Śliwa domowa mirabelka

Śliwa domowa mirabelka

3 komentarzy

Do najbardziej popularnych a zarazem polecanych odmian mirabelki należą

"Mirabelka z Nancy"- stara sztandarowa odmiana, uprawiana od ponad 400 lat. Charakteryzuje się wysoką plennością. Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia, szybko przejrzewają i opadają. "Mirabelka z Nancy" jest samopylna. Nie ma wygórowanych wymagań odnośnie podłoża, poradzi sobie na większości gleb- dostatecznie wilgotnych. Wykazuje mniejszą podatność na choroby i jest dość wytrzymała na mróz. Odmiana warta uwagi ze względu na słodkie bardzo aromatyczne owoce doskonale nadające się na domowe przetwory.
"Mirabelka Flotowa"- to kolejna bardzo popularna odmiana mirabelki.  W przeciwieństwie do "Mirabelki z Nancy" jest obcopylna, więc do zapylenia wymaga zapylacza w postaci inne śliwy. Owoce "Mirabelki Flotowej" dojrzewają wcześnie- już pod koniec lipca możemy smakować bardzo soczyste, słodkie i aromatyczne owoce, nadające się przede wszystkim na dżemy i soki.

 W Niemczech wyhodowano kolejne odmiany mirabelek o nazwach- "Brennergold", "Bellamira" i "Miragrande". Jednak moim zdaniem "Mirabelka z Nancy" ze względu na swój smak i aromat nie ma sobie równych.

Ze szkodników, które mogą pojawić się na śliwie to m.in. owocówka śliwkóweczka. Bardzo łatwo ja zidentyfikować. Jeżeli na ściance owocu pojawi się dziurka z kropelką żywicy to oznaka, że wewnątrz owocu żeruje niewielka gąsieniczka z charakterystyczną czarną głową. Mszyce to kolejne szkodniki mogące zaszkodzić naszej śliwie. Wyróżniamy kilka rodzajów tych małych żarłoków, a więc mszycę śliwowo- trzcinową, śliwowo kocankową, śliwowo chmielową oraz śliwowo- ostową. W przypadku szpeciela śliwkowego, mamy do czynienia z roztoczem o którego obecności poinformują nas czerwonawe narośle na spodzie liścia.

Śliwka mirabelka

Śliwka mirabelka - zdjęcie LidkaB

Do chorób śliw należą m.in. torbiel śliwy. Choroba grzybowa powodująca zniekształcenie owoców, które są większe od zdrowych owoców. W zniekształconym owocu nie wytwarza się pestka, a  z czasem owoc przedwcześnie opada. Niebezpieczną chorobą jest także monilia, objawiająca się zamieraniem kwiatów i wierzchołków pędów, z czasem opanowując całe gałęzie. Podobna w nazwie monilioza owoców, należy do chorób grzybowych, powodujących gnicie owoców z bardzo charakterystycznymi, jasnymi skupieniami zarodników grzyba. Poza wspomnianymi chorobami pamiętajmy o dziurkowatości liści drzew pestkowych, szarce oraz rdzy.


Śliwa domowa mirabelka to doskonały sposób na urozmaicenie kolekcji posiadanych drzew owocowych. Pamiętajmy, że owoce mirabelki są bardzo smaczne, słodkie i aromatyczne, doskonale nadające się na domowe przetwory. Kompoty, soki, dżemy, powidła, herbatki to nie wszystkie możliwe sposoby na wykorzystanie złocistych owoców mirabelki. Warto odkryć tę wyjątkową śliwę i skorzystać z obfitości jej wyjątkowych owoców.

 

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: , Tytuł: dot. braku owoców

    Prawdopodobnie posiada Pan odmianę obcopylną, należy posadzić w pobliżu inną śliwę.

  2. Dodał: wella, Tytuł: Amers -prawidłowa nazwa

    Proszę napisać o tym jak półanalfabeci nazywają Amersa mieszańcem.

  3. Dodał: Artur, Tytuł: Brak owoców

    Jak mirabelka pięknie kwitnie a potem nie ma owoców to co z nią jest nie tak ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: