Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Skomentuj artykuł

Choroby i szkodniki

Wiśnia może zostać porażona poprzez choroby o podłożu bakteryjnym, grzybowym i wirusowym, które są zagrożeniem dla innych wiśni. Ze szkodników uważajmy na mszyce oraz przędziorki.
Wiśnie piłkowane są wrażliwe na zasolenie podłoża.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Wybrane odmiany wiśni piłkowanej

Dostępne w sprzedaży odmiany wiśni piłkowanej różnią się m.in. wysokością, pokrojem, a także kwitnieniem.

‘Amanogawa’

Odmiana o kolumnowym pokroju, która w sprzyjających warunkach osiąga do około 6- 7 m wysokości. Dekoracyjność ‘Amanogawa’ wynika z bardzo dekoracyjnych, dużych kwiatów, pachnących, pojawiających się w maju, półpełnych, jasnoróżowych, zebranych w baldachogrona. Pędy wzniesione. Ze względu na wąski pokrój (około dwa metry szerokości) odmiana może być wykorzystana nawet w niewielkich ogrodach. Ciekawie prezentuje się jako soliter oraz posadzona w szpalerze.

‘Shirotae’

Odmiana o parasolowatej koronie, bardzo rozłożystej, pięknie prezentującej się na tle zielonego trawnika. Doskonała do większych ogrodów, w których można wyeksponować jej piękno. Kwiaty białe, początkowo lekko różowe.

‘Ukon’

Odmiana o parasolowatej koronie. Osiąga do kilku metrów wysokości i o wiele większą szerokość. W maju pojawiają się duże, półpełne i kremowe kwiaty. Jedna z piękniejszych odmian, którą warto wykorzystać przy aranżacji ogrodu przydomowego. Sprawdzi się w parku i zieleni miejskiej.

‘Kanzan’

Popularna odmiana, której korona nie jest ani kolumnowa, ani parasolowata. Wysokość krzewu bądź niewielkiego drzewa, może osiągnąć do około 8- 10 m wysokości. Szerokość jest niewiele mniejsza, tak więc pokrój rośliny można określić jako odwrotnie jajowaty.

Dekoracyjność odmiany nie wynika tylko z pokroju, a przede wszystkim z pełnych, karminowych kwiatów. Bardzo malownicza i pożądana odmiana wiśni piłkowanej.

 ‘Taihaku’

Malownicza odmiana o ładnej kolumnowej koronie. Kwiaty białe do jasnoróżowych. Osiąga do około 8 m wysokości.

 ‘Fugenzo’

Ciekawa odmiana, której wysokość osiąga do około 10 m przy niewiele mniejszej szerokości. Korona malownicza, szczególnie w okresie kwitnienia, kiedy obsypana jest różowawymi, pełnymi i pachnącymi kwiatami.

‘Royal Burgundy’

Dekoracyjne drzewo osiągające nawet do 10 m wysokości bądź niższy krzew o wyprostowanym pokroju. Jedna z bardziej interesujących odmian wiśni piłkowanej ze względu na purpurowe liście oraz różowawe, duże i pełne kwiaty, zebrane w pęczki.

 ‘Kiku- shidare- zakura’

Kolejna odmiana wiśni piłkowanej zasługująca na uwagę ze względu na zwieszający się, parasolowaty pokrój. Drzewko szczepione na pniu o przewieszających się gałązkach, niezwykle malowniczych podczas kwitnienia. Kwiaty pełne i różowe.

‘Shirofugen’

Niska odmiana, osiągająca do kilku metrów wysokości o ładnej, rozkrzewionej, szerokiej koronie. Kwiaty białe, pełne, zebrane w pęczki. Odmiana pięknie prezentuje się jako soliter na tle trawnika.

‘Pink Perfection’

Odmiana o szerokiej, rozłożystej, rozkrzewionej koronie, liściach brązowawych i purpurowych kwiatach. Wysokość ‘Pink Perfection’ osiąga do około 10 m wysokości.

‘Shimidsu – zakura’

Piękna odmiana o parasolowatym pokroju, dużych i pełnych kwiatach, zebranych w pęczki i zwisających na długich szypułkach.

Zastosowanie

Wiśnie piłkowane najlepiej posadzić w zacisznym zakątku, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń mrozowych i cieszyć się pięknem wiosennego kwitnienia.

Chcąc podkreślić dekoracyjność wiśni piłkowanej, warto posadzić ją jako soliter na tle zielonego trawnika. Jako pojedynczy element ogrodu, wygląda niezwykle malowniczo i wyraziście, zwłaszcza jeżeli jest to odmiana o parasolowatej koronie np. ‘Kanzan’. W ogrodach o ograniczonej przestrzeni, warto wykorzystać odmianę ‘Amanogawa’ o koronie kolumnowej.

Prunus serrulata dobrze prezentuje się także  w grupie m.in. w formie szpaleru, wzdłuż alejek i innych ciągów komunikacyjnych m.in. w ogrodzie.

Wiśnie ozdobne zazwyczaj osiągają do kilku metrów wysokości, tak więc nadają się niemalże do każdego ogrodu.

Młode okazy wiśni piłkowanej można  uprawiać do kilku lat w pojemnikach, z czasem przesadzając je do ogrodu. 

Zakończenie

Wiśnie piłkowane należą do najpiękniejszych drzew i krzewów ozdobnych wiosennego przebudzenia. Pod względem dekoracyjności nie ustępują magnoliom, tak więc warto je promować. Niech staną się powszechnie spotykanym akcentem w ogrodach , a także zielonych azylach wielkomiejskiej rzeczywistości. Poza wiśnią piłkowaną, zwróćmy uwagę także na inne gatunki i odmiany wiśni np. wiśnię gruczołkowatą, a także wiśnię różową.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: