Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Wiśnia piłkowana Prunus serrulata

Skomentuj artykuł

Podlewanie

Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które warunkują prawidłowy rozwój roślin. W przypadku wiosennego sadzenia, należy szczególnie zwrócić uwagę na podlewanie, ponieważ rozpoczynająca wegetację roślina ma większe potrzeby jeżeli chodzi o wodę. W przypadku braku opadów, należy systematycznie nawadniać podłoże, lepiej rzadziej, ale obficiej. Podlewanie ma sens wówczas, jeżeli dawka wody będzie na tyle duża, że woda dotrze także do bryły korzeniowej. Małe dawki wody sprzyjają namnażaniu chwastów, a także koncentrują rozwój systemu korzeniowego w wierzchniej warstwie podłoża, która podczas letnich upałów jest szczególnie narażona na parowanie.

Po posadzeniu wiśni piłkowanej, wokół rośliny warto wykonać niewielkie wgłębienie, dzięki któremu ograniczymy straty wody, która w całości zostanie wchłonięta w najbliższym obrębie rośliny.
W okresie letnim wiśnie podlewamy z samego rana bądź też późnym wieczorem.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Nawożenie

Kolejny, niezwykle istotny zabieg od którego uzależniony jest wzrost wiśnie piłkowanej, jej żywotność, a także dekoracyjność. Drzewa i krzewy najlepiej nawozić po lekkim ukorzenieniu się roślin. Nie powinno  stosować się nawozów mineralnych bezpośrednio na korzenie, podczas sadzenia. W przypadku jałowego podłoża, można zastosować dobrze rozłożony kompost, mieszając go z zastanym podłożem. Dzięki tej mieszance, polepszy się struktura podłoża, która będzie sprzyjać rozwojowi systemu korzeniowego.

Do nawożenia najlepiej wykorzystać nawozy organiczne np. wspomniany kompost, który rozsypujemy w obrębie korony.

Nawozy z azotem, można stosować do końca czerwca. Późniejsze stosowanie, negatywnie wpływa na zimowanie wrażliwej wiśni piłkowanej.

Wiśnia piłkowana

Wiśnia piłkowana

Cięcie

Prunus serrulata nie wymaga cięcia, jedynie w razie potrzeby. Wszelkie cięcia mogą stać się źródłem infekcji grzybami, wirusami bądź bakteriami. W przypadku konieczności wykonania cięcia,  ranę należy zasmarować maścią ogrodniczą. Cięcie należy wykonać ostrym narzędziem, aby rana po cięciu była gładka. Zabieg cięcia należy wykonać w bezdeszczową pogodę.
Ponieważ szlachetna odmiana szczepiona jest na podkładce, wszelkie dzikie pędy wyrastające z podkładki należy usuwać, aby nie zdominowały zaszczepionej odmiany. 

Rozmnażanie

Wiśnię piłkowaną rozmnaża się poprzez szczepienie, na podkładce z czereśni ptasiej.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: