Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Skomentuj artykuł

Wiśnia piłkowana zaliczana jest do rodzaju Prunus, skupiającego setki zmiennych gatunków m.in. liczne śliwy, czereśnie i wiśnie. Na działkach uprawiana jest przede wszystkim wiśnia pospolita, dostępna w wielu odmianach, ceniona ze względu na smaczne owoce. Mniejszą popularnością cieszą się odmiany ozdobne wiśni, które uprawiane są ze względu na obfite i niezwykle dekoracyjne kwitnienie.

Z gatunków wiśni, cenionych ze względu na dekoracyjność należy wymienić m.in. wiśnię gruczołkowatą, wiśnię różową, a także tytułową wiśnię piłkowaną.

Pochodzenie wiśni piłkowanej

Wiśnia piłkowana zaliczana jest do tzw. wiśni japońskich. Naturalne siedliska tych drzewiastych roślin, występują w Japonii, Korei oraz Chinach. Gatunek wiśni piłkowanej nie jest dostępny w sprzedaży w przeciwieństwie do licznych i bardzo dekoracyjnych odmian gatunku.

Budowa Prunus serrulata

Pokrój

Dostępne w sprzedaży wiśnie piłkowane, charakteryzują się drzewkowatym bądź krzewiastym pokrojem i osiągają od 3 do około 10 m wysokości. Korona wiśni piłkowanej może być kolumnowa, a więc wąska, niezwykle rozłożysta (parasolowata), kulista bądź też odwrotnie jajowata. Zróżnicowanie pod względem wielkości poszczególnych odmian, pozwala na dobór wiśni piłkowanej niemalże do każdego ogrodu. Pędy wzniesione bądź zwieszające się- w przypadku odmian o płaczącym pokroju-  nagie i brązowawe.


Liście

Piłkowane, błyszczące, gładkie, zielone bądź purpurowe, zależnie od odmiany.

Kwiaty

Najbardziej widowiskowa dekoracja wiśni piłkowanej. Zależnie od odmiany mogą osiągać do około 5 cm średnicy. Zazwyczaj pełne- w barwie od białej, przez jasny róż po bardziej purpurowej. Kwiaty zebrane są po kilka w pęczki. Kwitnie od kwietnia do maja (czerwca).

Owoce

Odmiany zazwyczaj nie zawiązują owoców, a w przypadku odmian wytwarzających owoce, należy pamiętać, że nie są one jadalne.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wymagania i pielęgnacja

Stanowisko

Wiśnie piłkowane preferują słoneczne, ciepłe i zaciszne stanowiska. Są tolerancyjne wobec podłoża (obojętne do zasadowego). Najlepiej zapewnić im podłoże piaszczysto- gliniaste, żyzne, dostatecznie wilgotne. Wiśnia piłkowana dobrze znosi krótkotrwałe susze.

Sadzenie

Prunus serrulata w formie drzewka bądź wysokiego krzewu, wymaga palikowania. Duże okazy potrzebują kilku podpór, natomiast przy zakupie mniejszych roślin w pojemniku, wystarczy  jeden, ukośnie wbity palik. Najczęściej stosowanym sposobem palikowania posadzonych roślin jest jeden palik wbity w podłoże jeszcze przed posadzeniem rośliny, ponieważ w innym wypadku może dojść do uszkodzenia bryły korzeniowej. Paliki mocujemy do rośliny za pomocą elastycznej taśmy bądź innego materiału, który nie będzie obcierał kory.
Palikowanie konieczne jest zwłaszcza w przypadku sadzenia roślin, na bardziej otwartych przestrzeniach.

Ściółkowanie

W celu ograniczenia parowania wody, podłoże wokół wiśni piłkowanej należy wyściółkować np. korą. Poza tym ściółka podnosi walory estetyczne nasadzeń oraz ogranicza ekspansję chwastów.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Mrozoodporność

Wiśnie piłkowane pochodzą z cieplejszych regionów świata, dlatego też w naszym klimacie mogą przemarzać, co odbija się na jakości i intensywności kwitnienia. Silne mrozy są nieprzychylne przede wszystkim młodym roślinom, dlatego też młode drzewa warto  zabezpieczyć na okres zimy np. słomianymi matami. Okazy starsze lepiej znoszą okres mrozów, zwłaszcza jeżeli posadzone są w zacisznych, osłoniętych zakątkach ogrodu.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: