Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Skomentuj artykuł

Śliwa wiśniowa  syn.  ałycza  (Prunus cerasifera)

Śliwa wiśniowa jest wysokim krzewem bądź niewielkim drzewem, czasem błędnie nazywanym „mirabelką”. Ma niewielkie wymagania, a przy tym charakteryzuje się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Bez wątpienia powinna znaleźć się w ogrodzie. Nie może jej zabraknąć w ogrodach przyjaznych zwierzętom. Stanowi schronienie dla ptactwa, a także dostarcza pożywienia (owoce). Wczesną wiosną obsypana tysiącem kwiatów, wyraźnie odznacza się na tle innych, uśpionych jeszcze drzew. Zazwyczaj stosowana jest na żywopłoty formowane bądź luźne. Te ostatnie zajmują sporo miejsca, ale są niezwykle klimatyczne.

Kilka uwag o rodzaju

Śliwa wiśniowa jest reprezentantką rodzaju Prunus obejmującego wiele gatunków drzew i krzewów, zaliczanych do rodziny różowatych Rosaceae. Istnieją różne podejścia do podziału wspomnianego rodzaju, a więc można go traktować jako rodzaj skupiający rośliny drzewiaste, takie jak czereśnia, śliwa, wiśnia, brzoskwinia, czeremcha, laurowiśnia i inne, które w tym przypadku mogą być traktowane jako podrodzaje. Inne podejście do podziału traktuje m.in. wspomniane rośliny jako odrębne rodzaje. Prunus obejmuje wówczas między innymi tytułową ałyczę, a także śliwy, tarninę oraz inne.


Czy wiesz że …

Pamiętajmy, że ałycza to Prunus cerasifera. W Polsce spotykana jest także pod nazwą śliwa ałycza. Nie jest to mirabelka, a najłatwiej to sprawdzić po owocach. Owoce ałyczy charakteryzują się miąższem, który ciężko odchodzi od pestki, natomiast w przypadku mirabelki miąższ bez problemu oddzielimy od pestki.

Pochodzenie

Naturalne stanowiska Prunus cerasifera występują w Azji,  Południowej Europie, a także na Kaukazie. Obecnie spotykana jest również w innych zakątkach świata, także jako forma zdziczała.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa- budowa

Pokrój-  ałyczę można spotkać w formie wysokiego krzewu bądź też niewielkiego drzewa, którego wysokość osiąga nawet 8- 10 m przy znacznej szerokości. Śliwa wiśniowa prezentuje się malowniczo, zwłaszcza w okresie wiosennego kwitnienia. Rośliny często cierniste, młode pędy zielonkawe, kora ciemna.

Liście- śliwa wiśniowa, charakteryzuje się sezonowym ulistnieniem. Liście eliptyczne do jajowatych, zielone o długości, mogącej przekroczyć (5) 6 cm.

Kwiaty- kwitnienie rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Rośliny toną wówczas w białych, pięciopłatkowych kwiatach, które niestety, szybko przekwitają. Kwitnące śliwy wiśniowe, to jeden z piękniejszych widoków wiosennego przebudzenia.

Owoce-  niewielkie pestkowce o zmiennej barwie (żółte, czerwonawe oraz fioletowawe), kuliste, czasem bardziej jajowate, do około 3 cm średnicy. Smak owoców także zmienny- owoce mogą być słodkie do cierpkich. Żółtymi owocami charakteryzuje się odmiana botaniczna rodzaju tzw. odmiana kaukaska Prunus cerasifera var.divaricata. Owoce dojrzewają w okresie letnim. Po dojrzeniu masowo opadają.


Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

Pissarda

Jedna z najpiękniejszych odmian P. cerasifera, czerwonolistna, osiągająca do około 5 m wysokości i 3 m szerokości. Liście purpurowe i błyszczące, a kwiaty różowawe, ukazujące się wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Odmiana odpowiednia do większych ogrodów, a także do aranżacji miejskich terenów zielonych. 

 
 
Woodii

Dekoracyjna odmiana śliwy wiśniowej o purpurowych liściach i różowych kwiatach. Osiąga do około 7 m wysokości i sprawdzi się nie tylko w ogrodzie przydomowym, ale także w parku itp. Ładnie zaprezentuje się jako soliter, a także w formie szpaleru.

 
 
Hessei

Charakteryzuje się powolnym wzrostem, osiąga maksymalnie do 5 m wysokości. Występuje w formie krzewu bądź niewielkiego drzewka. Jej wyjątkowość wynika z oryginalnych liści. Liście czerwonawe, nieregularne, zdeformowane z kremowym obrzeżem. Odmiana może stanowić ciekawy akcent w niewielkim ogrodzie. 

 
 
Nigra

Odmiana o ciemnych, purpurowo czerwonych liściach, bardzo dekoracyjna, osiągająca do 10 m wysokości. To niewielkie drzewo przez cały sezon zachwyca dekoracyjnymi liśćmi. Kwiaty różowe, a późnym latem pojawiają się bordowe, niewielkie, jadalne owoce. Odmiana bardzo często spotykana w zieleni miejskiej.

 
 
Hollywood

Odmiana o wyprostowanym pokroju , dochodząca do kilku metrów wysokości. Charakteryzuje się purpurowymi liśćmi z czasem z wierzchniej strony bardziej zielone. Owoce duże, czerwone i jadalne.

 
 

Złoty Obłok

Ciekawie prezentująca się odmiana śliwy wiśniowej o żółtawych liściach. Nowe przyrosty wyraźnie żółte, z czasem bardziej zielonkawe. Nie osiąga dużych rozmiarów ( wysokość do około 5 m).

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Wymagania i pielęgnacja

Dekoracyjne Prunus cerasifera nie należą do wymagających, tak więc przy niewielkim nakładzie pracy możemy zyskać ciekawy, barwny akcent w ogrodzie, zależnie od odmiany, także o wartościowych owocach, które nadają się do spożycia i na przetwory. Nie jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza.

Śliwa wiśniowa preferuje stanowisko słoneczne, zwłaszcza barwne odmiany, które skąpane w słońcu prezentują się jeszcze piękniej- urosną także w lekkim półcieniu.

Prunus cerasifera najlepiej posadzić w zacisznym zakątku ogrodu, gdyż może przemarzać.

Uformowany żywopłot z ałyczy tniemy dwukrotnie: pierwszy raz w czerwcu, a drugi w sierpniu. Późniejsze cięcie może zaszkodzić roślinie, ponieważ nowe przyrosty mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Podłoże

Ziemia ogrodowa jest dla niej jak najbardziej odpowiednim podłożem, które w połączeniu ze słonecznym stanowiskiem, da nam możliwość uzyskania dużych przyrostów rocznych. Śliwa wiśniowa wykazuje wysoką tolerancję odnośnie podłoża, tak więc radzi sobie na gorszych stanowiskach, nawet nieużytkach. Aby zapewnić roślinie jak najbliższe optymalnym warunki, postarajmy się, aby podłoże było żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot

Koniecznie zobacz: