Mszyca malinianka - Amphorophora idaei Born

Opis:

Pluskwiak osiągający długość 2,5 mm, mającym barwę jasnożółtą, bądź zielonkawą a ciało pokryte jest woskowym nalotem. Czułki są dłuższe od ciała. Larwy podobne do osobników dorosłych, choć mniejsze a jaja owalne, czarne i błyszczące. Mszyca malinianka jest gatunkiem jednodomnym. Samice składają jaja przy pąkach na jednorocznych pędach malin. Na przełomie kwietnia i maja następuje wyląg larw. Mszyce zasiedlają dolną stronę liści wierzchołkowych, pędy kwiatostanowe i wierzchołki najmłodszych pędów. W okresie wegetacyjnym rozwija się wiele dzieworodnych pokoleń mszycy malinianki. Czerwiec to okres kiedy w koloniach pojawiają się uskrzydlone osobniki, które migrują na inne krzewy malin, a tym samym rozpowszechniają gatunek. Jesienią pojawia się pokolenie płciowe i samice składają jaja, które zimują.

Objawy:

Mszyce wysysają soki w wyniku czego liście ulegają zwinięciu a pędy mają zahamowany wzrost. Na końcach pędów powstają rozety skędzierzawionych liści. Warto wspomnieć, że Amphorophora idaei Börn jest wektorem wielu chorób wirusowych.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy po pojawieniu się mszyc, przed kwitnieniem, po pełni kwitnienia lub po zbiorze owoców. Możemy zastosować m.in. Basudin 600 EW, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zenon 050 CS.

Rośliny podatne:

Malina i jeżyna

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha