Śliwa domowa mirabelka

Śliwa domowa mirabelka

3 komentarzy

Śliwa mirabelka to w  ostatnim czasie coraz częściej wybierane drzewo owocowe do naszych sadów i ogrodów. Ze względu na duże zróżnicowanie gatunku, dochodzi często do błędnego klasyfikowania tego podgatunku. Mirabelka zaliczana jest do gatunku Prunus domestica, a więc śliwy domowej, obejmującej setki odmian oraz liczne podgatunki. Jednym z podgatunków jest Prunus domestica subsp. syriaca , czyli tytułowa mirabelka. Można się spotkać także  z opinią, że mirabelka skupia odmiany wywodzące się z podgatunku Prunus domestica subsp. insititia. Nie mylmy mirabelki  z ałyczą, a więc odmianą śliwy wiśniowej.

Do mirabelek zaliczamy odmiany charakteryzujące się drobnymi kulistymi owocami o złocistożółtej barwie. Owoce charakteryzują się zazwyczaj miękkim miąższem o smaku słodkim do winno słodkiego, który łatwo oddziela się od pestki. Ze względu na barwę owoców, mirabelki często mylone są z ałyczą, jednak owoce tej drugiej są kwaskowate do cierpkich.

Prunus domestica subsp. syriaca może osiągać do kilku metrów wysokości. W okresie wiosennym (kwiecień- maj) zachwyca obfitym kwitnieniem, które powoduje, że drzewko staje się bardzo dekoracyjnym akcentem, w budzącym się do życia sadzie bądź ogrodzie. Należy pamiętać także o tym, że mirabelka zaliczana jest do roślin miododajnych. Późnym latem drzewo pokrywa się mnóstwem owoców, które poza walorami smakowymi, są także ciekawą formą dekoracji. Owoce wykorzystywane są na przetwory, kompoty, do ciast itp.

 


Chcąc posadzić śliwę mirabelkę, należy pamiętać, że śliwy preferują podłoże głęboko uprawione, ciężkie, także gliniaste o zadowalającym poziomie wilgotności. Nie lubią suszy, są wysoce mrozoodporne i najlepiej sadzić je na stanowisku słonecznym do półcienistego. System korzeniowy dość płytki. Przy przedłużającej się suszy należy ją podlewać. Pamiętajmy także o nawożeniu- najlepiej nawozami organicznymi z ewentualnym uzupełnieniem nawozami mineralnymi.

 

śliwka mirabelka

Owoce mirabelki - zdjęcie LidkaB

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł: dot. braku owoców

    Prawdopodobnie posiada Pan odmianę obcopylną, należy posadzić w pobliżu inną śliwę.

  2. Dodał: wella, Tytuł: Amers -prawidłowa nazwa

    Proszę napisać o tym jak półanalfabeci nazywają Amersa mieszańcem.

  3. Dodał: Artur, Tytuł: Brak owoców

    Jak mirabelka pięknie kwitnie a potem nie ma owoców to co z nią jest nie tak ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: