np. biedronek, złotooków). Chemia spływa z roślin. Z wodami gruntowymi dostaje się do naszych organizmów... Zanim psikniecie tym "cudem" chemicznym, pomyślcie o sobie i swoich dzieciach...

dodał: Jan K. 2015-05-27 21:55:43

Tytuł: jak zwalczyć mszyce

próbowałem to coś wystrzelać seriami z kałacha,nie pomogło, tylko szklarz sporo zarobił a teściowa miała bieg po zdrowie

dodał: 3699 2015-06-12 19:52:25

Tytuł: 10 skutecznych sposobów

http://www.kreatywna.pl/styl-zycia/ogrod/10-sposobow-na-zwalczenie-mszyc/ Tutaj znajdziecie kilka sposobów na pozbycie się mszyc, są to głównie sposoby domowe - proste i skuteczne ;) pozdrawiam!

dodał: Patka 2015-07-29 19:01:28


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]