Wino z wiśni

Wino z wiśni

5 komentarzy

Wiśnie należą do tego rodzaju owoców, z których wina przyrządza się znakomicie. Nie tylko dobrze fermentują, ale mają też wspaniały, głęboki kolor i wyborny smak. Można je również z powodzeniem łączyć z innymi owocami, uzyskując oryginalne kompozycje smakowe. Są to zwykle wina czerwone, które możemy przygotować jako wytrawne, słodkie lub deserowe. Jak każdy wyciąg z owoców, zawierają składniki bardzo pożądane dla naszego organizmu, o ile oczywiście wino jest dobrej jakości i spożywa się je z umiarem. W winie wiśniowym można znaleźć między innymi kwasy organiczne, garbniki i witaminy (C, PP, B). Niewielkie ilości dobrze wpływają na choroby układu krążenia oraz serca i nerek.

Prace przygotowawcze i narzędzia

Zanim rozpoczniemy przygodę z wyrobem wina, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych naczyń oraz przyborów, które ułatwią nam pracę. Poza tym powinniśmy mieć możliwość skorzystania z pomieszczenia dość ciepłego (18-22°C), w którym będzie się odbywał pierwszy etap produkcji wina oraz nieco chłodniejszego, gdzie będzie ono mogło powoli dojrzewać i nabierać właściwej mocy (10 - 12°C). W procesie przygotowawczym będą nam potrzebne: drylownica, szklane balony z korkami i rurkami fermentacyjnymi, gumowy wąż do ściągania wina, praska do wyciskania moszczu, młynek do owoców, przyrządy do mierzenia alkoholu, kwasowości i temperatury wina, a także lejki, sita i czyste, białe płótno do filtracji. Niezbędne będą również odpowiednie drożdże winiarskie, które są odpowiedzialne za właściwy przebieg fermentacji. Są to szczepy specjalnie przygotowane do produkcji wina i w żadnym razie nie mogą być zastąpione innymi (np. piekarskimi), gdyż wtedy nie mamy co liczyć na właściwą fermentację i dobre wino. Ich szczepy warto dobrać do typu wina, jakie chcemy uzyskać. Nieco inne polecane są bowiem do win słodkich, a inne do wytrawnych. Drożdże zwykle dostępne są w opakowaniach, na których znajduje się opis wykonania tzw. matki do zaprawiania moszczu.


Ważne jest też, z czego wykonane są naczynia, używane w czasie produkcji wina. Nie mogą być one z materiałów łatwo chłonących wilgoć i wchodzących w reakcję z kwasami organicznymi (np. drewno, żeliwo, cynk). Najlepsze będą więc pojemniki szklane lub ewentualnie wykonane z blachy kwasoodpornej.

Wino z wiśni

Wino z wiśni

Przygotowanie owoców

Wiśnie do wyrobu wina, jak każde inne owoce, powinny być wybrane bardzo starannie. Błędne jest przekonanie, że do tego celu nadają się wszelkie owocowe odpady, gdyż owoce chore bądź spleśniałe z pewnością wpłyną bardzo niekorzystnie na smak i jakość przygotowywanego napoju. Wino nie będzie chciało się wyklarować i może skwaśnieć, a nawet się zepsuć. Poza tym patogeny, które zachowają się w soku, mogą doprowadzić do skażenia całej partii wina, przez co nie będzie się już wtedy nadawało do spożycia. Do przygotowania wina z wiśni, najlepiej jest wybrać owoce o mocnej, głębokiej i ciemnej barwie (np. Łutówki), co pozwoli na uzyskanie w końcowym etapie pięknego i intensywnego koloru napoju. Warto też pamiętać, że odmiany słodsze nie będą wymagały tyle dosładzania co kwaśne. Przygotowane owoce należy pozbawić ogonków, umyć i pozbawić pestek (wydrylować). To bardzo ważna czynność przy wyrobie wina z wiśni, gdyż pestki tych owoców zawierają bardzo szkodliwy dla zdrowia kwas pruski, bogaty w związki cyjanowodoru. Pestki są jednak nie tyko niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale również mogą nadać winu szczególny, migdałowo-goryczkowaty posmak.

Wino z wiśni

Wino z wiśni

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Łucja , Tytuł: Babcia

    Ja także robię wina .Wino z wiśni robiłam z pestkami .W ubiegłym roku wiśnie wydrylowałam ,niestety to juz nie ten smak .Poza tym te "trucizny wydobywają sie z pestek po około 3 miesiącach a po tym czasie już ich w winie nie bedzie bo zostaną odcedzone

  2. Dodał: wlod, Tytuł: wino z wisni

    moja babcia robiła wino z pestkami,matka to samo,ja też to robię,by było jasne żyli długo i szczęśliwie,ja mam już prawie 70,uważam,ze problemem nie jest "kwas pruski" tylko chemia stosowana przez rolników,w końcu ileż można tego wina zrobić i wypić,próbowałem bez pestek,to nie jest to,ci co dbają o zdrowie mogą kupić tanie gronowe portugalskie sikacze w Biedronce,

  3. Dodał: zbigniew, Tytuł: Pestki we winie

    zgadzam sie ,niewielka ilosc pestek wisni w winie dodaje smaku,tlumi lekki co nieco posmak drorzdzy i lekko je konserwuje.

  4. Dodał: , Tytuł: Nie wiem co robić z tym winem

    Mąż nastawił mi wino i nie wydrelował wiśni. Na wiadro wiśni dał 6 kg cukru !!. Dzisiaj zlewał wino i było gorzkie, mocne i bez cukru. Miało migdałowy posmak. Nie wiem co mam robić z tym winem. Mąż chce jeszce dosypać cukru. Butla ma 35 l. Prosze o radę czy da się to wino jeszcze uratować, czy lepiej przepędzić. Pozdrawiam

  5. Dodał: True, Tytuł: Jak wino to tylko z pestkami.

    Jestem się w stanie zgodzić że duża ilość pestek z wiśni jest w stanie bardzo zmienić smak wina dlatego pozostawia się tylko ok 20% wiśni z pestkami. Chciałbym dowiedzieć się gdzie wiedzę o kwasie pruskim w pestkach Pani nabyła. Przecież to czysta bujda którą Amerykanie przekazali naszym prababciom. Kiedyś wiśnie pakowało się do słoików w pestkami i nikt nie umierał. Pozatym pestki zalewa się też wódką żeby wydobyć z nich ten mocny migdałowy smak. Proszę spróbować dobrej wiśniówki która przecież robiona jest właśnie z pestkami. A jeżeli nadal ktoś mi nie wierzy to proszę poczytać o Witaminie B17 inaczej zwanej Amigdalina i wszystko stanie się jasne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: