Kompot z wiśni

Kompot z wiśni

Skomentuj artykuł

Wiśnie w Polsce uprawiane są praktycznie od zawsze. Ich owoce nie koniecznie są takie słodkie jak owoce czereśni, a czasami nawet bardzo kwaśne, ale to tylko dodaje im uroku kulinarnego. Mogą być wykorzystywane na wszelkie możliwe sposoby, nie tylko na świeżo, ale również jako zapasy na zimę. Dodatkowo wspaniale nadają się do mrożenia, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się potrawami z nich przygotowanymi praktycznie przez cały rok. Kolejnym atutem tych owoców jest łatwość obróbki oraz przygotowania. Nawet najmniej doświadczony kucharz poradzi sobie z wiśniowymi potrawami. Najczęstszym jednak sposobem na ich wykorzystanie jest zrobienie kompotu. Smaczny, orzeźwiający, a przede wszystkim zdrowy napój nadaje się do każdego posiłku lub do spożywania bez okazji.

Jakie odmiany wiśni najlepsze na kompot?

Odmiana wiśni, na którą powinniśmy się zdecydować, zależy przede wszystkim od tego, jaki kompot chcemy uzyskać. Jeżeli interesuje nas lekko kwaskowaty smak, powinniśmy zdecydować się np. na wiśnię Groniastą z Ujfehertoi lub Debreceni z Botermo. W przypadku, kiedy kluczowa dla nas jest barwa oraz aromat, najlepszym rozwiązaniem będzie North Star, Sabina, Kelleris 16 lub Nefris. Dla uzyskania wypośrodkowanego efektu, warto zakupić klasyczne odmiany wiśni, takie jak Łutówka, która w naszym kraju jest chyba najczęściej spotykana. Łączy w sobie charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak oraz niepowtarzalny aromat i ciemną, wiśniową barwę.

Jak przygotować kompot z wiśni?

Sama sztuka zrobienia kompotu wiśniowego do najtrudniejszych nie należy. Przygotowujemy sobie od pół do półtora kilograma wiśni na każde dwa litry wody. Dokładnie je myjemy i drelujemy. Jeżeli nie chce nam się wyciągać pestek, nie musimy tego robić, lecz wtedy trzeba uważać w czasie wyjadania owoców z kompotu, by nie natrafić na twardą pestkę i przypadkiem nie uszkodzić sobie zębów. Wrzucamy owoce do wody i gotujemy przez kilkanaście minut. Ilość cukru, jaką dodajemy jest ściśle uzależniona od indywidualnych upodobań. Jeżeli nasze wiśnie są bardzo słodkie, możemy użyć również szczypty kwasku cytrynowego do smaku.

Kompot z wiśni
Kompot z wiśni

Jakie owoce dodatkowo?

Przygotowywany przez nas kompot nie musi mieć zawsze tego samego smaku. Dla urozmaicenia, możemy dodać innych owoców, dzięki czemu przełamiemy pewną monotonię. Najlepiej z wiśniami komponują sie jabłka, gruszki, porzeczki, owoce leśne, a także czereśnie. Przy łączeniu z nimi należy koniecznie zwracać uwagę na kolejność ich używania. Najpierw do wody wrzucamy owoce twarde, gdyż te muszą gotować się najdłużej, dopiero później dodajemy te miękkie, w tym nasze wiśnie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: