Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Skomentuj artykuł

Nawożenie

Na zasobnym podłożu wolno rosnące okazy nie muszą być nawożone, czasem można w obrębie korony rozsypać dobrze rozłożony kompost. W przypadku nasadzeń grupowych w formie żywopłotów, które mają silnie przyrastać, nawożenie jest wskazane. Skupmy się jednak na nawożeniu organicznym, a w ostateczności nawozami wieloskładnikowymi np.  o spowolnionym działaniu.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Cięcie

Śliwa wiśniowa najpiękniej prezentuje się posadzone jako soliter, w szpalerze, a także w formie luźnego żywopłotu, zwłaszcza odmiany o barwnych liściach. W przypadku roślin wolno rosnących, nieformowanych, cięcie ogranicza się do usuwania chorych, uszkodzonych, przemarzniętych pędów. Silne cięcie może negatywnie wpłynąć na rozłożysty pokrój rośliny.

Ponieważ ałycza nie boi się cięcia, wykorzystywana jest także jako roślina do formowania. Bez problemu powstaną z niej figury geometryczne. Cięty żywopłot, przy odpowiednim wykonaniu, pielęgnacji, zachwyci zwartością, którą utrzymamy częstym cięciem. Pamiętajmy, aby po posadzeniu ałyczę silnie przyciąć na wysokość 20- 30 cm. Dzięki temu sadzonki silnie się rozkrzewią. Jeżeli żywopłot zakładamy jesienią, cięcie lepiej przeprowadzić wiosną. Roczne przyrosty wynoszą zazwyczaj około metra. W kolejnych latach, także silnie tniemy w okresie wiosennym, ścinając połowę nowych przyrostów, aby żywopłot się dobrze zagęścił. Prawidłowo uformowany żywopłot zwęża się ku górze. Jeżeli cięcie będzie nieregularne, żywopłot ogołoci się u dołu.

Rozmnażanie

Ałyczę możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona. Jeżeli zdecydujemy się na wysiew nasion w okresie wiosennym, wówczas nasiona należy poddać stratyfikacji. Możemy spróbować także rozmnożyć ałyczę poprzez sadzonki oraz odkłady zwykłe. Odmiany rozmnażamy poprzez szczepienie.


Zastosowanie

Śliwa wiśniowa w odmianie, ma zastosowanie jako roślina ozdobna, gatunek także jako podkładka, na której szczepi się inne śliwy.

Barwne odmiany stanowią wyraźny akcent na tle zieleni, dzięki purpurowym bądź żółtawym liściom. Wiosną przez krótki czas śliwa wiśniowa zachwyca bardzo obfitym kwitnieniem.
Ałyczę warto wykorzystać na żywopłot (w formie ciętej i luźnej), szpaler, a także jako soliter bądź w grupie z innymi krzewami i drzewami. W formie ciętego żywopłotu nie będzie owocować.
Nasadzenia z ałyczy są bardzo korzystne dla drobnych zwierząt dla których stanowią schronienie, a także źródło pożywienia. Śliwa wiśniowa jest rośliną miododajną.

Owoce zależnie od odmiany są mniej lub bardziej smaczne, nadające się do spożycia (zawierają m.in. witaminę C) i  na przetwory np. nalewkę, konfitury.

Uwagi końcowe

W uprawie ałyczy uważajmy zwłaszcza na mszyce, które bardzo często ją porażają. Z chorób warto pamiętać o  tzw. szarce, którą ałycza także może zostać porażona.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot

Koniecznie zobacz: